Quantcast
Channel: Digitark
Viewing all 3234 articles
Browse latest View live

Mis on Google Cardboard?

$
0
0

Virtuaalreaalsuse seadmeid nagu näiteks Oculus Rift olen maininud ka varem, kuid olemas on veel teisigi ning hinna poolest odavamaid lahendusi oma esimese virtuaalmaailma kogemuse saamiseks.

Google Cardboard on täielik virtuaalreaalsuse platvorm, millega ettevõte 2014. aastal välja tuli. Süsteem on imelihtne ning koosneb kõigest mõnest üksikust lihtsasti kättesaadavast osast – kokkuvolditavast papist, kahest plastmassist läätsest, magnetist ning sinu isiklikust Android-telefonist.

Kui seade on kokku volditud (tavaliselt tulevad juba ostes kokkuvoldituna), ei ole tarvis teha muud, kui telefon läätsede taga asuvasse vahesse asetada ning rakendustepoest tõmmatud virtuaalreaalsuse rakendus tööle panna.

Õpetus

Nagu teistegi sarnaste seadmetega, on tarkvaral mängida tähtsaim roll. “Tarkvaramaagia” võtab üle, kui telefon on paigas ning Google Cardboard’ga ühilduv rakendus mängib.

Tarkvara jagab ekraani kaheks ehk tekitab mõlemale silmale oma ekraani. Tulemuseks on ruumiline kujutis, mis täidab kogu sinu vaatevälja ning viib su täielikult virtuaalmaailma. Küljel oleva magnetist nupuga saad “suhelda” sind ümbritseva virtuaalreaalsusega (avada uksi, vahetada ümbrust jne) ning liikumissensoritega varustatud telefoni kasutades saad isegi virtuaalruumis ringi liikuda.

Google Cardboard on ülimalt lõbus ning odav vahend esimeseks virtuaalkogemuseks ning selle mõistmiseks on kõige lihtsam viis seda ise proovida. Laheda nutividina võid tellida näiteks eBay’st ning kui see on tehtud, siis proovi kindlasti ka selliseid rakendusi nagu Volvo Reality, Jack White Third-D ning Titans of Space.

 

Allikas: Google Cardboard gives you a rich virtual reality experience without a big price tag

 


Beetatestid: kas seda tasub iOS 9 või Mac OS X’i peal proovida?

$
0
0

Juunis avaldatud ning sellel sügisel ametlikult lansseeritavad iOS 9 ja Mac OS X on arendajatele kättesaadavad olnud juba mõnda aega, kuid alates 9. juulist on mõlema platvormi tarkvara beetaversioonid saadaval kõikidele, kel on olemas Apple ID ehk Apple konto.

El-Capitan-OS-X

See on märkimisväärne sündmus, sest ettevõte ei ole varem võimaldanud tavakasutajatel tarkvara testida – seni on see olnud puhtalt Apple’i arendajate privileeg.

Kui oled tarkvara testinud ka varem, siis ilmselt ei ole ka antud juhul sinu jaoks mitte midagi uudset, kuid kui oled tavakasutaja, võta pisut mõtlemisaega, sest testversioonid kubisevad tavaliselt väiksematest vigadest ning kindlasti pole uusi tarkvaraversiooni soovitatav testida seadmes, mida igapäevasteks toiminguteks kasutad.

Beeta ehk testversioon

Kuna testversioonid on tarkvara arendamise üks (viimastest) etappidest, siis beetatestijana pakud sa end vabatahtlikuks võimalike probleemide välja otsimisel ning leidmisel. See annab arendajatele võimaluse enne ametlikku ning suuremahulist lansseerimist tarkvarale veel viimast lihvi anda.

Laias laastus peaks süsteem toimima selliselt nagu see mõeldud on, kuid kindlasti ilmnevad erinevad vead, mis seadme kasutamist segavad (telefon ei saada sõnumeid, meili seadistamine ei tööta, teatud rakenduste avamisel jookseb kokku, unerežiimist äratamiseks vajab restarti jne).

Sellepärast on ka mõistlik kasutada seadet, mis pole igapäevaste toimetustega rakkes. Erinevalt Apple’ist on Microsoft sama meetodit kasutanud ka varem ning see kehtib ka 29. juulil välja lastava Windows 10’ga, mida digientusiastid juba varakult proovima said hakata.

Kuidas saada iOS 9 või Mac OS X’i testijaks?

Testijaks saamise eelduseks on Apple-konto olemasolu. Kui sul seda veel pole, saad konto teha näiteks oma telefonis, kui lähed Settings -> iCloud -> Create a free Apple ID. Kindlasti peab sul olema ka Apple seade iPhone, iPad, iPod või Macbook. Täpsem info registreerimise ja muude tingimuste kohta leiad siit.

Enne registreerumist ole täiesti kindel, et sul ei ole midagi kaotada, kui seadmes olev info igaveseks kustub või kui seade kasutuks klotsiks muutub.

Nagu eelpool mainisin, siis enne ametlikku lansseerimist kasutajatele pakutavad beetaversioonid on täis vigu ning nässu läinud seadmed kõigest tarkvara arendamise üks osa. Kui sa tahad süsteemi, mis töötab laitmatult ning vigadeta, siis testimine ei ole kindlasti sinu jaoks – uue tarkvara installimisega peaksid aga sel juhul ootama sügiseni, mil Apple selle kõikidele kättesaadavaks teeb. Kui oodata siiski enam ei kannata, võta testimiseks seade, millest sul kahju pole, kui see enam tööle ei hakka.

Allikas: Why you should think twice before installing the iOS 9 or Mac El Capitan open betas

 

Tulevikus võivad kõik meie kliendi- ja pangakaardid olla ühel nutikal Plastc kaardil

$
0
0

Kui palju tehnoloogiat mahub ühele kaheksa millimeetrisele plastmassist kaardile? Tundub, et rohkem kui esialgu arvata võiks.

Nutikad pangakaardid

screen-shot-2014-10-07-at-10-53-48-am-769x484

Eelmise aasta sügisel kuulutas idufirma Coin välja oma esimese toote – kaardi, mis suudab hoida kuni kaheksat panga- või kliendikaarti, võimaldab nende vahel valida, töötab kaarditerminalides ning teatab kui on kaduma läinud. Seni ei ole Coin, aga kasutajateni jõudnud.

Teine ettevõte, kes näeb, et tulevikus plastikkaardid kuskile ära ei kao, on Plastc, kes on lagedale tulnud samalaadse tootega, mis  suudab samasse elegantsesse kaardiformaati mahutada kaks korda rohkem funktsioone kui Coin. Ka Plastc sünkroniseerib telefoniga läbi bluetooth’i, kuid laseb endasse salvestada kuni 20 kaarti ning sisaldab e-tint ekraani (sama ekraan, mida kasutatakse e-lugerites), EMV kiipi, mis on vajalik terminalides maksmiseks ning NFC’d kontaktivabadeks ülekanneteks. Suudab isegi asendada kõik uksekaardid, mida sa praegu ehk tööl kasutad.

Erinevalt Coin’st kestab Plastc’u aku 30 päeva, kuid seda saab laadida lihtsa juhtmevaba laadimismati peal, mis tuleb kaarti ostes kaasa. Ka turvalisuse peale on mõeldud, kuna kaardil olevale ekraanile tuleb kaardi kasutamiseks sisestada pin kood ning kaardile saad lisada vaid omanimelisi kaarte. Kaardi kadumisel tuletab telefon sulle meelde, et kaart ei ole enam telefoni bluetooth’i levialas ning kui kaarti pole võimalik üles leida, saab selle sisu ja kogu tundliku info kustutada distantsilt. Plastc kaarti on võimalik tellida siit ning selle hind on umbes 150€. Kasutajateni peaks kaart jõudma selle aasta suvel.

Apple Pay

Nutikate kaartide kõrval on olemas teisigi võimalusi nagu näiteks Apple Pay. Apple Pay’d tutvustati meile koos iPhone 6’ga ning töötab ta üle NFC ehk lähiväljaside. Apple Pay kasuks räägib tema jõudmine turule esimesena, kuna nii Plastc kui Coin teevad turule sisenemiseks alles ettevalmistusi samal ajal kui Apple Pay teatud riikides juba töötab.

Tõenäoliselt ei jää rahakott meie ainsaks raha hoidmise vahendiks, vaid meiega parasjagu kaasas olevad seadmed peavad kõik suutma meie raha turvaliselt ja mugavalt hoiustama. Ka lihtne pangakaart jääb ilmselt alles, kuid muutub järjest targemaks.

Allikas: Plastc wants to replace your entire wallet with a single card

Google teab, kus sa eile käisid

$
0
0

Nüüdsest saad Google Mapsi rakendust kasutades vaadata ajajoont kohtadest, kus sa käinud oled ning milliseid teid pidi kohale jõudsid. See tähendab, et lisaks neile üksikutele inimestele, kellega iga päev oma elu ja tegemisi arutad, teab ka Google, kuidas, kuhu ja millal sa liigud.

150722075140-google-maps-timeline-780x439

Eelmisel teisipäeval tutvustas Google uut kaardirakenduse funktsiooni nimega Your Timeline ehk Sinu Ajajoon, millest saad kuupäevalise täpsusega vaadata oma liikumisi, olenevalt sellest, kui palju oled eelnevalt navigeerimisprogrammi või Google Now rakendusi kasutanud. Esialgu saab oma ajajoont vaadata internetis ning seejärel juba ka Androidil jooksvatest nutiseadmetest.

Ettevõtte sõnul on selle funktsiooni peamine eesmärk meeles pidada toredaid reise ning kohti tee peal, mis sulle meeldisid. Lisaks saad hea ülevaate oma igapäevastest käimistest, millest hiljem järeldusi teha (ehk avastad kaardilt, et sõidad iga päev tööle suurema ringiga kui vaja). Kaardil saad ka ise muudatusi teha, kui märgid ära näiteks vanemate kodu või töökoha.

Privaatsusetundlikele inimestele on see meeldetuletus, kui palju peamiselt reklaamimüügist elatuv ettevõte meie andmeid tegelikult kogub ning see on peamine põhjus, miks Google Chrome meile alati just selliseid reklaame kuvab, mille vastu me hiljuti huvi oleme üles näidanud. Mõningane kontroll oma andmete üle on kasutajatele siiski alles jäetud ning ajajoonelt on võimalik valikuliselt või tervenisti kustutada kogu info ja liikumiste salvestamist saab ka täiesti välja lülitada.

Allikad: Google Maps now shows you everywhere you’ve been

Windows 10 tulekuks peab arvuti valmis seadma

$
0
0

Alates 29. juulist saavad Windowsi kasutajad alla laadida Microsofti uusima tarkvara Windows 10. Uuendus on terve aasta jooksul tasuta neile Windows 7, 8 ja 8.1 kasutajatele, kelle arvutid on tehniliselt uuenduse jaoks sobivad. Enne kui arvutit uuendama hakkad, peaksid protsessi sujuvamaks kulgemiseks tegema mõningad ettevalmistused.

Windows 10-ga kaasnevatest uuendustest kirjutasin ühes varasemas postituses ja käesolevas postituses vaatame üle sammud, mis arvuti uuendamise kergemaks teevad ning tagavad, et kõik sinu isiklikud asjad alles jäävad.

Mida pean enne uuendamist tegema?

  • Kontrolli oma arvuti süsteeminäitajaid
  • Kustuta kõik mittevajalik
  • Varunda oma andmed
  • Loo süsteemipilt
  • Uuenda draiverid
  • Oota 29. juulit

Kas mu arvuti on piisavalt võimas?

Windows 10 peaks sobima kõikidele kasutajatele, kes praegu kasutavad vähemalt Windows 7-t. Kui sinu arvuti jooksutab alles Windows XP või Windows Vista süsteemi, siis on kindlasti mõistlik arvuti vahetamisele mõtlema hakata, kuna näiteks Windows XP jaoks Microsoft enam tuge ei paku. See tähendab seda, et kõikvõimalikele viirustele on sinu arvuti palju haavatavam. Soodsate pakkumistega saad tutvuda näiteks siin.

Süsteeminõuded

  • Protsessor: 1 GHz või kiirem, mis toetab funktsioone PAE, NX ja SSE2
  • RAM: 1 gigabait (GB) (32-bitine) või 2 GB (64-bitine)
  • Kõvakettaruum: 16 GB (32-bitine) või 20 GB (64-bitine)
  • Graafikakaart: Microsoft DirectX 9 graafikaseade WDDM-draiveriga

Oma arvuti sobivust saad kontrollida ka desktop‘ilt, kui klikid stardiriba paremas servas olevale Windowsi logole ning vajutad “Kontrolli minu arvutit” valikule.

Kustuta arvutist kõik mittevajalik

Uuenduse laadimiseks vajab su arvuti minimaalselt 16 GB vaba ruumi. Selleks, et kontrollida, kas su arvutis on piisavalt vaba kõvaketta mahtu, ava “Minu arvuti”, seejärel klõpsa parema klahviga C:/ kettal ning vali “Omadused”. Kui vaba mälu on vähe, saad kettapuhastuse abil seda pisut juurde tekitada, kuid tõenäoliselt sellest ei piisa ning pead mittevajalikud programmid käsitsi ära kustutama.

Windows 8 kasutajad saavad seda teha stardimenüüs (paneelidega menüü) ebavajaliku programmi peal paremat hiireklahvi klikates ja deinstalli valikut vajutades. Windows 7 kasutajad peavad programmide kustutamiseks kõigepealt vajutama stardimenüüle, seejärel juhtpaneelile ning sealt programmide deinstallimisele.

Varunda enda andmed

Iga suurema uuendusega kaasneb oht, et sinu isiklikud andmed võivad kaotsi minna. Selle vältimiseks on mõistlik fotod, videod, dokumendid jms kopeerida pilve või välisele kõvakettale.

Olenevalt sinu andmete mahukusest saad valida erinevate pilveteenuse pakkujate vahel nagu Dropbox, Google Drive või kodumaine Suhtlus. Windows 8 kasutajad saavad kasutada ka Microsofti failiajalugu, mis sinu isiklikud asjad automaatselt talletab ning vajadusel taastab.

Loo süsteemipilt

Süsteemipilt on tööriist, mis on sisse ehitatud nii Windows 7 kui ka Windows 8.1 operatsioonisüsteemidesse ning see võimaldab kasutajal teha täiskoopia kogu arvutis olevast informatsioonist.

Süsteemipildi loomiseks klõpsa nuppu “Start”, seejärel vali “Juhtpaneel”,Süsteem ja hooldus” ning viimaks käsk “Varundus ja taaste”. Vasakul paanil klõpsa “Loo uus täisvarukoopia”. Kui loodud süsteemipilti peaks kunagi vaja minema, siis selle leiad stardimenüü otsingu kaudu, kui trükid sinna “taaste”.

Uuenda draiverid

Tarkvara uuendamisel on alati heaks praktikaks kõikide draiverite uuendamine. See tagab, et süsteem toimib hiljem stabiilsemalt.

Paljude riistvaratootjate kodulehekülgedel on Windows 10 draiverid juba olemas ning selleks, et neid uuendada, külasta oma arvutitootja kodulehte. Draiverid on soovitatav kopeerida mälupulgale või välisele kõvakettale, et uuendamise protsessi käigus neid vajadusel kasutada saaksid.

Allikas: How to prepare your PC for Windows 10

 

Tokyo tänavatele paigaldatakse maavärinakindlad laadimispunktid nutiseadmetele

$
0
0

Tokyo on esimene linn maakeral, kuhu paigaldatakse päikeseenergial töötavad laadimispunktid nutiseadmetele, mis töötavad ka tänavavalgustuslampidena ja on seejuures maavärinakindlad.

thumb_230_1

Lisaks tänavate valgustamisele ja nutiseadmete laadimisele teenivad need nutivalgustid ka tõsisemat eesmärki, mis tihedate maavärinate räsida riigis kindlasti suureks abiks on.

Need päikeseenergial töötavad valgustid on ehitatud selliselt, et nad suudaksid vastu pidada maavärinatele, et hädaolukorras ning voolukatkestuste korral pakkuda tagavaraenergiat, millega abi kutsumiseks oma seadmeid laadida.

Iga laadimispunkt on tähistatud kergesti arusaadava sildiga ning võimaldab vastava kaabli olemasolul laadida mistahes nutiseadet. Tokyo avaliku keskkonnateenistuse hinnangul hakkab keskmine laadimispunkti kasutaja tavaolukorras oma seadet laadima ühe korraga 10 kuni 20 minutit. Ilmastikukindel laadimispunkt töötab nii öösel kui ka päeval.

Pilootprojekti raames püstitatakse Tokyosse esialgu kaks laadimispunkti ning eduka testi korral püstitatakse selliseid laadimispunkte veelgi. Nutikate ja maavärinakindlate tänavavalgustuspunktide püstitamiseks tegi Tokyo valitsus koostööd Jaapani elektroonikaettevõttega Sharp ning tõenäoliselt näeme selliseid projekte varsti ka mujal maailmas.

Allikas: Earthquake-proof, public smartphone solar charging stations are being built in Tokyo

Hästi hoitud telefoni turuväärtus püsib pikalt kõrge

$
0
0

Kuna iPhone 6 on päris kindlalt ja pikalt nutitelefonide müügitabelites liidrite hulgas, testisime just sellele telefonile mõeldud kotte ja ümbriseid.

Apple’i telefone ostetakse hästi ka ja järelturul. Ehk see, kes oma telefoni hästi hoiab, saab hea hinna eest seda hiljem maha müüa. Võrdleme erinevaid võimalusi, kuidas oma telefoni ilusana hoida.

Telefonikate Apple, iPhone 6, nahast

1
Tegu on Apple’i originaaltarvikuga. Telefoni saab väga lihtsalt ümbrisesse panna ja loomulikult istub kate telefoni peal ideaalselt. On märgistatud ka kohad, kus helitugevuse nupud paiknevad. Meeldis see, et nahk on pehme ja iPhone ei ürita enam käest ära libiseda.

Samuti ei tee ümbris telefoni palju suuremaks ja Apple’i logo on sellel olemas ning nähtav. Aga samas jääb ekraan kaitsmata, nagu ka alumine osa telefonist. Hind on natuke krõbe, aga Apple’il on olemas ka silikoonist variant, mis on 10 eurot soodsam.

Hind: 49 eurot
Värvid: Must, punane, roosa, sinine, pruun

Telefonikate Mujjo, iPhone 6, nahast

2
Firma Mujjo Hollandist alustas sellega, et tegi stiilseid kindaid, mis töötasid puutetundlike ekraanidega. Hiljem tulid neil välja sellised kaarditaskutega iPhone ümbrised, mis on tehtud kvaliteetset nahast ja omavad pakendi peal Esquire’i ja teiste väljaannete kiidusõnu.

Tõepoolest, see nahk tundub olema Apple’i nahast parem ja just see pruun värv näeb väga hästi välja. Kaarditasku annab lisafunktsionaalsust ja ümbris ei tee telefoni palju suuremaks, samuti nagu Apple’i omagi. Kõik nupud on lahtised ja nendele pääseb väga lihtsalt ligi. Aga see ümbris samuti ei kaitse mitte kuidagi ekraani, korpuse ülemine ja alumine osa jäävad ka lahtiseks.

Hind: 39,90 eurot
Värvid: Must, pruun

Telefonikate OtterBox MySymmetry

3
Kuigi Eestis kellelegi nimi OtterBox ei ütle midagi, siis USAs on see telefoniümbriste bränd number 1. Seal ta on nii popp, et nad pidid isegi oma tooteid võltsingutest kaitsma hologramm-kleepsudega ja seerianumbritega.

MySymmetry seeria on lansseeritud selle aasta alguses ja on tavalistest OtterBox’idest veidi õhem ja soodsam variant. Lisaks on tal läbipaistev tagakaas, mis laseb telefonil endal särada või panna sinna vahele mingi mustriga leht – üks selline on ka komplektis kaasas.

See ümbris juba teeb telefoni suuremaks, aga mitte väga kriitiliselt. Selle eest on telefon kaitstud kukkumise eest ja seda MIL-STD 810G-516.6 standardi järgi – see tähendab, et katsetel visati telefoni 26 korda erinevatele nurkadele natuke kõrgemalt kui 1 meeter ja see jäi terveks.

Valik telefonide ümbriseid ja kaitsekilesid 1€

20150701_elion_euro_vaheleht_448x252

Katsetel visati telefoni 26 korda erinevatele nurkadele natuke kõrgemalt kui 1 meeter ja see jäi terveks.

Ekraani kaitseb kõrgem längkant, aga jääb oht, et telefon kukub just teravale kivile ja läheb siis ikkagi katki.

Hind: 29 eurot
Värvid: Must, hall, sinine, roosa

Telefonikate OtterBox Symmetry

4
OtterBox Symmetry on klassikaline seeria, mis on natuke suurem ja vastupidavam kui MySymmetry. Selles peituv iPhone 6 ei jää enam kindlasti bendgate’i ohvirks. Piltide peal olev eksemplar kannab nime Brazilian Pop ja selle kujundus on tehtud Nina Garcia poolt.

Samuti pakub ka kukkumiskindlust ja olemas on ligipääsud kõikidele vajalikele nuppudele ning pesadele. Selleks, et kaitse oleks täiuslik, võib lisada OtterBox Alpha Glass kaitseklaasi, mis on tehtud täpselt kokku sobima OtterBox’i ümbristega.

Hind: 39 eurot
Värvid: Must, valge ja Brazilian Pop

Telefoniümbris LifeProof Fre

5
See ümbris on suunatud kõige ekstreemsematele klientidele. Testide järgi kannatab iPhone 6 selles ümbrises olla 2 meetrit vee all 1 tunni ja kukkuda 2 meetri kõrguselt. Kuigi ümbris ise selliste näitajate kohta on suhteliselt õhuke, säilib ekraani puutetundlikkus ja Touch ID töötab ka.

Kuna ümbris on kinnine, siis on seal heli veidi summutatud  (kaasas on ka kõrvaklappide jaoks adapter). Kui on aga seiklemise aeg käes, on see suurepärane lahendus.

Hind: 89 eurot
Värvid: Must, valge, punane, lilla

Kaaned OtterBox Strada

6
Strada on OtteBox’i kõige uuem seeria – see tuli turule veidi rohkem kui kuu aega tagasi. Selle punase värvi ametlik nimetus on „Chick Revival“, mis juba viitab, kellele see suunatud on.

Sisuliselt on need kaaned sama hea kaitsega nagu Symmetry seeria, aga lisaks on tänu ehtsale nahale ilusam välimus ja klapp kaitseb ekraani. Boonusena on seal kaarditasku ka olemas.

Ta on ikkagi natuke suurem kui tavaline rahakoti-tüüpi ümbris, aga selle eest on telefon kaitstud kõrgel tasemel.

Kõik nupud ja liidesed on ümbrisega kättesaadavad. Kõne ajal hoiab klappi magnet ja see ei lotenda.

Hind: 49 eurot
Värvid: Must, punane

Kaaned Krusell FlipCase Malmö

7
Krusell Malmö seeria on üks populaarsemaid rahakoti-tüüpi telefoniümbristest Eestis. Ta on lihtsa, lakoonilise disainiga, on piisavalt õhuke ja ei tee telefoni palju suuremaks, samas pole ka väga kallis.

Seda armastavad just Sony kasutajad. Apple’i peal istuvad kaaned ka väga hästi. Ainuke puudus on, et suletud kaantega pole kohe näha, kus helitugevuse nuppud on.

Loomulikult on kaane peal ka kaarditasku olemas. Krusell pakub ka eluaegset garantiid, kui toode nende veebilehel registreerida. Kui midagi katki läheb, võib sealt samast saata pildi veast ja Krusell saadab uued kaaned vastu, kui eelmised läksid katki nende süül.

Hind: 24,90 eurot
Värvid: Must, roosa, valge

Kaaned Krusell FlipWallet Kalmar

8
Kalmar seeria on mõeldud nendele, kes tahavad oma rahakotist loobuda telefoniümbrise kasuks. Siin on viis erinevat taskut, et kõik vajalikumad kaardid ja sularaha ära mahuksid.

Ümbris ise on tehtud nahast ja näeb väga soliidne välja. Sama mure, mis Malmö-l helitugevuse nuppudega ja samuti pole nurgad ja ääred kaitstud. Kuna nahk on kõva, üritab esikaas esialgu ise koguaeg kinni minna. Hind sellise nahast asja eest on hästi soodne.

Hind: 24,90 eurot
Värvid: Must, pruun

 

Apple võib ehitada auto

$
0
0

Riist- ja tarkvaraettevõtted ei saa enam ammu tegutseda oma kitsas valdkonnas, vaid peavad pidevalt leidma uusi ja innovaatilisi võimalusi oma tegevuse laiendamiseks ja integreerimiseks teiste toodete ning teenustega.

Nii nagu Google on arendamas isesõitvaid autosid, on ka Apple tegemas samme oma tegevuse laiendamiseks autoturule. Väidetavalt on ettevõttel käimas läbirääkimised Saksa autotootja BMW’ga, et koostöös ehitada tehnohiiu esimene (võimalik, et isesõitev) elektriauto.

Ametlikku infot nutiettevõte veel jaganud ei ole ning tõenäoliselt seda lähemal ajal ka ei tehta, kuid kuuldavasti on ka Tim Cook ise autotootjat Saksamaal Leipzig’is asuvates tootmishoonetes külastanud.

Lisaks BMW’le on Apple’i autotootmise plaanist vihjeid poetanud ka teised autotootjad nagu Fiat ja Tesla Motors.

Apple on autotootjatega koostööd teinud varemgi – 2013. aastal tuldi välja autodele suunatud operatsioonisüsteemiga Apple CarPlay, mis algselt kandis nime iOS in the Car. Apple CarPlay võimaldab sul oma iPhone’i juhtida auto sisseehitatud ekraanilt, muutes telefonitoimingud sõidu ajal mugavamaks ja ohutumaks.

CarPlay kaudu saad navigeerida Apple’i kaardirakenduse järgi, kuulata Spotify’st muusikat, dikteerida sõnumeid, lasta neid endale ette lugeda ja palju muud – rakendusi luuakse pidevalt juurde. Hetkel on CarPlay saadaval näiteks sellistele automarkidele nagu Ferrari, Porsche, Škoda, kuid nimekirjas on neid veelgi. Täpsem info CarPlay’d toetavate automarkide kohta leiad Apple kodulehelt.

Allikas: Apple is in talks with BMW to build electric cars: Report

 


Jaapani telko-ettevõtted müüvad ka roboteid

$
0
0

Kui igal pool maailmas konkureerivad telekomiettevõtted turuosa pärast andme- ja kõnesidevaldkonnas, siis sarnased ettevõtted Jaapanis konkureerivad omavahel lisaks ka robotite müügis.

Mashable
Sota. Foto: Mashable

Jaapani suurim operaator NTT tuleb turule väikese Sota-nimelise robotiga, mis suudab suhelda teda ümbritsevate nutiseadmetega. Sota on ehitatud isiklikuks abimeheks ning esialgu hakatakse teda kasutama vanadekodudes, kus tema ülesanneteks saab tulede kustutamine ja vererõhu mõõtmine.

Samal ajal arendab oma robootikateenuseid ka NTT peamine konkurent SoftBank, kes eelmisel kuul paiskas turule emotsioone lugeva roboti Pepperi.

Kõik müügis olnud robotid osteti ära esimese minutiga.

Pepper suudab lugeda inimeste emotsioone muutuste järgi tema hääles või näoilmetes. Lisaks tunneb ta ka ise ehk muutub kurvaks, kui teda ignoreeritakse ning naerab, kui talle nali rääkida. Lisaks on Pepperi jaoks loodud juba umbes 200 rakendust, millega robot lapsele kasvõi inglise keelt õpetama panna. SoftBank on loonud isegi eraldi robootikaüksuse, mis viitab sellele, et tõenäoliselt näeb ettevõte valdkonnas suurt äripotentsiaali.

BBC News
Pepper. Foto: BBC News

Kui Pepper müüb Jaapanis hästi, võib juhtuda, et Pepper 2.0 tuleb müüki ka mujal maailmas.

Sota on Pepperist väiksem ja soodsam robot ning mõeldud pigem sinu lauanurgas seisma kui mööda tuba ringi käima. Sota on ligi 30 cm kõrge ning maksab 730 eurot. Pepper on üle meetri pikk ja maksab umbes 1500 eurot.

Asjade internet ei ole enam kuigi uus mõiste ning robotid on vaid üks osa sellest. Jaapanis, mille elanikkond on maailmas kõige kiiremini vananev, võivad sellised robotitest abimehed ja seltsilised väga suureks abiks osutuda. Jääme ootama, millal robotid ka Eestis ilma asuvad tegema.

Allikas: Japanese Telecom Companies Are Having a Robot Showdown / Pepper, the Robot That Reads Your Emotions, Will Be Sold to Consumers

 

Samsungi uus nutikell saab pöörleva sihverplaadi

$
0
0

Samsung on viimaks kinnitanud, et augusti keskel toimuval üritusel tutvustatakse avalikkusele ka keeratava sihverplaadiga nutikella.

Foto: SamMobile

Roteeruva sihverplaadi plaanist andis aimu juba mõni kuu tagasi arendajatele avaldatud info, kuid kuni Indias peetud Samsungi konverentsini olid need pelgalt oletused.

Kellal on kahekümne nelja astmega sihverplaat, mis on võimeline juhtima nutikella erinevaid funktsioone.

Traditsioonilistel kelladel täidavad keeratavad sihverplaadid tavaliselt taimeri funktsiooni, kuid nutikella küljes võib sellele omandada hoopis rohkem funktsioone, näiteks rakenduste vahel orienteerumiseks, suurendamiseks ja vähendamiseks, kerimaks rakendusesiseseid väärtusi (kellaajad, kuupäevad) ja palju muud.

Praegu Orbise/Gear A koodnime kandev kell avalikustatakse 13. augustil toimuval iga-aastasel üritusel Samsung Unpacked, kus lisaks uuele nutikellale näeme tõenäoliselt ka uut Samsung Galaxy Note 5 ning Samsung Galaxy S6 Edge Plusi telefone.

Allikad: Samsung confirms its next smartwatch comes with a twist / Samsung’s next smartwatch feature could be its best

 

Nokia müüs oma kaardirakenduse Here Maps

$
0
0

Endine mobiiltelefonide tootja Nokia müüs oma miljardeid väärt kaardirakenduse Here Maps Saksa autotootjate konsortsiumile.

Audi A1. Foto: Scanpix
Audi A1. Foto: Scanpix

Here Maps on müügis olnud juba mõnda aega ja potentsiaalsete ostjate nimekirjas oli veel hiljuti ka Uber, kes oli selle eest valmis välja käima 3 miljardit dollarit.

Kaalukauss langes siiski Saksa autotootjate kasuks, kelle hulka kuuluvad nii BMW, Audi kui ka Mercedes-Benzi emaettevõte Daimler. Tehingu koguväärtus on 2,8 miljardit dollarit ehk pisut üle 2,5 miljardi euro.

Iga osapool omab võrdset osalust ega ürita saada enamusosalust.

Daimleri tegevdirektori Dieter Zetsche sõnul on täpsed digitaalsed kaardid tuleviku autotööstuses väga tähtis komponent ning ostuga soovitakse tagada selle keskse teenuse iseseisvus ning kättesaadavus kõikidele autotootjatele, varustajatele ning klientidele ka teistes valdkondades.

Kolme autotootja ühises pressiteates rõhutati, et Here loob baasi järgmise põlvkonna mobiilsus- ja asukohateenustele. Autotööstuse jaoks tähendab see uusi autojuhti abistavaid teenuseid ning perspektiivis ka täiesti isesõitvaid autosid.

Kaarte kasutatakse kombineeritult reaalajas liiklusinfoga ja erinevad autotootjad saavad teenust vastavalt enda spetsiifikale täiendada.

Allikas: Nokia sells Here maps unit to Audi, BMW, and Mercedes for $3 billion

Androidi rakendused, mis aitavad kontoritöö tervislikumaks muuta!

$
0
0

August on aeg, mil osa puhkajaid hakkab juba kontorisse naasma ja oma igapäevaseid istumissessioone tegema. Suvepuhkustel on tavaliselt ikka rohkelt liikumist ja kehalist aktiivsust, mis võib aga töösse süvenemisel unarusse jääda. Õnneks on ka siin mõnevõrra abi nutiseadmetest ja äppidest, mis aitavad meelde tuletada, et vajalik oleks vahepeal liigutada ja tervislikult toimetada.

Kas istud kontorilaua taga õigesti?

Enne suure hooga tööle hakkamist võiks meelde tuletada, kas see, kuidas parasjagu arvuti taga istud ja tööd teed, on enam-vähem mõistlik ja tervislik. Abiks on siis rakendus nimega Office Ergonomics. Seal saad samm-sammult läbi käia oma kontoritöö asendid ja vaadata rakendusest soovitusi, kuidas oleks õige asend töötamiseks. Kui hetkel sinu asendid head pole, annab rakendus soovitusi, mida ette võtta, et olukorda parandada.

Office Ergonomics rakendus näitab täpselt, kuidas kontorilaua taga istuda ja kuidas mööbel õiget tööasendit aitab. Foto: ekraanipilt rakendusest
Office Ergonomicsi rakendus näitab täpselt, kuidas kontorilaua taga istuda ja kuidas mööbel aitab õiget tööasendit seada. Foto: ekraanipilt rakendusest

Meeldetuletused enda liigutamiseks

Loomulikult on abi meeldetuletajatest, mis ütlevad, et on aeg toolilt tõusta ja veidi ringi liikuda, end sirutada, silmi puhata ja nii edasi.

Paljud rakendused meeldetuletuste tarvis on äärmiselt lihtsakoelised, kuid täidavad oma ülesannet. Break Time võimaldab sul seadistada, kui tihti ja kui pikki pause teed. Iga kord, kui on aeg pausi pidada, annab äpp sellest märku.

Take a Stand meeldib mulle isiklikult rohkem, sest kutsub otseselt üles püsti tõusma. Lihtsas rakenduses saad määrata tööperioodide ja pauside pikkused ning seadistada, millisel moel meenutusi saad (heli, vibratsioon, valgus). Samuti on võimalik menüüpunktist “Science Behind The App” lugeda selle kohta, miks ja kuidas pause pidada ja end liigutada.

Rakendus Take a Stand meenutab, millal tuleks arvuti tagant tõusta. Foto: ekraanipilt rakendusest
Rakendus Take a Stand meenutab, millal tuleks arvuti tagant tõusta. Foto: ekraanipilt rakendusest

Harjutused silmade ja keha virgutamiseks

Lihtsalt püsti tõusmine ja ringi jalutamine on juba päris hea, aga oma tervisele teene tegemiseks oleks õige end ka sirutada ja venitada. Kõik selleks, et keha kangeks ei jääks.

Siin on abi rakendusest TakeBreak. See on 15 harjutusest koosnev seeria, mis võtab aega umbes 4 minutit ning aitab seljal, kaelal ja turjal puhata ning energiat taastada. Samuti saavad lõõgastust silmad, sest osa harjutusi on just nende puhkamiseks mõeldud.

TakeBreak õpetab sind tegema 15 harjutust, et end sirutada ning silmi puhata. Foto: ekraanipilt rakendusest
TakeBreak õpetab sind tegema 15 harjutust, et end sirutada ning silmi puhata. Foto: ekraanipilt rakendusest

Siinkirjutaja hinnangul on harjutused head ning pärast nende tegemist on tunne tõesti veidi värskem. Küll aga puudub nendel harjutustel varieeruvus ehk seeria koosneb alati samadest tegevustest. See muutub muidugi pikapeale tüütuks. Ka meeldetuletusi tasuta rakenduse kasutamisel määrata ei saa, nn premium-versiooni puhul saad panna telefoni harjutuste aegu meelde tuletama.

Stretching Routines võimaldab venituste ja lõdvestuste tegemise juba põhjalikumalt ette võtta. Kokku on äpis ligi 80 harjutust, kuid vastavalt vajadusele saad filtreerida harjutusi nii lihasgruppide kaupa kui ka vastavalt olukorra spetsiifikale (lennureisi venitused, kontoritöö venitused jne). Iga harjutuse kohta on lisatud joonis ja kirjeldus. Kogu harjutuste seeria on võimalik ka ette mängida – sel juhul loeb rakendus ka sekundeid – kui pikalt pead konkreetset asendit hoidma. Kui harjutus tehtud, hakkab äpp automaatselt näitama järgmist.

Stretching Routines soovitab ligi 80 erinevat harjutust enda lihaspingete vähendamiseks. Foto: ekraanipilt rakendusest
Stretching Routines soovitab ligi 80 erinevat harjutust enda lihaspingete vähendamiseks. Foto: ekraanipilt rakendusest

Rakendus meenutab veejoomist

Water Your Body on rakendus, mille üks ja ainus ülesanne on tuletada sulle õigel ajal meelde, et sa ei unustaks vett juua. Janu on tüütu ja ebatervislik. Rakenduse seadistamisel tuleb sisestada oma kaal ning info selle kohta, millist joogitopsi enam-vähem kasutad. Vaikimisi on meeldetuletuste intervall 60 minutit, kuid seda saab muuta.

Mõistagi sõltub palju enesetundest ning ega rakendus ütle välja ka püha tõde, mitu milliliitrit vett on teaduslikult võttes kõige õigem kogus. Soovitusliku koguse äpp küll annab. Selle rakenduse suurimaks väärtuseks on fakt, et ta tõepoolest aitab sellele kergesti meelest minevale, kuid tervisele olulisele tegevusele tähelepanu juhtida.

Tõsisemad huvilised saavad rakenduses pidada silmas veelogi (kui palju ja millal jõid) ning tutvuda ajalooga ja saada teada, kui suures mahus päevast veetarbimise eesmärki täitsid.

Vesi on organismile kriitilise tähtsusega. Water My Body aitab veejoomist meelde tuletada. Foto: ekraanipilt rakendusest
Vesi on organismile kriitilise tähtsusega. Water My Body aitab veejoomist meelde tuletada. Foto: ekraanipilt rakendusest

Sammulugeja teeb liikumise veidi mängulisemaks

Paljud tervise valdkonna asjatundjad on ikka ja jälle andnud nõu, et inimene peaks päevas vähemalt 10 000 sammu tegema, et paremas vormis püsida. Valisin ka endale ühe sammulugeja rakenduse, mida siis igapäevase liikumise hindamiseks kasutada.

Noom Walk on lihtsasti kasutatav sammulugemise rakendus, mis ilma spetsiaalselt sisse-välja lülitamata loeb kokku ööpäeva jooksul tehtavad sammud. Rakenduse avavaates näed alati oma käesoleva päeva sammude hulka. Sama lihtsalt saad ekraanile libistada ka nädala, kogu ajaloo sammude hulga ning rekordpäeva info.

Noom Walk näitab, palju oled igapäevaselt liikunud. Mida heledam roheline, seda kehvem sammuja oled olnud. Reaalse tulemuse saamiseks võib u 1/4 samme veel maha arvestada. Foto: ekraanipilt rakendusest
Noom Walk näitab, kui palju oled iga päev liikunud. Mida heledam roheline, seda kehvem sammuja oled olnud. Reaalse tulemuse saamiseks võib u 1/4 samme veel maha arvestada. Foto: ekraanipilt rakendusest

Sotsiaalne külg – muidugi on võimalik rakendus oma Facebooki või Google’i kontoga siduda ja siis oma sõprade-kolleegidega end võrdlema asuda. Võistlusmoment on motiveerimiseks hea mõte ning liftisõit asendub kergesti jalutuskäiguga. Sammumise tulemustele saad juurde kirjutada ka kommentaari, et hiljem teaksid, miks mõni päev väga sammuvaene või -rikas tuli.

Ainus murekoht on sammulugeja täpsus – kuna see reageerib telefoni liikumisele, on täpsus mõnevõrra kaheldav. Olen kõndimist ning muud liikumist testinud ja hinnanguliselt võiks öelda, et umbes 1/4 rakenduses kuvatavate sammude hulgast tuleks maha arvutada, et reaalsuse lähedane tulemus saada.

Lõpetuseks jagan oma lemmik-TEDx-kõnet, milles Ragnar Viir räägib just sellest, mida arvutitöö tegijad peaksid teadma istumise mõjust tervisele ja sellest, kuidas seda mõju vähendada. Need on täiesti äppidest sõltumatud mõtted, mis on aga väärt järgimist.

Loodetavasti aitavad kirjeldatud rakendused veidi kaasa sellele, et vaatamata kontoritööle ja suurele arvutikasutusele püsiksid ikkagi heas vormis.

 

10 asja, mida sa ei teadnud, et su telefon teha oskab

$
0
0

Helistamine ei ole enam ammu telefoni peamine funktsioon ning on muutunud pigem üheks paljude seast. Enamik küll kasutab telefoni veel esmajoones helistamiseks, kuid meie taskus olevad õhukesed arvutid on tegelikult palju enamaks võimelised. Järgnevalt toon välja 10 asja, mida sa oma nutitelefonist ehk enne ei teadnud.

Laseb muuta Androidi välimust

NL3D-MAIN
Next Launcher 3D. Foto: landoftechnology.com

Peaaegu kõik telefonitootjad lisavad originaalsele Androidile oma täiustusi, et teiste hulgast välja paista, kuid vaatamata ka nende parimatele püüdlustele ei ole võimalik kõigile meeldida ning tihti on tootjapoolne Android täis rakendusi, mida enamus meist kunagi kasutama ei hakka.

“Puhast Androidi leiab ainult Google’i Nexuse telefonides.

Õnneks on selle vastu lahendus ning telefonitootjad ei ole ainsad, kes saavad Androidile oma täiustusi lisada. Google Play pood on täis launcher‘eid, mis asendavad tehasetarkvara ning annavad sulle võimaluse ise valida, millist väljanägemist sa oma telefonile tahad. Ühena huvitavatest launcher‘itest võib välja tuua näiteks Next Launcher 3D, mis muudab ikoonid telefoni töölaual kolmemõõtmeliseks. Arvestama peaks kindlasti sellega, et kui kasutada telefoni tõesti ainult helistamiseks ning ei soovita lisavidinatega aega raisata, siis launcher‘ite installimine ja seadistamine võib osutuda üpris tüütuks tegevuseks.

Töötab kaugjuhtimispuldina

LG Optimus Pro. Foto: blog.laptopmag.com
LG Optimus Pro. Foto: blog.laptopmag.com

Kui su telefonil on olemas infrapunasensor, siis teoorias saad oma telefoni kasutada mistahes infrapunakiirgust vastuvõtva seadme kaugjuhtimiseks. Selliste mudelite seas on ka praegu väga populaarne telefon Samsung Galaxy S6. Tavaliselt on selle jaoks mõeldud rakendus telefonis juba olemas ning selle programmeerimine televiisori või muusikakeskuse juhtimiseks on väga lihtne. Kui sinu telefonis siiski sellist rakendust olemas ei ole, saad selle alla laadida Google Play poest – üks enimkasutatuid on Peel Smart Remote.

Tuvastab laule

Shazam ning Soundhound on melomaanidele tõenäoliselt juba tuttavad nimed, kuid ka telefonitootjad ise on sarnased muusikatuvastustööriistad oma isiklikesse virtuaalsetesse abimeestesse sisse programmeerinud. Apple’i telefonide omanikud võivad loo nime küsida otse Sirilt, Androidi telefonide omanikud otse Google Nowlt ning Windowsi telefonide kasutajad, vajutades “Search Music” ikooni Cortanas.

Asendab mängukonsoole

Võimsaid telefone lasevad tootjad järjepanu välja nagu seeni peale vihma, kuid heaks mänguelamuseks ei piisa vaid suurest protsessorist. Selleks vajad ka suurt ekraani ning võib-olla isegi pulti, mis mängimise lihtsamaks muudab. Kui telefon on siiski väikese ekraaniga, siis osa Samsungi ning Sony telefone on võimalik MHL-kaabli abil ühendada televiisoriga, kuid sellegipoolest pead mängu mängimiseks kasutama kohati ebamugavat puuteekraani. Kui sul on näiteks Sony Xperia Z3+Sony Xperia Z3Sony Xperia Z3 Compact või Sony Xperia Z2, saad kasutada ka PS4 Remote Playd, millega saad konsoolimänge otse läbi telefoni mängida.

Toimib vaaderpassina

iOS kompass ja lood. Foto: madten.com
iOS kompass ja lood. Foto: madten.com

Telefoni sees olev kiirendusmõõtur ehk akseleromeeter suudab tuvastada telefoni asukoha ruumis. Seda kasutavad näiteks navigatsiooniprogrammid, et mõõta sinu kiirust, kuid selle sensori abil saame oma telefoni kasutada ka loodina. Kui kasutad iPhone’i, millel on vähemalt iOS 7 tarkvara, siis on see rakendus telefonis juba olemas. Selleks ava Compassi rakendus ning nipsa sõrmega vasakule. Edu koduste diivanite, köögilaudade ja koduloomade mõõtmisel!

Teeb tülikad tegevused sinu eest ära

Rakendus nimega IF suudab rakenduste ja telefoni erinevate funktsioonide vahel automaatseid ühendusi luua. Näiteks saad rakenduse “õpetada” automaatselt üles laadima Instagrami lisatavad fotod või saabunud SMS-id varundada Google Drive’i. Rakenduse allalaadimisel on osa funktsioone juba eelseadistatud, kuid saad neid alati ise juurde teha.

Räägib kõiki keeli

Isegi väga head võõrkeelteoskajad ei suuda alati kõige keerukamaid lauseid peast ette vuristada, kuid sinu telefon suudab rääkida peaaegu kõiki keeli. Telefon võib võõral maal reisides olla igati kasulik abimees nii lihtsamate kui ka keerukamate lausete ütlemiseks. Kui kasutad Androidi telefoni, siis küsi sõna või lause Google Nowlt ning saad vastuse nii heli- kui ka kirjapildis. Teiste platvormide telefonikasutajad saavad sarnase tõlketeenuse näiteks rakendusega iTranslate.

Oskab helinuppudega muusikapalu vahele jätta

Enamik meist ei kasuta enam muusika kuulamiseks eraldi muusikamängijat ning tüütu laulu vahelejätmine on taskupõhjas lebavast telefonist üpris tülikas. Selleks, et vältida telefoni taskust välja võtmist (eriti vihmase ilmaga, mis võib lõppeda veekahjustuse ja garantii lõpetamisega) on osa telefonide puhul võimalik järgmise lauluni liikumiseks kasutada ka telefoni helinuppe. Androidi telefonide puhul on abiks rakenduste poest allalaaditavad rakendused Pocket Skip Track või Change Track, mis helinuppudega laulude vahetamise võimalikuks teevad. Helinuppudega muusikapalade vahelejätmine ei ole siiski kahjuks võimalik tehasetarkvaraga iPhone’idel (vaata siit, kuidas selleks kasutada Apple’i originaalkõrvaklappe) ning Windowsi telefonidel.

Taastab kustutatud fotod

Recently deleted kaust. Foto: cydiaos.com
Recently deleted kaust. Foto: cydiaos.com

Alates iOS 8-st on iPhone’ide kasutajatel võimalus kustutatud fotod 30 päeva jooksul taastada. Selleks on piltide rakendusse loodud kaust Recently Deleted (hiljuti kustutatud), kuhu fotod kustutamise hetkest alates kukuvad ning 30 päeva möödumist ootama jäävad (tegelikult on internetist leitava tarkvaraga võimalik ka sealt kustutatud/kustunud fotod taastada, kuid selle otsimine jäägu juba lugeja teha).

Blokeerib tülikad helistajad

Vältimaks tüütuid reklaamipakkujaid, uuringufirmasid jms, suudab enamik nutitelefone sellised telefoninumbrid blokeerida. iPhone’id alates iOS8-st lubavad seda teha mitmel viisil, kuid kõige lihtsam neist on minna kõnelogisse, vajutada blokeeritava numbri taga olevat i-tähte ning seejärel “Block this caller”.

Androidi puhul võib numbri blokeerimine olla pisut keerukam ning oleneb suuresti sellest, millist mudelit kasutad. Htc One M9 puhul pead näppu numbri peal hoidma ning avanevast valikust valima numbri blokeerimise, kuid näiteks Samsung S6 puhul pead minema kõnede seadistusse, et luua nimekiri telefoninumbritest, mis tuleb blokeerida.

Windowsi telefonide puhul tuleb kõnede ja sõnumite filtreerimise valik eelnevalt telefoni seadistuste alt aktiveerida, misjärel saab telefoninumbri sellel näppu hoides blokeerida.

Kui mõtled nüüd nende uute teadmiste taustal uue nutitelefoni soetamise peale, siis vaata kindlasti põnevat võrdlust siit ja häid pakkumisi e-poest.

Allikas: 10 things you didn’t know your smartphone could do

Kuidas valida just sulle sobiv akupank

$
0
0

Ka kõige uuemad, kallimad ja võimsamad nutitelefonid on ingeraegusel ajal veel kahjuks üsna kesiste akudega. Seni kuni akutehnoloogia ootab oma järgmist suurt läbimurret, pakuvad akupangad ajutist leevendust meie pidevalt tühjenevate telefonide tarbeks.

Mida jälgida

Akupanga peamine omadus on tema mahutavus. Mahutavust mõõdetakse milliamper-tundides (mAh). Mida suurem on akupanga mahutavus, seda suuremaid akusid on see võimeline laadima. Kui sul on telefon, mille akumahutavus on 1500 mAh, siis teoorias saaksid sama suure mahutavusega akupangaga oma telefoni täis laadida ühe korra. Reaalselt on ka akupangaga laadimisel teatud kaod ning tõenäoliselt ei laadiks selline akupank akut 100%  täis. Lisaks mahutavusele tuleks akupanka valides jälgida ka voolutugevust. Kui akupanga voolutugevus on liiga väike,siis suuremaid seadmeid nagu tahvelarvutid see laadima ei hakka. Paljudel akupankadel on erinevate seadmete laadimiseks ka erineva voolutugevusega pesad. Turvaline valik oleks akupank, mille voolutugevus on vähemalt 2.1A.

Kasutajate laadimisvajadusi arvesse võttes on akupankasid valmistatud väga erineva mahutavusega ning enamjaolt on nad võimelised laadima peaaegu kõiki seadmeid. Ostetud akupanka tuleks hoida ka võimalikult tavapärastes ilmastikuoludes ehk vältida tuleks pikaajalist külmas või kuumas hoidmist. Akupanga jätmine päikese kätte võib seda jäädavalt kahjustada, lisaks võib akupank kuumas plahvatada.

Kindlasti ei ole mõtet osta kasutatud akupanka, kuna iga laadimiskord lühendab akupanga eluiga.

Kaasaskantavus võiks samuti olla üks võtmeargumente, kui otsid akupanka. Lihtne reegel on, et mida suurema mahutavusega on akupank, seda suurem on ta ka füüsiliselt. Seega, kui otsid akupanka, et matkates oma seadmeid laadida, pead leidma tasakaalu mahutavuse ja akupanga füüsilise suuruse vahel.

Soovitused

Romoss Sailing 4 10 400 mAh

sailing_4-zoom

Suure mahutavusega akupank, millega saab ühe korraga täis laadida nii tahvelarvuti kui ka telefoni. Sisseehitatud LED võimaldab selle kasutamist taskulambina. Akupank oskab ise vastavalt laaditavale seadmele valida õige väljundvoolu.

Hind 39 €

Samsung 6000 mAh

Akupank Samsung Galaxy Note 4le must külgvaatest

Sisseehitatud laadimiskaabliga akupank, mida kasutades ei pea kartma, et kaabel koju jääb. Akupangal on ka indikaator, mis näitab seadme laadituse taset.

Hind 69 €

Sony 2800 mAh

Sony 2800mAh akupank eestvaade lilla

Stiilne ja kompaktne akupank, mis mahub taskusse ning aitab vajadusel hädast välja. Korpus on valmistatud kriimustuskindlast materjalist, et tagada seadme kaunis väljanägemine pikemaks ajaks.

Hind 24,90 €

Enne akupanga ostmist tasub oma telefoni karbilt kontrollida, kui suure mahutavusega on sinu telefoni aku. Kui tahad, et sinu akupank laadiks lisaks telefonile ära ka tahvelarvuti, siis kontrolli üle ka tahvli aku mahutavus ning liida need kaks, et saada vajaminev akupanga mahutavus. Seejärel vaata üle väljundvoolutugevus või vali akupank, mis suudab selle ise vastavalt telefonile paika panna (nagu Romoss Sailing 4). Akupankasid valides viska pilk ka siia.

HTC kärbib kulusid

$
0
0

HTC sai kätte oma teise kvartali müügitulemused ning seis ei ole Taiwani nutiseadmete tootja jaoks kuigivõrd positiivne. Ettevõte teatas teise kvartali ärikahjumiks tervelt 160 miljonit dollarit (pisut alla 147 miljoni euro).

Ettevõtte finantsjuht Chialin Chang ütles, et turg kallimatele Android tarkvaraga nutitelefonidele on pehme (telefonide müüjaid on rohkem kui neile ostjaid) ning lisas, et kasutajad tahavad telefone, mis oleksid ka stiilsed.

Chang’i kinnitusel teeb ettevõte tööd uue nutitelefonide strateegia kallal ning optimiseeritakse oma tooteportfell, kuhu tõenäoliselt kuulub ka HTC enda virtuaalreaalsuse komplekt HTC Vive. Lisaks on arenduses uus ja moekas telefon, millega loodetakse turule tulla käesoleva aasta lõpus.

Kuna ka HTC praegune lipulaev One M9 ei ole seni kuigi hästi müünud, vaatab ettevõte üle kogu oma senise töökorralduse ning astub samme tegevuskulude vähendamiseks terves ettevõttes. Chang ei täpstustanud, mis meetmetest jutt käib, kuid ütles, et 2016. aasta esimeseks kvartaliks peaksid kulutused olema märkimisväärselt vähenenud.

Allikas: HTC is cost cutting as sales continue to tank


YouTube Gaming – YouTube videomängude huvilistele

$
0
0

YouTube Gaming on mänguhuvilistele suunatud keskkond, kuhu koondatakse kasutajate loodud mänguvideod ja otseülekanded, uute mängude tutvustused ning muu valdkonnaga seotud sisu.

YouTube Gaming’u tootejuhi Alan Joyce’i sõnul on keskkonna eesmärgiks ühte kohta kokku panna kasutajate lemmikmängud ja -mängijad, et luua keskkond, kus oleks kõige rohkem teemaga seotud videomaterjali. Rohkem kui 25 000 mängu saavad kõik oma isikliku lehekülje, kuhu lisatakse vaid selle mänguga seotud materjal. Rakenduse loomisel on kasutatud mängijate abi, et mänguvideod ja otseülekanded muude videote vahele ära ei kaoks.

Tavapärasele YouTube’le omaselt saavad ka YouTube Gaming rakenduse kasutajad tellida teavitusi (Subscribe) teiste kasutajate tegevusest ning huvipakkuva kasutaja otseülekande algusest tuleb meeldetuletus. Lisaks kuvab rakendus kasutajale tema seniseid eelistusi arvesse võttes ka uusi kanaleid. Kui soovituste seas siiski midagi huvipakkuvat ei leidu, saab kasutada otsinguriba, kuhu mistahes fraaside kirjutamisel, võib kindel olla, et otsingutulemuste seas on ainult mängudega seotud info.

YouTube’i sõnul lansseeritakse uus keskkond sellel suvel Ühendriikides ning Inglismaal, kuid täpsemat kuupäeva ei avaldatud. YouTube Gaming on ettevõtte vastus seni mängijate seas väga populaarsele keskkonnale Twitch.

Allikas: YouTube launching its own dedicated gaming app and website, YouTube Gaming

Ostujuht: Nutitelefoni 7 vajalikku lisavarustust igaks elujuhtumiks

$
0
0

Nutitelefonist üksi ei piisa enam ammu, et nautida mobiilset elu ja efektiivset asjaajamist – need seitse lisavarustusse kuuluvat nutieset võiksid alati siiski ligi olla.

Nutifonist on kasu vaid siis, kui see on töökorras ja laetud akuga, muidu on tegemist iluasja või kasutu koormaga käekotis. Õigesti valitud lisavarustus täiendab aga nutiseadme pakutavaid funktsioone, et olla efektiivsem ja parem inimene.

Kaitseklaas

Kaitseklaas säästab nutitelefoni ekraani kriimustuste ja mõranemise eest. Foto: tootja
Kaitseklaas säästab nutitelefoni ekraani kriimustuste ja mõranemise eest. Foto: tootja

See on hea variant telefoni õueseikluste eest kaitsta just neile, kellele ei meeldi paksud ümbrised. Ikka mõnikord juhtub, et telefon kukub asfaldile või metsas võssa.

Kaitseklaasi puhul jääb terveks telefoni kõige väärtuslik ja õrn osa – ekraan. Võib juhtuda, et kaitseklaas ise läheb löögist katki, aga telefon seejuures üldjuhul ei kannata, samuti on kaitseklaasi hind kõvasti väiksem kui ekraani vahetus.

Tootjaid on erinevaid – PanzerGlass näiteks üritab teha kaitseklaasi võimalikult ekraani servani ja klaasi enda servad on ümarad. OtterBox on mõeldud tandemiks selle sama tootja ümbristega, kuna kaitseklaasid on lõigatud just nende kaitseümbriste järgi.

Traadita kõlar

Nutitelefon on sisuliselt kaasaskantav meelelahutuskeskus. Üks selle populaarsemaid funktsioone on muusika kuulamine. Ja kui oled seltskonnaga kuskil õues, siis parema meeleolu tekitamiseks on juba kombeks panna YouTube või Spotify playlist muusikat mängima.

Marshall Acton kõlar must paremalt külgvaatestEnamik nutitelefonidesse sisse ehitatud kõlareid ei anna piisavalt hea kvaliteediga heli välja. Muidugi on erandiks Marshall London, aga enamik nutitelefonidest ei oma isegi stereo-kõlareid.

Lahenduseks on muretseda endale korralikumad kõlarid. Mõned on akuga ja kaasas kantavad, mõned on lihtsalt „terrasipealseks“ kasutamiseks, aga kõik aitavad peomeeleolu tekitada.

Selfie stick ehk endlikepp

Tänapäeval väiksed „seebikarbi“ tüüpi kaamerad pole enam väga populaarsed, kõik teevad pilte kas peegelkaameraga või nutitelefoniga.

Insmat Exclusive Selfie Kit käsistatiiv puldigaVanasti, kui oli vaja endast tähtsa monumendi juures pilti teha, pidi kelleltki tänaval abi paluma. Nii anti fotokas suvalise abistaja kätte ja tema tegigi hädavajaliku pildi, mida pärast sai sõpradele-sugulastele uhkelt näidata.

Mobiilist on saanud aga niivõrd isiklik asi, et seda ei usalda isegi kõige abivalmimale möödakäijale. Siin aitabki selfie stick ehk endlikepp. Tegelikult ei pea sellega ainult selfie’sid tegema; see on mugav käsistatiiv, mis annab kindlust pildistada ka võimatuna tundunud nurga alt ja nii oma loovust näidata.

Kõrvaklapid

Denon AH-D340 kõrvaklapid eestvaatestKõrvaklappidest on saamas moe-ese. Peale seda, et inimesel võib olla mitu paari erineva disainiga klappe, mis sobivad erinevate riietega kokku, võivad tal olla ka kodused klapid ja üks paar neid, mida kasutab sportimiseks.

See on muidugi äärmuslik näide, aga kõrvaklappide maailm on nii lai ja kirju, et sobivaid leiab nii väikseid veekindlaid kui ka suuri mürasummutusega klappe. Ja kuna tänaseks on nutitelefon asendamas MP3-mängijaid, siis paljud uued klapid on mikrofoniga ja hands-free võimalusega või isegi traadita Bluetooth-ühendusega, mida vanal MP3’l polnud.

Akupank

Paljudel kaasaegsatel nutitelefonidel ja peaaegu kõikidel lipulaevadel pole aku ei eemaldatav ega vahetatav. Vanasti ostsid tõsisemad mobiilikasutajad endale teise aku varuks ja see oli neil kogu aeg kaasas.

Kui telefonil hakkab kõige olulisemal hetkel vool otsa saama, saab lisaaku kohe külge ühendada ja edasi tegutseda.

Akupank on selle mõtteviisi edasiarendus ja seda saab kasutada ka telefonidega, millel ei anna akut vahetada.

Lisaks sobib akupank ükskõik millisele nutiseadmele, mis laeb USB-juhtmega: kaamera, tahvelarvuti, nutikell, traadita kõrvaklapid või kõlar, droon, GPS jms. Mõned tõhusamad akupangad saavad korraga laadida ka kahte seadet. Ja kuna laadimist vajavaid nutiasju tuleb ainult juurde, muutub aina aktuaalsemaks ka akupank ja selle funktsionaalsus.

Autolaadija

Autolaadija Romoss Ranger 17Paljud seiklevad mööda ilma autoga ja kasutavad navigeerimiseks GPS-seadme asemel vaid enda nutitelefoni. Navigeerimine nõuab telefonilt korraga palju: näidata suvevalguses erksalt pilti ekraanile, suhelda serveritega, et saada kõige värskemat info liikluse kohta, määrata satelliitidega suheldes auto paiknemist, liiklemise suunda ja kiirust.

Kõik see vajab palju ressursse akult, mis tühjeneb tavapärasest kiiremini. Lihtne lahendus on väike vidin, mis panna auto sigaretisüütajasse. Tavaliselt on sellel mitu USB-väljundit, kuhu saab panna telefone või tahvleid laadima. Ainuke asi, mida peaks jälgima, on see, palju voolu on suuteline vidina pesa välja andma.

Kui on 2A, siis telefon saab navigeerimise ajal ka laadida, kui on 1A või vähem, jõuab laadija pigem hoida aku taset paigas.

Aktiivsusmonitor

Garmin VivoSmart aktiivsusmonitor must eestvaatest pulsivöögaAktiivsusmonitor on selline vidin, mis ei ole nutikell ega spordikell, aga mingil määral natuke oskab mõlemate trikke. Nutitelefoniga ühendades annavad nad kandjale märku saabunud sõnumitest, kõnendest, e-kirjadest jms. Spordikellast tal on nii palju, et ta suudab mõõta samme ja üldist aktiivsust.

Mõnedel seadmetele on olemas ka pulsimõõtja. Samuti saavad nad jälgida und ja vajalikul hetkel sind äratada. Aga niisama üksi oma samme jälgida polegi tavaliselt põnev – võistelda sõpradega või perega, kes suuremaid eesmärke saavutada aitavad, on aga juba lõbus mäng. Mõned firmad teevad ka selliseid võistlusi töötajatele.

Kui sul on lihtsalt telefon, mis samme loeb, jäävad sul paljud tähtsad sammud lugemata, kui telefoni kiirel hetkel lauanurgale jätad – aktiivsusmonitor on aga sinuga käevõruna pidevalt kaasas.

 

 

NASA nüüd ka populaarses sotsiaalmeediakeskkonnas Tumblr

$
0
0

Lisaks kosmose uurimisele laiendas Ameerika Rahvuslik Lennundus- ja Kosmoseagentuur NASA oma tegevust ka sotsiaalmeediavõrgustikku Tumblr.

Oma tegemisi hakkab kosmoseagentuur kajastama mitmel kasutajakontol. Põhikasutaja kontole laaditakse üldiseid pilte ja videoid NASA tegemistest. Teistele lisatakse materjali Curiosity missioonilt Marsil ning astronaut Peggy Wilsoni treeningutest, kus ta valmistub oma missiooniks rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS).

NASA soovib huvilistele pakkuda regulaarset kosmoseannust.

Kosmoseagentuuri esimeseks postituseks Tumblris oli liikuvpilt Kuust möödumas Maa ja NASA süvakosmose satelliidi DSCOVR-i vahelt. NASA on aktiivne ka teistes sarnastes keskkondades nagu Twitter ja ka Instagram, kus nad avaldasid hiljuti kõrgresolutsioonis fotosid Pluutost. Agentuuri pressisekretäri Lauren Worley sõnul otsitakse pidevalt uusi vahendeid oma sotsiaalmeediaportfelli laiendamiseks.

Allikad: NASA joins Tumblr to deliver ‘a regular dose of space’ / NASA Opens Official Instagram Account

iPhone 6s saab tõenäoliselt tugevama korpuse

$
0
0

Tundub, et Apple on iPhone 6 paindumisprobleeme võtnud väga tõsiselt ning kuulduste kohaselt saab uus telefon senisest tugevama korpuse.

Uue telefoni ootuses on meediasse lekkinud järjest vihjeid uue telefoni välimusest, sisust ja muudest spetsifikatsioonidest. Ametlikku infot siiski jagatud ei ole, kuid YouTube’i kasutaja Unbox Therapy on väidetavalt enda kätte saanud seni avaldamata iPhone 6s’i tagumise kaane, mida ta videos analüüsib.

Paindumise vältimiseks on korpust mitmest kohast tugevdatud.

Videovõrdlusest ilmneb, et uus telefon tuleb senisest paari millimeetri võrra suurem, kuid see-eest mõnevõrra kergem, mis annab alust arvata, et kasutatud on senisest erinevat materjali. Üheks võimalikuks variandiks võib olla Apple’i kellades kasutatav alumiiniumisulam Series7000, mis peaks olema praegusest kergem ja vastupidavam. Siiski, kuna tegu ei ole ametliku infoga, tuleks videos nähtut uskuda väikese skeptilisusega.

Kuigi ametlikku kuupäeva Apple’i iga-aastaseks ürituseks paika pandud ei ole, arvatakse, et sarnaselt eelmisele aastale, toimub üritus taaskord 9. septembril. Sügis tuleb kahtlemata põnev, kuna lisaks Apple’le tulevad uute telefonidega välja ka näiteks Samsung (13. august) ja Sony (ilmselt 2. september).

Allikas: iPhone 6S frame built to be Bendgate-proof, video claims

Millistes välisriikides saab kasutada 4G teenust?

$
0
0

Eestis oleme harjunud, et ülikiire 4G võrk on praktiliselt igal pool, nii et vajaliku info leiab internetist ülihelikiirusel, meilid saavad siuh-säuh saadetud ning sotsiaalvõrgustikesse laetavad meeleolupildid on hetkega sõpradeni jõudnud. Nii et kui välismaal lööb telefonil ette 3G, tundub ühendus otse talumatult aeglane ja piinarikas.

Miks ei anta mulle välismaal 4G-d?

EMT klient saab 4G teenuseid saab kasutada 29 riigis ja piirkonnas

Nimekirjas on enamik eestimaalaste levinuimateks reisisihtkohtadeks olevaid Euroopa riike, lisaks USA, Kanada, Hiina, Jaapan, Venemaa, Puerto Ricosja Neitsisaared. Uue riigina lisandus äsja ka puhkuseveetjate seas ülipopulaarne Tai.

Riikide ja operaatorite nimekiri, kus saab 4G teenust kasutada:

 

Austria A1
T-Mobile
Belgia Mobistar
Proximus
Hiina China Mobile
Hispaania Xfera
Orange
Holland KPN
Horvaatia VIPnet
Itaalia TIM
Jaapan DOCOMO
Kanada Telus
Bell
Leedu Omnitel
Luxembourg Tango
Monaco Prantsusmaa Orange
Neitsisaared AT&T
Norra Netcom
Poola Orange
Prantsusmaa Orange
Puerto Rico ATjaT
Rootsi Telia
Rumeenia Orange
Saksamaa Telekom Deutschland
San Marino Itaalia TIM
Soome Sonera
Suurbritannia EE UK
Taani Telia
Tai TriNet
Ungari T-Mobile
USA AT&T
Vatikan Itaalia TIM
Venemaa Megafon

 

Ja muidugi pole see nimekiri lõplik, vaid täieneb pidevalt.

Kõikides riikides ja kõikide operaatorite võrkudes ei olegi veel 4G-d kasutusele võetud. Eesti on siin tõesti eesrindlik: EMT 4G võrk on meil olemas juba aastast 2010 (maailma kõige-kõige esimene 4G avati kõigest aasta varem ning olime 11. riik maailmas, kus 4G klientide kätte anti!) ning see katab tervelt 97% Eesti territooriumist. Mujal maailmas, eriti territoriaalselt suurtes riikides, pole piilt kaugeltki mitte nii hea.

EMT 4G leviala ulatus täieneb ja kvaliteet ning stabiilsus suureneb päev-päevalt.
EMT 4G leviala ulatus täieneb ja kvaliteet ning stabiilsus suureneb päev-päevalt.

Lisaks võib olla välismaal 4G kasutamise takistuseks ka operaatoritevahelise vastastikuse 4G-roamingu ehk rändluslepingu puudumine. Ilma selleta ei saa aga ühe operaatori kliendid teise operaatori 4G võrku, isegi kui see on olemas ja isegi, kui selle operaatori 2G ja 3G võrke seal riigis kasutada saab.

Seepärast ongi Eesti Telekomis roamingu ehk rändlusega tegelevad spetsialistid pingutanud ja teinud ära suure töö, et avada 4G-rändlus võimalikult kiiresti võimalikult paljudes Eesti ränduritele olulistes kohtades.

Mida pean veel arvestama välismaal 4G-d kasutades?

Välismaal mobiilse interneti (ükskõik millise G) kasutamine ei lähe Eesti-sisese internetipaketi sisse. Välisriigis teenuse kasutamise eest tuleb maksta välisriigi operaatorile (sina maksad muidugi Eesti Telekomile nagu ikka, meie ise maksame välisoperaatorile edasi) ning konkreetses välisriigis kehtivate hindade alusel. Seepärast on see arvel tavaliselt internetipaketist eraldi reana ja eraldi summana.

Kui palju see maksab?

4G internetile kehtivad välismaal täpselt samad hinnad mis 3G või 2G internetile.

Ei pea kartma, et 4G piiri taga on hirmus kallis! Eesti Telekom on oma klientidele teinud soodsa, selge ja konkreetse interneti päevalae, mis hoiab kulud kontrolli all ka välismaal – hinnad algavad 2,94 eurost 100MB eest ning pikemaajaluise välismaal viibimise (või seal suuremamahulise internetikasutamise) korral saad valida ka kuutasulise paketi.

 

Viewing all 3234 articles
Browse latest View live