Quantcast
Channel: Digitark
Viewing all 3234 articles
Browse latest View live

Kuidas planeerida autoreisi nii, et tee peal ka midagi näeks?

$
0
0

Tehnoloogia areng on mõjutanud meie igapäevaseid harjumusi ning kasutuskogemust. Nutiseadmete massiline levik on saatmas igavikuteele kunagi väga populaarsed autonavigaatorid. Kui parematel aegadel oli Beckeri, Garmini ja TomTom seadmete müüginumbrid Eestis üle 1000 seadme kuus, siis nüüd on nende asemele astunud autodesse integreeritud navisüsteemid või nutitelefonid oma tarkade ja kasulike rakendustega. Google Maps, Waze, Here Maps – kui vaid loetleda erinevates nutiseadmete operatsioonisüsteemides laialt levinud rakendusi.

Ainult, et kõik need nutikates abimeestes olevad rakendused on mõeldud liikumiseks punktist A punkti B, lubades ka vahele põikeid punkti C ja punkti D näol. Elik oskavad need rakendused leida kiiremat, lühimat või optimaalsemat teekonda mööda autoteid, et muretult kulgeda A-st B-sse.

Ja kõik see kaunis ja huvitav, mis planeeritu teekonna äärde jääb, on reaalses elus planeerimatu. Või ehk siiski mitte.

Huvipunktide leidmise keerukus ja riskid

Kõikides kaardirakendustes võib leida tuhandeid huvipunkte (POI) riigi kohta, kus viibid turistina. Olgu nendeks siis lisaks bensiinijaamadele ja söögikohtadele näiteks kaunid merevaated, muuseumid, vaatetornid või lihtsalt matkarajad. Teades nende nimesid, on võimalik planeerida teekond just neist punktidest lähtudes.

Kaardirakendused nagu Waze aitavad hästi jõuda ühest punktist teise ning leida huvipunkte, kuid reisi planeerimise etapis jääb rakendustest siiski väheks. Allikas: Waze.com
Kaardirakendused nagu Waze aitavad hästi jõuda ühest punktist teise ning leida huvipunkte, kuid reisi planeerimise etapis jääb rakendustest siiski väheks. Allikas: Waze.com

Alternatiivne võimalus on liikuda ühest linnast teise ja anda tööd kõrvalistuja silmadele, et see hoolega tähele paneks teeäärseid pruune osutusviitasid, mis meid ühe või teise vaatamisväärsuse juurde viivad. Ja siis loota hea õnne peale, et ei oleks tegemist esmaspäeva või teisipäevaga, mil mõningatel muuseumitel meeldib pidada külastajate vaba päeva.

Mis siis ikkagi tagab nauditava ning maksimaalselt huvitava autoreisi, kus peale rataste alla kaduva asfaldilindi ja akendest mööda vuhavate külakeste midagi nii hingele kui ka vaimule lisa saaks? Vaatame Eestis reisimise näitel, mis allikad planeerimisel abiks on.

Tee eduka autoreisi jaoks arvutiga eeltööd

Nüüd unustame kogu eelnevalt kirja pandud jutu autonavidest ning nutiseadmete rakendustest, kes suudavad küll meid õigel ajal juhendada pöörama vasakule ja vajadusel paremale, kuid kõige esmalt tuleb ära teha suur eeltöö.

Alustame ettevalmistava osaga reisiks.
 Igal reisil on oma alguskoht ja kindlasti ka kaugeim sihtkoht. Olen paaril aastal võtnud ette automatkad piki Eesti piiri, põhimõttel – seal, kus eelmisel aastal pooleli jäime, saab olema järgmise aasta reisiplaanides alguspunkt. Nii jõudsime esimesel aastal Tallinnast startides kolmanda päeva lõunaks Linnamäele ning järgmisel aastal sealt kolme päeva rahulikult edasi liikudes Audrusse. Ning kolmandal aastal Vastseliinasse.

Abiks on Google Maps, valdade kodulehed ja turismiinfosaidid

Üheks kindlaks abimeheks on hea ja korralik ülevaatlik kaart, mida kodus arvuti taga istudes kasutada. Julgen soovitada Google Mapsi kaarti – seal tekivad veidi suuremas mõõtkavas teekonda planeerides ning kaarti sirvides kaardile ka huvipunktid.

Kui kaarti paraja suurendusega kasutada, ilmuvad ühtäkki silma alla ka huvipunktid ja vaatamisväärsused. Allikas: Google Maps
Kui kaarti paraja suurendusega kasutada, ilmuvad ühtäkki silma alla ka huvipunktid ja vaatamisväärsused. Allikas: Google Maps

Teiseks oluliseks abimeheks on osutunud läbitavate linnade ning valdade kodulehed, kus pea kõigil leidub täpsemat infot külalisele nii vaatamisväärsuste, majutuse kui ka söögikohtade osas. Kes siis veel omakandi vaatamisväärsusi ning mugavaid majutuskohti ja maitsvaid söögikohti kiidab, kui mitte kohalik vald ise.

Heaks abimeheks reisi planeerimisel on valdade ja linnade kodulehed, kus eraldi lehekülg just turistidele-matkajatele. Lisaks vaatamisväärsustele leiab sealt väärt infot nii turismitaludest kui söögikohtadest.. Allikas: Noarootsi valla koduleht
Heaks abimeheks reisi planeerimisel on valdade ja linnade kodulehed, kus eraldi lehekülg just turistidele-matkajatele. Lisaks vaatamisväärsustele leiab sealt väärt infot nii turismitaludest kui söögikohtadest.. Allikas: Noarootsi valla koduleht

Kolmandaks kohaks, kus vähemalt Eesti reisi planeerimiseks infot leida, on Puhka Eestis veebileht!

Boonusena leiab sealt Reisiplaneerija, mille abil saab kasutusele võtta eelnevalt salvestatud reisiplaanid – Põhjarannik, Eesti saared või kui need ei sobi, saab paari hiirekliki vajutusega, vastavalt oma aktiivsusele ning hobidele, koostada isikliku reisiplaani.

Kui ise ei viitsi hiirega oma eelistusi klikkida, saab vasakult valida juba valmis reisiplaani, kus kirjas nii teepikkus, orineteeruv aeg kui kohad, mida kindlasti tasub külastada. Allikas: Puhka Eestis Reisiplaneerija
Kui ise ei viitsi hiirega oma eelistusi klikkida, saab vasakult valida juba valmis reisiplaani, kus kirjas nii teepikkus, orineteeruv aeg kui kohad, mida kindlasti tasub külastada. Allikas: Puhka Eestis Reisiplaneerija

Paberatlas on jätkuvalt reaalselt abiks

Neljandaks soovitan garaažist või kapinurgast üles otsida Regio või EOMAP teede atlas. Teekonda plaanides ning lehelt lehele edasi liikudes jäävad silma need toredad tingmärgid, mis tähistavad mingit hoonet, kirikut, looduskaitse ala või muud vaatamisväärsust, mida reisil kohapeal lähemalt uurida.

Kui igapäevases kasutusest on paberatlased peaaegu kadunud (v.a. vanakooli mehed), siis reisi planeerimisel on neist suur kasu. Igaks juhuks tasub pilt peale heita atlase valmimisaastale, sest igal aastal lisandub kümneid turismitalusid ning uusi söögikohti.
 Regio pakub lisaks Eesti paberkandjal teedeatlasele (2014/2015) ka kogu Baltikumi hõlmavat paberatlast (2015) ning kaugemaid paiku ihkavale rännumehele Euroopa teedeatlas (2014).

Paberkaardi lugemisel peab kasutama korraga mitut lehekülge. Kaardilehelt leiad tingmärgid ning registrit uurid, mis selles kaardiruudustikus huvitavat leidub.. Allikas: Regio  atlas
Paberkaardi lugemisel peab kasutama korraga mitut lehekülge. Kaardilehelt leiad tingmärgid ning registrit uurid, mis selles kaardiruudustikus huvitavat leidub.. Allikas: Regio atlas

EOMAP värskeim Eesti teede atlas on aastast 2014, lisaks on võimalik osta neilt Euroopa riikide kui ka suuremate linnade paberkaarte. Kaartidelt leiad kõik olulisemad vaatamisväärsused, erinevad asutused, transpordiga seotud info ja palju muud. Voldikkaardi tagaküljel on ära toodud näiteks vaatamisväärsuste nimed ja erinevate maakondade kaartidel on lisaks ka maakonnakeskuste kaardid.

Nutiseadmega navigeerimine aitab plaani ellu viia

Kui eeltöö reisi paremaks õnnestumiseks on tehtud, jääb leitud ning kindlasti soovitud külastuspaigad kirja panna ning pöörata pilk uuesti oma nutikate seadmete poole, et kasutada neid vastavalt plaanile punktist A punkti B liikudes. 
Aga alati tasub silmad lahti hoida ning mõelda oma peaga, sest vahepeal võib olla tee äärde tekkinud veel pruunikaid viitu, mis esmasel planeerimisel kahe silma vahele jäid.

Pea meeles – mõnusa ja avastusterohke matka õnnestumiseks tee ette ära põhjalik eeltöö, hoia sõidu ajal silmad lahti ning ära karda oma peaga mõtlemist, kui „tark mees“ pardal teise suunda kipub juhatama.

 


Millal tuleb kriimustuskindlate telefonide aeg?

$
0
0

Eelmise aasta september oli aeg, mil Apple tutvustas maailmale oma uhiuut telefoni – iPhone 6. See oli ka aeg, mil tuhandete ootust täis fännide lootused purunesid, kuna kauaoodatud safiirklaasist iPhone jäi taaskord tulemata.

Olenemata sellest kui hoolsasti me oma telefone hoiame ning neile kaitsvaid ümbriseid ostame, tekivad kasutamise käigus neile siiski suuremad ja väiksemad kriimud. Praegu telefonides kasutatav Gorilla glass küll vähendab, kuid ei hoia kriimustuste tekkimist täielikult ära (olgu ta siis 1, 2, 3 või lausa Gorilla glass 4). Lahenduseks võiks olla safiir, mis on üks tugevamaid mineraale maakeral ning mis on laialt kasutuses näiteks kellatööstuses kellade sihverplaatide valmistamisel.

“iPhone 6 oli telefon, millelt oodati kriimustuskindlat safiirklaasi.”

iPhone 6 ei saanud safiirklaasi seetõttu, et ettevõtte peamine varustaja läks pankrotti ning ei suutnud seega telefonitootjat piisaval määral materjaliga varustada. Tundub, et vähemalt praeguseks on Apple safiirklaasist telefonide tootmise idee maha matnud ning kasutab materjali vaid oma nutikellades ning telefonide sõrmejäljelugejates ja kaameraobjektiivi kaitseks. Safiiri suur vastupidavus välistele mõjudele teeb ka selle töötlemise väga keeruliseks ning seetõttu oleme seni näinud ainult piiratud kogusega safiirklaasi omavaid erimudeleid nagu näiteks Huawei Ascend P7 Sapphire.

Nutitelefonide disaini peale kulutatakse tohutuid summasid ning telefonid on muutunud liiga ilusaks, et neid ümbristega varjata.  Loodetavasti Apple, Samsung või keegi kolmas leiab viisi, et kriimustuskindlad nutitelefonid saaksid juba lähiajal meie igapäevaelu tavaliseks osaks.

Allikas: That sapphire glass iPhone would have been nice

OTSESAADE: VUNKi innovatsiooniala Arvamusfestivalil reedel ja laupäeval

$
0
0

Arva ka meiega kaasa! Teemaviide sotsiaalmeedias: #VUNKAF15 – mõtle ja arutle kaasa Facebookis, Instagramis ja Twitteris!

ARVAMUSFESTIVALI OTSESAATE PROGRAMM:

Reedel, 14. augustil

11:30 Tere tulemast Arvamusfestivalile ja VUNK innovatsioonialale – 1. päev
11:55 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
12:00 Innovatsiooni ja intellektuaalomandi kaitsmine ettevõtluses
13:30 Festivalimelu ja intervjuud
13:55 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
14:00 OTSESTUUDIO. Festivalimelu ja intervjuud
14:25 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
14:30 Uued alternatiivid pangateenustele (Crowd funding, TransferWise, Bondora jne) – mõju tänastele pangateenustele ja traditsioonilisele pangandussektorile
16:00 Festivalimelu ja intervjuud
16:25 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
16:30 OTSESTUUDIO. Festivalimelu ja intervjuud
16:55 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
17:00 Kuidas saaks Eesti olla keskkonnasõbralike innovatsioonide alal maailmas silmapaistvam?
18:30 Päeva kokkuvõte.
18:55 Kordused. Rahulikku õhtut ja sisukat ööd.

Laupäeval, 15. augustil

11:30 Tere tulemast Arvamusfestivalile ja VUNK innovatsioonialale – 2. päev
11:55 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
12:00 Start-up´id ja suurettevõtted – kuidas tekib sünergia?
13:30 Festivalimelu ja intervjuud
13:55 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
14:00 OTSESTUUDIO. Festivalimelu ja intervjuud
14:25 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
14:30 Internet of things – Kas järjekordne BUZZ või reaalselt kasutoov maailm?
16:00 Festivalimelu ja intervjuud
16:25 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
16:30 OTSESTUUDIO. Festivalimelu ja intervjuud
16:55 Täna Arvamusfestivalil. Oleme arvamuste avaldamiseks valmis!
17:00 Milleeniumilapsed ja meelelahutus
18:30 Päeva kokkuvõte.
19:00 Ülekande lõpp.

Vaata lisaks:

11754242_1016066775083813_930465001450340038_n

Spotify Weekly – iganädalane muusikalist just sinule

$
0
0

Uue lugude leidmine võib olla tüütu ning aeganõudev tegevus ning kõik võimalused selle lihtsustamiseks on alati teretulnud.

Spotify Weekly on ettevõtte värskeim uuendus, mis kasutab spetsiaalset algoritmi, et leida just sinule meeldivat muusikat. Selleks jälgib rakendus, milliseid laule sa kuulad, otsib välja kasutajad, kes on neid lugusid ka enda listi lisanud ning koostab sulle iganädalaselt uue Discover Weekly muusikalisti, mis on koostatud sarnase muusikamaitsega kasutajate listidest leitud lugudest.

List uueneb igal esmaspäeval.

Selle asemel, et lugusid järjest juurde lisada, on Spotify otsustanud muusikalisti iganädalaselt asendada. Ühest küljest tekitab see lisakohustuse lood nädala jooksul ära kuulata ning meeldivad lood kiiresti ära märkida, kuid teisest küljest ei teki ka tohutut nimekirja lauludest, mille kuulamine võtaks palju aega. Sinu jaoks valmis pandud lauluvaliku leiad Your Music alajaotuses isekoostatud muusikalistide kohalt.

Võistlemaks järjest tugevamaks muutuva konkurentsiga, peab Spotify tippu jäämiseks pidevalt leidma uusi võimalusi, et oma 20. miljonilist maksvate kasutajatega kliendibaasi hoida ja suurendada. Põhjalikumaks avastamiseks vaata ka digitarga varasemat postitust “Nippe, kuidas leida Spotifys uut lemmikmuusikat”.

Allikas: Spotify’s Latest Trick Is A Personalized News Feed-Style “Discover Weekly” Playlist

Saame tuttavaks: Samsungi uued nutifonid Galaxy Note 5 ja Galaxy S6 Plus

$
0
0

Neljapäeval, 13. augustil kell 18 esitles Samsung New Yorgis oma selle aasta uusi tippmudeleid. Enam ei piisa suurematele tootjatele, et vaid kord aastas tulla rahva ette millegi uue või uudsemaga. Üks kord aastas on hea, aga kaks korda aastas on veelgi parem. See siis vihje korras, et lugejale meelde tuletada – Samsung Galaxy S6 ja S6 edge on selle aasta kevadised nutitelefonid.

Galaxy Note 5 ja S6 Edge PlusMida siis saime teada otseülekande vahendusel? Esmalt kaks märksõna, mis valitsevad nutiseadmete maailma – multimeedia ja rööprähklemine. Et korraga saada hakkama mitme, ohtralt riistvaralist ressurssi nõudva tegevusega, on vaja ülikiiret protsessorit ning veelgi rohkem mälu.

Tehniline köögipool

Riistvara osas kokku hoitud ei ole ning mõlema uudismudeli kesta all tiksub Samsungi uus 64-bitine Exynos 7420 kiip, kus peal kaheksa tuuma (neli 2.1GHz ja neli 1.5GHz taktsagedusega protsessor) ning graafika jooksutamise eest vastutab Mali-T760MP8 graafikaprotsessor. Ka mälu suuruse taha ei tohiks jääda rööprähklemisel midagi, 4 GB on Androidi maailmas esmakordne  ja piisav.

Usun, et nii Note 5 kui S6 plus kaameraosakond saab oma tööga väga hästi hakkama, sest juba eelmine lipulaevake S6 Edge oli varustatud väga korraliku kaamera ning seda haldava tarkvaraga.

Uutel mudelite 16-megapikseline põhikaamera on suuteline üles võtma 4K videot, mis sensorile salvestub läbi f/1,9 objektiivi ava. Liikumistest tingitud värinaid aitab stabiliseerida OIS. Eks täpsemad tulemused selguvad siis, kui uued nutitelefonid testi jõuavad.

Ka ekraanisuuruste poolest ei erine Note 5 ja S6 plus teineteisest – 5,7 tolli on Samsungi arvates uus normaalsuurus, kõik teised on nende arvates pisikesed. Ekraani pikslite arv 1440 x 2560, mis annab pikslitiheduseks 518 ppi.

S6 Edge plus kaaluks annab Samsung 153 grammi ning Note 5 lisab kasutajale kaalu 171 grammi võrra.

Sisse ehitatud aku maht on 3000 mAh ning kiire juhtmevaba laadimise abil lubab Samsung täisakut kahe laadimistunniga. Ka selle väite õigsust tuleb kindlasti katsetada reaalsel testil.

Veel üks oluline detail riistvara vallast – uus kiip võimaldab teoorias vastava toega LTE võrkudes 450 Mbps allalaadimiskiirust ning üleslaadimine saab toimuma 50 Mbps kiirusega. Elik siis võrgud peavad vastama LTE CAT9-le.

Galaxy Note 5

2Uue Note’i ootajaid peab esialgu kurvastama, sest esialgsete plaanide järgi hakatakse uut mudelit pakkuma vaid USA ja Aasia turgudel. Ning teadupoolest ei kuulu Eesti kumbagi regiooni.

Aga paar huvipakkuvat nüanssi jäi esitluselt siiski silma.

Uuenenud on puutepliiats, mille sisse lülitamine toimub pliiatsi otsas asuva nupukese abil.

Ja mis veelgi toredam – vajutus teeb ehtsa klõpsaka nagu päris pastapliiats. Kel suur ekraan või seadme välised gabariidid stressi tekitavad, saab seda edukalt ravida nuppu klõpsides.

Teiseks oluliseks uuenduseks on võimalus puutepliiatsiga ooterežiimis mustale ekraanile kirjutada, et sealt hiljem kirjutatut märkmena lugeda.

Note 5 saab lisavarutuses endale füüsilise klaviatuuri, mis asetub seadme külge. Ekraan muutub küll klaviatuuri võrra lühemaks, kuid reaalse klaviatuuri kasutamine pikemate kirjutiste korral muutub kindlasti kiiremaks.

Galaxy S6 Edge Plus

Iga mudeliuuendusega muutuvad Samsungi mudelite nimed pikemaks. Nii ei saanudki esitlusel aru, kas see plussimine on vihje suurimale konkurendile või mingi muu turundusnipp.

Kui S6 Edge ülevaateloos sai kiita serva öörežiimi ning lemmikute lisamise võimalust servale ning kurdetud äärerakenduste vähesuse üle, siis nüüd on Samsung kasutajate tagasisidet kuulda võtnud ning lubab äärele rohkem rakendusi kui ainult kontaktide lisamine.

Põhimõtteliselt saab nüüd servale lisada ükskõik millise rakenduse, mis seadmes leidub. Nii kaob vajadus enim kasutatavate rakenduste nagu Google Maps, Mail, Pildid, Waze või mis muu jaoks avada avaekraani. Näpuliigutus serva mööda ning rakendused ongi järgmise puudutuse kaugusel.

Telli varakult!

  • Juba on uus S6 Edge Plus ettetellitav EMT ja Elioni ühisest e-poest.
  • Reaalselt jõuavad mudelid kohale 4. septembril.
  • Hind on teinud läbi korraliku kaalulangetuse: 32GB mudel on hinnaga 699 eurot ja 64 GB mudel hinnasildil on numbrid 799eurot.

Samsung Pay

Ka Samsung on alustamas ülemaailmset nutituvastamist ning mobiilset makset.

Ehk siis teiste sõnadega muutuvad Note 5 ja Edge Plus turvalisteks maksevahenditeks ning mõne aja pärast on asendamas meie rahakoti vahel olevaid krediit- ja deebetmaksekaarte ning ka teisi kliendikaarte.

Asetad nutiseadme vastu makseterminali ning NFC abil „piip-piip“ ja raha läheb. Ja seda turvaliselt Knox näpujäljelugeja abil. Millal vastav teenus Eestisse jõuab, ei oska täna keegi veel arvata, kuid teada on, et 20. augustil saab niimoodi mobiilimakseid sooritada Lõuna-Koreas ning alates 28. septembrist ka Ameerika Ühendriikides.

Euroopa jäi seekord küll tühjade pihkudega (esmaesitlus toimus USA-s), kuid juba juba 03. septembril elik siis IFA eelõhtul tõmbab Samsung Berliinis katte oma uuelt nutikellalt Gear S2-lt.

Nüüd jääb vaid oodata, mil testitelefonid Eestisse jõuavad, et neid reaalsetes oludes tõsiselt testida ja kasutajakogemust huvilistele jagada.

Kel otseülekanne vaatamata jäi, saab seda tagant järgi kaeda loo päises.

 

 

 

Digitargad persoonid: klienditeenindajad naudivad tööd ja õpivad aina juurde

$
0
0

Digitarga augustipersoone on kokku lausa neli. Eesti Telekomi teenindustiim EMT ja Elioni klientide tehnoloogia-küsimuste lahendamiseks on laiaulatuslik, osad neist sadadest teenindajatest teevad oma igapäevatööd telefoniga, osad meili teel või kliendi juures kodus ja tööl, teised hoopis tšätivad sotsiaalvõrgustikes, kus suur hulk kliente samuti oma küsimusi esitavad ja digimuredele vastuseid otsivad.

Üks omadus iseloomustab EMT ja Elioni klienditeenindajaid aga kindlasti – nad naudivad oma tehnoloogiaküllast ja põnevat tööd ning harivad end omas valdkonnas pühendunult iga päev.

Digitark LIVE: järgmine otsesaade juba 30. augustil VUNK Garage48-lt

$
0
0

Pane vaim valmis: 30. augustil kell 17 algab meie Digitark LIVE otsesaade Tallinnast Kultuurikatlast, kus toimub VUNK Garage48 Telecom – võitjana väljuvad 5 tiimi, kelle äriideid hakatakse sügisel VUNKima.

Samsung mängib mõttega luua globaalne 5G interneti leviala

$
0
0

Samsungi pakutud idee kasutada globaalse 5G internetivõrgu loomiseks satelliite võib interneti teha kättesaadavaks ka raskesti ligipääsevates kohtades.

Orbiidil lendavad satelliidid.
Orbiidil lendavad satelliidid.

Samsungi arendusosakonna juhi Farooq Khani idee hõlmab 4600 madalalt lendavat satelliiti, mis suudaksid maailmale pakkuda igas kuus andmemahtu kuni üks zetabait ehk sada miljonit terabaiti.

Ekspertide hinnangul kahekordistuvad järgmise viie aasta jooksul inimeste ootused internetiteenuse osas ning kui Khani idee teoks saaks, lõikaksid sellest kasu nii teenuste pakkujad kui ka nende kasutajad.

Khani idee kohaselt tuleks kuni 1500 km kõrgusele orbiidile saata suur hulk satelliite, mis Maalt interneti meie seadmetesse kiirgaks. Sellisele kõrgusele saadetavate satelliitide tootmine ja orbiidile saatmine on kõrgemal orbiidil lendavatest satelliitidest soodsam ning madalamad satelliidid suudaksid edastada ka suuremaid kiiruseid.

Satelliidid suudaksid edastada andmesidekiirust kuni 1 Tb/s

Samsung ei ole esimene ettevõte, kes interneti kättesaadavust globaalsel tasandil parandada soovib. Facebook proovib hetkel välja arendada päikesepatareidel töötavaid internetidroone ning Google investeerib üle miljardi dollari oma SpaceX programmi. Tihe konkurents aitab asjade käiku kindlasti kiirendada, et juba varsti saaksime veelgi kiiremat internetti kasutada olenemata sellest, kus parasjagu asume.

Allikad: Mobile internet from the Heavens /  Samsung theorizes globally affordable 5G Internet using low Earth orbit satellites


Google Project Ara – maailma kohaldatavaim telefon

$
0
0

Google on nutitelefone valmistanud juba üle viie aasta ning ettevõtte Nexus-seeria telefonid on võitnud paljude kasutajate poolehoiu. Juba mõnda aega on Google aga kavandanud hoopis teisest mastist telefone: nutikaid, mida saame endale komplekteerida ise – see on projekt Ara.

Projekt Ara idee on lihtne: ehita endale oma vajadusi arvesse võttes telefon, mis on paras täpselt sinule. Telefoni kondikavaks kutsutakse tema keret ehk endo‘t, millele saad oma maitse järgi erinevaid mooduleid juurde lisada. Näiteks, kui sulle meeldib pildistada, kuid muusika kuulamine pole kuigi oluline, komplekteeri endale telefon, millel on parim saadaolev kaameramoodul ning jäta ära moodulid kõlarite jaoks, et nende asemele panna mitu akut – et telefon pildistamisel pikemalt vastu peaks.

Telefoni ehitusplokkideks olevad moodulid ühenduvad magnetitega.

Algselt veel selle aastanumbri sees Puerto Rico kasutajateni beetatestimiseks jõudma pidanud telefonid siiski nii varakult välja ei jõua ning arvestades ettevõtte hiljutist teadaannet Twitteris, otsitakse beetatestimiseks uut asukohta Ühendriikidest.

Puerto Rico kasuks rääkis sealne suur nutiseadmete kasutajaskond, kellest lausa 77 protsenti kasutab oma mobiilset seadet peamise vahendina internetis käimiseks. Esialgsest beetatesti asukohast loobumise põhjuseid ettevõte täpsustanud ei ole.

Nähtavasti panustab Google sellele, et tulevikus ei uuenda me mitte oma telefone, vaid nende üksikuid funktsioone ning kui ettevõte suudab sellesse ideesse kaasata ka arendajaid, võib juhtuda, et meie tulevikutelefonid pole mitte monoliitsed klotsid, vaid pigem erinevatest hõlpsasti vahetatavatest juppidest koosnevad nutimasinad.

Allikad: Google’s Project Ara pilot will be launched in Puerto Rico later this yearProject Ara has been delayed until 2016 / 10 things you need to know about Google’s Project Ara modular smartphones

 

Järgmine Android sai nimeks Marshmallow

$
0
0

Varasemalt koodnime Android M kandnud uus Androidi versioon sai nüüd ametliku nime – Android Marshmallow.

Google’i tarkvaraversioonid on alati saanud nime tähestiku järjekorras ning millegi magusa järgi. Eelnevad versioonid kannavad nimesid nagu Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop ning nüüd Marshmallow. KitKat versiooniga tegi ettevõte šokolaadi tootjafirmaga Nestlé isegi ühist turunduskampaaniat.

Ametliku nime saamise järgi võib eeldada, et värskeim Android on viimases testimisjärgus ning juba üsna pea saadaval esimestes Androidil töötavates nutiseadmetes.

Täpset avalikustamise kuupäeva siiski teada veel pole. Uuest Androidist oleme Digitargas kirjutanud ka varasemas postituses “Android M asendab Lollipopi“. Kui sind huvitab, miks Google nimetab oma nutiseadmete tarkvaraversioonid maiustuste järgi, siis vaata lõbusat videolugu.

Allikad: Google’s Next Version Of Android Is Called “Marshmallow”

Võrreldes hiinlastega on meie nutiharjumused veel lapsekingades

$
0
0

Hiinas kasutatakse nutiseadmeid viisil, millest meie isegi veel unistada ei oska.

Eestlased on muutunud üsna nutilembeseks rahvaks – uueks telefoniks valitakse enamjaolt üsna võimas nutitelefon, kodus laual seisab ka tahvelarvuti ning kindlasti on kõigil olemas vähemalt üks süle- või lauaarvuti. Siiski, võrreldes hiinlaste nutiseadmete kasutusharjumuste ja võimalustega on meil Eestis veel tükk maad arenemisruumi.

Uus iPhone tuleb esimesena välja küll Ameerikas, kuid hiinlased on nutikate kasutamiseks mõelnud välja viise, mille kasutamiseks meil veel võimalusi ei ole.

Edu võti peitub ligi 650 miljonis internetikasutajas, kes oma igapäevaseid asjaajamisi toimetavad just nutitelefonide kaudu – see loob omakorda suurepärase pinnase uute ideede proovimiseks, kuna selliselt hulgalt kasutajatelt tulev tagasiside peegeldab väga täpselt kasutajate üldiseid eelistusi. Kohalikud ettevõtted, nagu näiteks Tencent ning Alibaba, võitlevad kasutajate lojaalsuse nimel paljudes valdkondades nagu suhtlusteenused ja internetikaubandus, aga ka näiteks toidu kojutoomises.

Suhtlusrakendused on kui operatsioonisüsteemid

WeChat. Foto: Ekraanitõmmis rakendusest
WeChat. Foto: ekraanitõmmis rakendusest

Enamus meist kasutab omavaheliseks suhtlemiseks rakendusi nagu Hangouts (Google) või Messenger (Facebook), kuid Hiina kasutajatele on suhtlusrakendus palju rohkemaks kui pelgalt omavaheliseks jutustamiseks. Rakendus WeChat sisaldab endas sõna otseses mõttes miljoneid teisi rakendusi, mis võimaldavad kasutajal osta kinopileteid, tellida taksot, maksta toidu eest jms.

Telefon rahakoti asemel

Väga paljud hiinlased maksavad oma kaupade ja teenuste eest juba WeChati rakenduse kaudu. Selleks ühendatakse rakendusega oma pangakonto ning kuna miljonid kaupmehed on keskkonnaga liitunud, pole maksmiseks tarvis teha muud kui avada kaupmehe konto ning sellele ülekanne sooritada.

Meie mõistes oleks samaväärseks teenuseks Facebook Messenger, kui sellega saaks poes oma toidukoti eest maksta. WeChati suureks konkurendiks sealsel turul on Alipay, mille kaudu saab sõpradele ülekandeid teha, arveid maksta ning isegi korteri eest üüri tasuda.

Uus telefon kohe kätte

Kuna telefonide hinnad on Hiinas väga soodsad, ei oodata uue telefoni soetamisega seni, kuni vana hakkab katki minema või kuni siduv leping läbi saab. Telefonid nagu Xiaomi Mi Note on poole soodsama hinnasildi juures riistvara poolest võrreldavad näiteks iPhone 6-ga, mille kasutajad oma telefoni samuti igal aastal uuema mudeli vastu ümber vahetavad.

Operatsioonisüsteemid muutuvad järjest paremaks

Mujal maailmas peavad telefonitootjad oma tarkvarauuendused kõigepealt saatma kohalikele operaatoritele, mistõttu nende väljalaskmise aeg kasutajatele pikeneb. Hiina telefonitootja Xiaomi on suutnud sellest takistusest mööda minna ning laseb oma seadmete testijatele uuendusi välja lausa iga nädal; tavakasutajad saavad uuendusi igakuiselt.

Tootja võtab kuulda ka kasutajate ettepanekuid ja ideid tarkvara muutmiseks.

Nii on näiteks loodud võimalus lukustusekraanil kodunuppu all hoides sisse lülitada taskulamp.

Televisiooni tarbitakse telefonidest

Teleteenuste tarbimiseks on hiinlased välja mõelnud erinevaid ärimudeleid, mis võimaldavad kasutajatel tasuta striimida ka selliseid hittseriaale nagu näiteks “Troonide mäng”. Teenused nagu Youku Tudou ja iQiyi maksavad autoriõiguste omanikele reklaamimüügist teenitud tulu ning kasutajad, kes tarbivad sama teenuse tasulist versiooni, saavad filme ja seriaale vaadata reklaamivabalt.

Allikad: Why We’re Jealous of Chinese Smartphones

Kuidas valida sobivat internetipaketti oma nutiseadmele

$
0
0

Sobiva internetipaketi valimine oma mobiiltelefoni või tahvelarvuti jaoks võib kujuneda üpris keerukaks tegevuseks, kuna operaatorite kodulehtedel olevates tabelites kirjutatud megabaitide ja gigabaitide virvarr on tihti raskesti mõistetav.

Iga internetis kulutatud minut kasutab rohkemal või vähemal määral andmemahtu – olgu tegevuseks videote vaatamine, meilide saatmine või postituste lisamine sotsiaalmeediasse. Selleks, et valida just endale optimaalsem internetipakett, tuleks kõigepealt mõelda, mille jaoks uut nutiseadet kasutama hakatakse.

Interneti lehitsemine ja meilindus

Suurem osa meist kasutab oma nutiseadmeid – tahvelarvuteid ja nutitelefone – peamiselt internetist uudiste lugemiseks ning meilide saatmiseks-vastuvõtmiseks. Kui oled aktiivne uudistelugeja ning külastad regulaarselt näiteks postimees.ee uudisteportaali, siis tõenäoliselt kasutad kuus ära umbes poole gigabaidi jagu andmemahtu (see võib siiski oluliselt suureneda, kui vaatad lisaks kirjutatud artiklitele ka videolugusid).

Internetileheküljed, mis on kohandatud nutiseadmetele, kasutavad ära vähem andmemahtu kui need, millele mobiilset alternatiivi loodud pole (näevad välja täpselt samasugused nagu tavaarvutist vaadates).

Uudisteportaalid nagu Postimees ja Delfi lülituvad mobiili või tahvliga külastamisel automaatselt mobiilsesse versiooni (pilt kohandatakse nutiseadme ekraani jaoks parajaks, et ei peaks lehte pidevalt suurendama ja kerima), kulutades seega ka vähem andmemahtu.

E-kirju saates ja vastu võttes oleneb kulutatud andmemaht meilide pikkusest, kuid eelkõige kaasas olevatest manustest nagu pildid, videod ja dokumendid. Mida parema kvaliteediga foto või suuremamahuline dokument meilimanusesse lisatakse, seda rohkem andmemahtu vajab selle kirja saatmine ja ka vastuvõtmine. Kui kirjutada peamiselt teksti sisaldavaid meile, on andmemahu kasutus väga väike.

Sotsiaalmeedia

Meile meeldib kursis olla meie jaoks oluliste inimeste eludega ning Facebook ja Instagram teevad selle lihtsamaks kui kunagi varem. Meil ei tarvitse teha muud kui uudisvoogu värskendada ning meie ees avanevad pildid sõbra uuest koduloomast ning töökaaslaste põnevast elust ja tegemistest.

Uudisvoo uuendamine Facebookis kasutab ära keskmiselt 50 kB, mida ei ole palju, aga kui sisse on lülitatud videote automaatesitamine, siis uudisvoo läbivaatamisel automaatselt mängima hakkavad videod hakkavad seda andmemahtu oluliselt rohkem kasutama.

Muusika ja videod

Populaarsed teenused nagu Spotify, MinuTV ja Youtube on suurepärane viis vaba aja veetmiseks ja igavuse peletamiseks, kuid andmemahu mõttes suhteliselt kulukad. Näiteks viieminutiline HD-kvaliteedis video Youtube’is haukab andmemahust ära umbes 60 MB. Mahukate internetitegevuste alla kuuluvad ka videokõned Skype’is, näiteks tunnipikkune videokõne kasutab ära kuni pool gigabaiti andmemahust. Skype’i kaudu tehtavad tavakõned kasutavad see-eest kõigest umbes 360 kB minutis ehk ühe gigabaidi kasutamiseks peaksid rääkima umbes 48 tundi.

Andmemahu kasutamise vähendamiseks on näiteks Spotify loonud koostatud muusikalisti kuulamiseks netiühenduseta funktsiooni “Make available offline”, mis salvestab muusika telefoni, et saaksid seda kuulata ka siis, kui internetti pole või sa seda kasutada ei taha (näiteks reisides, kui internetikasutus on kallim kui Eestis).

Kui tahad hoida oma kulutused minimaalse lähedal, siis suuremahuliste tegevuste jaoks on alati mõistlik kasutada kas wifit (sellisel juhul võiksid kindlasti olla eelistatud parooliga kaitstud ühendused) või veelgi parem – alati turvalist ja kiiret ühendust võimaldavat 4G mobiilse elu internetti, mida saab erinevate nutiseadmete vahel ka mugavalt jagada täpselt nii, nagu parasjagu tarvis.

Mängimine

Nutitelefonid ei ole enam ammu vaid helistamiseks mõeldud ning väga suur osa on piisavalt võimsad, et mängida arenenumaidki mänge kui Candy Crush või Tetris. Seega, kui oled nutika ostnud plaaniga ohtralt mängida, peaksid arvestama suurema internetipaketiga.

Erinevad tulistamis- ja rallimängud võivad olla väga mahukad ehk ainuüksi nende allalaadimine rakenduste poest kulutab ära suure osa andmemahust – tihti rohkem, kui mõni tagasihoidlik pakett ette näeb. Paljusid mänge on võimalik mängida ka reaalajas teiste mängijate vastu, mis kasutab mängimise ajal jooksvalt andmemahtu. Olenevalt mängust võib üks minut mängimist kasutada ära kuni 3 megabaiti andmemahtu.

Kui kasutad internetti peamiselt uudiste lugemiseks ja meilide saatmiseks, siis tõenäoliselt saad läbi üsna tavalie mobiilse elu paketiga. Kui oled suur sotsiaalmeedia kasutaja ning kasutad oma seadet ka muusika kuulamiseks ja videote vaatamiseks, peaksid vaatama vahepealsete mobiilse elu pakettide poole ning kui kasutad oma nutitelefoni kõige eelneva ning mängimise jaoks, tuleks tõenäoliselt valida olemasolevatest pakettidest suurim. Pakettide kirjeldused tasub enne otsustamist mõttega läbi lugeda – nii jõuad ise mõistmisele, milline on sobivaima andmemahuga ja just sinu tarbimisharjumustega kooskõlas.

Allikad: What size data plan is right for you?Broadband usage guide: how much data do you need?

 

Kuidas turvaliselt internetti kasutada?

$
0
0

Internetiavarused on täis pahatahtlikke programme, viiruseid ja petuskeeme, mis võivad pahaaimamatu internetikasutaja kerge vaevaga konksu otsa tõmmata. Selleks, et internetti turvalisemalt kasutada, tasub meeles pidada mõningaid näpunäiteid.

Põhitõed

Kui kahtled, siis kustuta ära

Pahavara ning erinevad skeemid andmete varastamiseks muutuvad järjest targemaks ning kui e-postile saabub kahtlane kiri, mille päritolu sa ei tea, siis targem on kirja mitte avada ning see otse prügikasti saata. Kui siiski oled kahtlase meili avanud, siis kindlasti tuleks vältida kaasas olevate manuste või linkide avamist.

Kui meil suunab sind mingile kodulehele, kus sul konto on olemas, siis pigem kasuta lehele liikumiseks aadressiriba ning logi sinna sisse oma paroolidega.

Tee regulaarselt tarkvarauuendusi

Lülita sisse automaatne tarkvaravärskendamine nii oma telefonis, tahvelarvutis kui süle- ja lauaarvutis. See tagab, et kõik värskeimad turvavärskendused on sinu seadmes alati olemas.

Mõtle enne, kui tegutsed

Internetis surfates ole eriti tähelepanelik pakkumiste suhtes, mis nõuavad kohest tegutsemist, küsivad personaalseid isikuandmeid või on lihtsalt liiga head, et olla tõsi.

Tasuta lõunaid ei ole olemas.

Privaatsussätted

Endast liigse informatsiooni jagamine sotsiaalvõrgustikes nagu Facebook ja Google on oht, mis võib kahjustada nii sinu mainet kui ka isiklikku vara. Kui oled harjunud kõike jagama – kohti, kus oled käinud või oled praegu, millist marsruuti pidi õhtuti jooksed, ning see kõik on lisaks sinu sõpradele nähtav ka inimestele, keda sa ei tunne, siis on oht, et seda infot kasutavad ära inimesed, kes su maja sinu Egiptuse reisi ajal tühjaks teevad.

Samuti võivad sinu enda või sinu sõprade poolt ajajoonele lisatud pildid mõnest rajust peost mõjuda negatiivselt olemasolevale või potentsiaalsele tööandjale. Ebameeldivate olukordade vältimiseks vaata üle oma privaatsussätted nii Facebookis, Google’is kui ka teistes võrgustikes, millega oled liitunud. Privaatsussätete muutmiseks on tavaliselt lisatud valik seadete menüüsse.

Facebook
Facebook

“Küpsiste” blokeerimine

“Küpsisteks” kutsutakse andmeid, mida veebilehe külastamisel sinu arvutisse salvestatakse. See võib sisaldada infot, millal viimati antud veebilehel käisid, mis on sinu kasutajanimi ning teadmist, kas sind peaks automaatselt sisse logima.

Kuigi see võib olla mugav, et ei pea alatasa oma kasutajanime ja parooli veebilehele sisestama, võib see siiski olla kahjulik, kui sinu arvutit kasutavad ka teised inimesed. “Küpsiste” blokeerimiseks võid kasutada näiteks AdBlock Plus’i või uBlock’i.

Ära hoia kõiki mune ühes korvis

Paljud veebilehed pakuvad uue konto registreerumiseks võimalust ühendamiseks sinu Facebooki või Google-kontoga. See tähendab, et sisse logimiseks saad kasutada samu paroole või kui juba oled ühte keskkonda sisse loginud, logitakse automaatselt sind sisse ka teise.

Taaskord – mugav lahendus, mis vähendab trükkimise vaeva, kuid juhul, kui peaksid kaotama kontrolli oma Facebooki konto üle, kaotad kontrolli ka kõikide teiste keskkondade üle, mis sellega ühendatud on.

Avalikud wifi’d, tulemüürid ja viirusetõrjed

Avalikud wifi-võrgud

Kasuta võimalikult vähe avalikke wifi-levialasid (ilma paroolita wifi-d), kuna nende kaudu võidakse sinu nutiseadmesse üsna lihtsa vaevaga sisse murda. Kui su kodusel wifil ei ole veel tugevat parooli, siis viimane aeg on see sinna lisada. See suurendab sinu privaatsust ning hoiab ära n-ö wifi-vargad, kes sinu makstavat internetti kõrvalkorterist tasuta kasutavad.

Tulemüürid

Kasuta tulemüüre, mis hoiavad ära tahtmatu internetiliikluse sinu seadmes. Tavaliselt on need juba operatsioonisüsteemi sisse ehitatud, kuid vahel lülitavad kasutajad neid ise ka välja. Vaata üle seadistused operatsioonisüsteemides Windows 10 ja Mac OS X.

Viirusetõrjed

Lisaks olemasolevale tulemüürile on alati hea idee kasutada ka viirusetõrjeprogramme. Neid on saadaval nii tasuta versioone (AVG Free) kui ka tasulisi (Elioni Arvutikaitse).

Tasulistele versioonidele tulevad uute viiruste tõrjeks loodavad uuendused kiiremini ning neis ei kuvata reklaame tasulise versiooni soetamiseks.

Tugevamad paroolid

Paroolide loomisel tuleks vältida loogiliselt ennustatavaid paroole nagu eesperekonnanimi123 või 0000 ning mõelda tuleks parool, mida pahalane ära ei arva. Mõtle välja suvaline sõna (nätieks sügistuul), asenda osad tähed numbritega ja täpitähed võõrtähtedega (syg1stuul) ning lisa parooli mõni suurtäht (syg1Stuul).

Kuna telefonide ekraanil olev mustus jätab tihti sinu joonistatud mustri ekraanile nähtavaks.

Sama lugu kehtib nutiseadmete ekraanilukkudega. Ekraanile joonistatavad mustrid on alati vähem turvalised kui pin-koodid või sõnalised paroolid, kuna telefonide ekraanil olev mustus jätab tihti sinu joonistatud mustri ekraanile nähtavaks. Kui siiski paned oma ekraanilukuks mustri, võta seadetest maha nähtav muster, et näpuga mustrit joonistades ei tekiks ekraanile rohelist joont, mis kinnitab mustri õigsust. Väldi samade paroolide kasutamist mitmes kohas, kuna ühe parooli kaotamisega kaotaksid sellisel juhul kontrolli mitme keskkonna üle.

Surfa teadlikult

Aeg-ajalt kustuta oma internetiajalugu (Chrome’i kasutades saab seda teha lehe ülemises paremas nurgas asuva menüü kaudu). Kui sa ei kasuta enam oma Facebooki või Google’i postkasti, siis logi neist välja ning ära hoia neid brauseri vahelehtedel avatuna. Kui ülaltoodu ei ole sinu privaatsuse kaitsmiseks siiski piisav, võid internetis käimiseks kasutada ka spetsiaalset brauserit Tor, mis ei avalikusta sinu asukohta ega lehitsemisharjumusi.

Ettevõtted nagu Google koguvad sinu andmeid (sugu, vanus, asukoht jms), et kuvatavad reklaamid oleksid võimalikult personaalsed. Sama kehtib paljude teiste veebikeskkondade kohta ning kuigi me tavaliselt ei loe registreerumisel näidatavat privaatsuseeskirja, siis kahju see kindlasti ei teeks, kui teaksime, milliseid andmeid meie kohta kogutakse ning kellega neid jagatakse.

Vaata uuesti: Digitark LIVE Eesti Interneti Päevalt

Teema: Vabadus ja vastutus internetis

 

Allikas: 7 ways to protect your privacy on the internet

 

iPhone, mille aku peab vastu terve nädala

$
0
0

Iga järgnev põlvkond nutitelefone on loodud eelmisest võimsamad, parema kaamera ja teravama ekraaniga, kuid akutehnoloogia on laias laastus jäänud samaks. Võimsate telefonide kitsaskoha on enda lahendada võtnud Suurbritannia tehnoloogiaettevõte Intelligent Energy, kes on loonud jõuallika, mis lisaks pikemale vastupidavusele on kõige tipuks ka keskkonnasäästlik.

iPhone-6-batteryEttevõte suutis luua jõuallika, mis toodab energiat vesiniku ja hapniku segunemisel. Tulemuseks on aku, mis mahub iPhone 6 korpuse sisse ning suudab telefoni töös hoida terve nädala. Ainsaks väliseks muudatuseks on telefonikorpuse taha tehtud väikesed ventilatsiooniavad, et elementide segunemisel tekkivat veeauru ja soojust välja juhtida.

Laadimiseks „tangitakse“ telefon vesinikgaasi abil täis läbi kõrvaklapipesa. Ettevõtte esindaja kinnitusel ei ole vesinikjõuallikatel töötavaid telefone turule oodata veel mitu aastat, kuid turule jõudmise aeg sõltub pigem nende partnerite valmisolekust tehnoloogiat oma seadmetes kasutada.

Intelligent Energy on ettevõte, keda on ka varem Apple’iga seostatud, kui 2014. aasta keskel liikusid jutud selle tehnoloogia kasutamisest MacBookides. Huvitaval kombel omab Apple mitut patenti oma seadmetes vesinikjõuallikate kasutamiseks.

Kumbki ettevõte ei ole siiski omavahelisi suhteid kommenteerinud. Ettevõte on loonud ka samal tehnoloogial põhineva akupanga, mida on internetist võimalik tellida umbes 170 euro eest.

Allikas: This iPhone has a hydrogen fuel cell inside, with enough power to last a week on a charge

Apple vahetab vigaste kaameratega iPhone 6 Plusid välja

$
0
0

Apple teatas oma kodulehel, et teatud vahemikus toodetud iPhone 6 Pluside tagumine kaamera võib olla praak ja tebeb uduseid pilte – kes selle õnne otsa on sattunud, neil vahetatakse telefonid uue vastu välja.

Viga on põhjustatud kaamerakomponendist ning võib avalduda ainult 2014. aasta septembrist kuni 2015. aasta jaanuarini toodetud mudelites. Kui su iPhone 6 Plus teeb uduseid pilte, siis kontrolli oma seadme sobivust vahetusprogrammi Apple’i kodulehelt.

Juhul kui lisaks kaameraprobleemile on telefonil katki ka ekraan, siis võib kaamera parandamine samuti tasuliseks osutuda. Sellised vahetusprogrammid ei ole midagi uut ning varasemalt on Apple vahetanud välja nii vigaste akude kui ka sisselülitamisnuppudega iPhone 5’d.

Telefonid on ettevõtte jaoks muutunud olulisemaks kui kunagi varem, kuna rohkem kui kaks kolmandikku ostudest sooritatakse just läbi iPhone’i. Uut telefoni on oodata juba sellel aastal ning ei ole võimatu, et 9. septembril, kuna aasta tagasi tutvustas ettevõte just sellel kuupäeval mudelit iPhone 6.

Sellel aastal on oodata iPhone 6s, iPhone 6s Plus ning iPhone 6c telefone ning 12.9” iPad Pro tahvelarvutit.

Allikas: Apple introduces replacement program for iPhone 6 Plus users with faulty camera


Windows 10 juba 75 miljonil seadmel

$
0
0

Windows 10 on osutunud üle ootuste edukaks – nelja nädalaga kasutab operatsioonisüsteemi juba 75 miljonit seadet.

Kõigest esimese 24 tunniga laeti Windowsi uusim operatsioonisüsteem 14 miljonisse arvutisse ning see number on nelja nädalaga kasvanud 75 miljonini ning jätkab kasvamist. Windows 8 viimiseks 100 miljonisse arvutisse kulus Microsoftil kuus kuud. Selge on see, et terve aasta jooksul tasuta allalaetav Windows 10 on kasutajate poolt meelsamini omaks võetud.

Microsofti turundusjuhi Yusuf Mehdi Twitteri postituse põhjal kasutab Windows 10 operatsioonisüsteemi 192 erinevas riigis rohkem kui 90 000 unikaalset süle-, laua- või tahvelarvutit. See tähendab, et Windows 10 kasutab keegi peaaegu igas maailma riigis. Mehdi sõnul on Windows 10 rakendustepoe allalaadimiste hulk seadme kohta ligi kuus korda suurem kui eelneva operatsioonisüsteemi puhul.

Microsoft laseb Windows 10 välja lainetena, kuid kui sa ei jaksa enam sekunditki oodata, siis on viise, kuidas järjekorrast mööda minna. Juhul kui sinu arvutis veel ei ole Windows 10 installitud, vaata lühikest tutvustust Digitarga varasemast loost “Windows 10 on tulekul: stardimenüü tuleb tagasi!” ning huvi korral vaata, mida teha, et arvuti Windows 10 jaoks valmis panna Digitarga loost “Windows 10 tulekuks peab arvuti valmis seadma.”

Allikas: Windows 10 is now installed on 75 million PCs after just four weeks

Kuidas end kooliks valmis seada?

$
0
0

​Koolis on kindlasti vaja kirjutada uurimustöid, teha ettekandeid ja valmistada muid töid arvutis. Milline on aga koolitööks õige arvuti ja millist lisavarustust vaja võib minna?

sülearvuti Lenovo IdeaPad G50-80. Allikas: Eesti Telekomi e-pood
sülearvuti Lenovo IdeaPad G50-80. Allikas: Eesti Telekomi e-pood

Tegelikult on väga raske öelda, milline arvuti täpselt kellelegi sobib. Kõik sõtlub sellest, et mida selle arvutiga lisaks tekstide kirjutamisele ja presentatsioonide valmistamisele teha on vaja. Kaks viimast asja arvutile suuri nõudmisi ei sea – tekstitöötlus arvutit ei koorma arvutit ning kõige soodsama seadmega on võimalik kõik vajalik ära teha. Näiteks võib soetada kõige lihtsama ja soodsaima arvuti Lenovo IdeaPad G40-45 või veidi paremate parameetritega (parem protsessor i3, rohkem põhimälu) Lenovo IdeaPad G50-80.

Kui aga kasutaja soovib arvutiga ka mängida või on vaja teha pildi- ja videotöötlusi, on kindlasti vaja paremate parameetritega arvutit.

Protsessori võimsus tagab arvutile kiiruse

Üks olulisemaid parameetreid arvuti juures on protsessor, mis tagab jõudluse ja kiiruse. Võib öelda, et alates Intel i5 protsessorist (AMD puhul alates A8) on arvuti juba piisavalt kiire. Alla selle soovitan pigem mitte valida, kui on oluline, et arvuti oleks kiire. Väga head lahenduseks selleks on Lenovo IdeaPad G50-80 või Dell Inspiron 15 (3543), millel on lisaks i5 protsessorile ka eraldiseisev graafikakaart.

Arvuti parema kiiruse võib tagada ka see, kui arvuti kõvakettal palju asju ei hoita. Soovitan kasutada andmete varundamist välisele kõvakettale või hoopis kasutada pilveteenust. See tagab arvuti parema funktsioneerimise ja kui arvutiga midagi juhtub (kukub, läheb katki), on andmed, failid, pildid jne vähemalt alles ning kaitstud.

Liikuvale inimesele kergem arvuti

sülearvuti Asus Zenbook. Allikas: Eesti Telekomi e-pood
sülearvuti Asus Zenbook. Allikas: Eesti Telekomi e-pood

Kui arvutit on vaja tihti kaasas kanda, näiteks ülikoolis käimiseks, soovitan kergemat ja ka pisemat arvutit. Muidugi on kergemad arvutid kõrgema hinnaga. Kerguse tagab kindlasti SSD-ketas, väiksem aku (ei tähenda, et vähem vastu peab), optilise seadme puudumine (DVD-lugeja/kirjutajata) ning väiksem ekraan (alla 14-tolli). Näiteks Lenovo U330p seeria sülearvuti, Dell Inspiron 13 (7348), Asus Zenbook UX305FA (erinevates värvides) või Apple MacBook Air. Kõik nad on kerged, kiired ja ka ilusad :).

Erilahendustega arvutid ja lisavarustus

Puhtalt mängimiseks mõeldud arvutid on juba väga võimsa sisuga ning nende hinnaklass on üle 2000 €. Kuna me pigem räägime seekord arvutitest, mis aitavad kooitöid teha, siis nendel seekord pikemalt ei peatu. Uudista mänguarvuteid meie e-poest.

Ägedad ja veidi rohkemate funktsioonidega sülearvutid, millel on võimalik ekraani 360 kraadi keerata või see hoopis klaviatuurist eemaldada, on näiteks Asus Transformer Book T300FA või Asus T300 Chi. Ekraani eemaldades on see justkui tahvelarvuti. 2-in-1 mudelid on näiteks ka Lenovo Yoga 3 Pro, Dell Inspiron 13 (7348) ja Asus TP500LN.

Sülearvuti kasutamise mugavamaks tegemiseks soovitan kindlasti soetada eraldiseisev monitor, mugav hiir koos käetoega hiirematiga ning eraldiseisev klaviatuur. Nii ei koorma arvutiga töötamine liigselt keha.

Sülearvuti lisavarustus aitab saavutada õiged arvutitöö asendid. Allikas: Andres Koka, Eesti Telekom
Sülearvuti lisavarustus aitab saavutada õiged arvutitöö asendid. Allikas: Andres Koka, Eesti Telekom

Lauaarvuti on parem lahendus ühes asukohas töötamiseks

Kui arvuti on mõeldud kasutamiseks ühes kindlas kohas ning sellega ei ole plaanis ringi liikuda, on sobilik kasutada koolitöödeks lauaarvutit. See on reeglina soodsam, kui sarnaste näitajatega sülearvuti ja eelkõige seetõttu, et kaotades mobiilsuse on nendesse lihtsam mahutada võimsamaid komponente, mis vajavad tõrgeteta tööks jahutust.

Lihtsama ehituse tõttu on lauaarvuteid ka tulevikus lihtsam täiustada, st vahetada välja mõni komponent uuema ja võimsama vastu. Lauaarvuti puhul kehtivad täpselt samad reeglid, mis sülearvutitelgi – jõudluse ja kiiruse osas mängib kõige suuremat rolli protsessor. Kui peale tekstitöötluse ja Internetis surfamise pole vaja muud teha, sobivad hästi odavamad lauaarvutid, näiteks Lenovo H30-00, mis on ka oma mõõtmetelt väike. Kui aeg-ajalt tekib kihk ka mänge mängida või on soov suurema jõudluse järgi, on Ordi Funk Plus+ hea valik. Sellegipoolest ei ole see veel mänguarvuti – nende hinnad jäävad 1000 € piirimaile ja üle selle.

Vali lauaarvutile piisavalt suur monitor

Üldiselt piisab mugavaks lauaarvutiga töötamisest 23- või 24-tollisest monitorist, näiteks sellest Samsungi monitorist. Kui eelarve on piiratud, sobib ka 22-tolline. Kui sul on vajadus reguleerida monitori üles-alla, ette-taha, küljele, vertikaalasendisse, sobib hästi see Delli monitor.

Nii süle- kui lauaarvuti jaoks monitori ostmisel on oluline jälgida, et sellel oleks vähemalt üks liidestest sama, mis arvutil. Vastasel juhul ei saa neid omavahel ühendada.

Monitor-arvutid on alternatiiv lauaarvutile

Monitor ja arvuti koos võtavad parasjagu ruumi ning nad peavad omavahel olema juhtmega ühendatud. Tänapäeval on saadaval ka nn kaks ühes arvuteid ehk monitor-arvuteid, kus arvuti on ehitatud monitori sisse. See näeb laual välja justkui seal on ainult monitor, kuid tegelikult on ka arvuti koos kõikide komponentidega.

Monitor-arvutid on küll kallimad kui tavalised arvutid, kuid tuleb arvestada, et nad sisaldavad endas ka monitori hinda ning pakuvad lisaks ka muid väärtusi – kenam üldmulje arvutitoas ilma tülika arvutikastita, kuid seejuures suur ekraan, millega mugav koolitöid teha – näiteks nagu see 23-tollise ekraaniga Dell.

monitor-arvuti Dell Inspiron One 23 . Allikas: Eesti Telekomi e-pood
monitor-arvuti Dell Inspiron One 23. Allikas: Eesti Telekomi e-pood

Printer kodus lisab mugavust

Koolitööde puhul ei pääse kindlasti ka printimisest. Palju mugavam, kui raamatukogus printimas käia, on osta endale printer koju. Näiteks selle Samsungi laserprinteriga saab kõik koolitööd kiirelt ja lihtsalt prinditud, seda ka WiFi ja NFC abil. Kui on aga vaja ka värvilist trükki teha, siis selleks sobib hästi Canoni MG5650​ printer.

MS Office365 – sobiv versioon vastavalt vajadustele

Koolitööks vajalikud ettekanded või uurimustööd kirjutad ikka vanas heas Wordis ja selle jaoks on sul vaja Office’i tarkvara. Millist neist valida? Kirjeldame lühidalt erinevate versioonide omadusi.

Office365 Home on suunatud kodukasutajale ja võimaldab kasutada​ kõiki Office’i poolt pakutavaid rakendusi ühe aasta vältel korraga ning kuni viiel arvutil või vajalikku tuge omaval mobiilsel seadmel. Office 365 kasutaja ei pea muretsema uue versiooni ostmise pärast. Kui turule tuleb uus versioon tarkvarast, uuendatakse ka kasutatavat toodet.

Office 365 University on mõeldud ainult üliõpilastele, õppejõududele ja kõrgkoolidetöötajatele. Tegemist sama tootega, mis 365 Home Premium, kuid selle kasutusõigus kestab neli aastat ja kasutada saab korraga kuni kahel arvutil või vajalikku tuge omaval mobiilsel seadmel.

Office365 Personal on suunatud kodukasutajale ja sisaldab samuti kõiki Office’i rakendusi. Erinevusena kehtib selle toote litsents üks aasta ühele PC või Mac arvutile, ühele tahvelarvutile ning on lihtsalt paigaldatav nutitelefonidele.

Office Home and Student​ erineb eelnevatest sellega, et litsentsi kehtivus ei aegu ja seda võib kasutada ühel arvutil nii kaua, kui soovi on. Miinusena asjaolu, et kui turule on tulemas tarkvara uus versioon, siis erinevalt teistest tähtajalise litsentsiga toodetest Home and Student’i puhul Microsoft tasuta üleminekut uuele versioonile ei paku. Home and Student ei sisalda endas Outlook, Access ja Publisher rakendusi ning seda ei saa kasutada nutiseadmetes.

Visuaalselt näeb olulisemate omaduste võrdlus välja selline:

Office365 erinevate pakettide võrdlus. Tabel: Andres Koka
Office365 erinevate pakettide võrdlus. Tabel: Andres Koka

Office 365 Personalile kehtib pakkumine – koos arvutiga ostes on selle tarkvara hind 29 € (Tavahind 49 €)

Mõnusat otsustamist ja loodame, et see artikkel on teile abiks.

Artikli kaasautor: Andres Koka, Eesti Telekom

 

Nädala nipp: Instagrami pildid ei pea olema enam ruudukujulised

$
0
0

Instagram, mis on telefonifotograafia üks populaarsematest väljunditest, kaotas ära piirangu, mis lubas üles laadida vaid ruudukujulisi pilte.

Kunagi populaarne polaroidkaamera. Foto: wired.com
Kunagi populaarne polaroidkaamera. Foto: wired.com

Ruuduformaat oli algselt mõeldud austusavaldusena polaroidkaameratele, mis tegid samuti vaid ruudukujulisi pilte, kuid digiajastu tehnoloogia juures oli see pigem tüütuks piiranguks.

Nüüdsest on pilte võimalik üles laadida nende originaalformaadis. Kui eelnevalt tuli kogu pildi Instagrami mahutamiseks kasutada rakendusi nagu NoCrop, mis lisas pildile ääred ning muutis selle vajalikku formaati, siis nüüd piisab originaalpildi laadimisest Instagrami ning isegi panoraampildid jäävad kogu oma uhkuses samasuguseks kui need telefonis olid.

Kuvasuhte piirangu eemaldamisega muutus Instagram ka paremaks platvormiks reklaamile ning seda on juba ära kasutanud Star Warsi loojad, kes avaldasid oma Instagramilehel laiemas formaadis tiiseri sellel sügisel esilinastuvast uuest Star Warsi episoodist.

Rakenduse uuendus on nüüdseks juba saadaval ning kui sinu telefon rakendusi automaatselt ei uuenda, logi sisse Google Play Poodi või App Store’i, lae alla uuendus ning jaga pilte uutmoodi.

Allikas: Instagram breaks out of its square mold

Elioni mobiilseadmete haldusega kaitsed oma ärisaladusi

$
0
0

Ettevõtte uksed on lukus. Arvutid parooli all. Aga telefonid?

On 21. sajand. Tehnoloogia areneb ning üha enam tehakse tööd arvutite asemel ka nutiseadmetest, nii tahvelarvutitest kui mobiiltelefonidest. Nutiseadmetega jagatakse ärikriitilisi faile ning saadetakse tööalaseid e-maile. Enamik ettevõtjatest ei tea, kas nende töötajate seadmed on võõraste eest piisavalt kaitstud. See on turvarisk, mis tuleb välja alles siis, kui on juba liiga hilja.

Sama oluline nagu lukk kontoriuksel

Elion pakub 2015. aasta juunist äriklientidele mobiilseadmete haldusteenust. Teenus annab kasutajale kindluse, et kõik mobiilsed seadmed on nõuetekohaselt kaitstud ja ettevõtte siseinfole ei saa ligi ükski hea- ega pahatahtlik võõras. Ükskõik, kas telefon varastatakse või jääb see lihtsalt reedeöisesse taksosse.

Kui kõikidest seadmetest on ülevaade, uinute rahuliku südamega

Mobiilseadmete haldusega saate ülevaate kõikidest ettevõtte mobiilsetest seadmetest. Samuti saate määrata neile üheseid turvareegleid või seadme ka eemalt andmetest täiesti tühjaks teha. Näiteks varguse korral. Piisab vaid kõnest Elioni.

Proovige teenust kuni kümnele nutitelefonile 0€/kuu. Pakkumine kehtib kuni 25. oktoobrini 2015.

 

Eesti Telekom ostis Green IT

$
0
0

Möödunud kuul ostis Eesti Telekom arvutipargi renditeenust osutava ettevõtte Green IT. Mis ettevõte Green IT on ja milliseid muudatusi ja uuendusi ost klientidele kaasa toob, seda uurin Green IT tegevjuhilt Margo Lubergilt ning Eesti Telekomi suurkliendi lahenduste allüksuse juhilt Kristjan Kukelt.

Margo Luberg, mis ettevõte Green IT on ja millega täpsemalt tegeleb?

Green IT on väike ettevõte, meil on vaid 10 töötajat. Meie põhiteenuseks on arvutipargi renditeenused, mida osutame suurtele ettevõtetele. Pakume nö täislahendust. Ehk siis, klient annab meile teada, milliseid arvuteid, kui palju ja millise tarkvaraga ta soovib ning meie viime soovid täide ning viime arvutid kliendi juurde kohale. Arvuteid rendime 3-4 aastaks.

Me rendime välja vaid väga kvaliteetseid äriklassi arvuteid ja mõningal määral tegeleme ka nutiseadmete rendiga. Viimaste rendi vastu aga turul väga suurt huvi pole.

Oleme arvutitootjatele väga heaks ja suureks partneriks. Näiteks HP jaoks oleme suurim partner Eestis. Sestap saame oma klientidele renditeenusel ka head hinda pakkuda. Hetke seisuga on meil rendis üle 60 000 arvuti. Seda massi suudame oma väikese meeskonnaga hallata tänu sellele, et oleme kõik oma protsessid maksimaalselt efektiivistanud.

Hindadest veel rääkides, siis renditeenuse puhul kehtib kuutasu. Kui võrrelda renditeenust järelmaksuga, siis meie renditeenus eristub sellega, et sisaldab arvuti renti, selle ettevalmistust, garantiid, ühendamist, varahaldust, rendijärgset andmete kustutamist ning tagastamist. Ainult hooldusega meie ei tegele, sellega tegeleb klient ise või ostab hooldusteenuse sisse. Näiteks Eesti Telekomilt, kus haldusteenus on väga heale tasemele arendatud. Näen, et tulevikus, nii Green IT kui Eesti Telekomi kliendid võivad kahe ettevõtte liidetud teenustest vaid võita, sest ühiselt saame oma teenused maksimaalselt kliendi vajadustele vastavaks arendada.

Milline klient arvuti renditeenust vajab?

Meie kliendid on enamasti suuremad ettevõtted, kellel on 50 ja rohkem arvutit. Meie suurimal kliendil on 4000 arvutit. Võib vaid ette kujutada kui palju jama tekitaks olukord, kus kliendi kasutatavad arvutid oleksid kõik erinevad. Sellise arvutipargi IT-mees ei saaks und ei öösel ega päeval. Meie poolt pakutava renditeenusega saab aga arvutiparki standardiseerida. Ühesugused arvutid ja kõigile! Nii on ettevõttel võimalik tehnika-kulusid vähendada.

Lisaks, me vabastame kliendi IT muredest ja laseme tal oma põhitegevusega tegeleda.  Kliendi vaates tekib raha- ja ajavõit.

Millest tuleneb nimi Green IT?

Rohelist maailmavaadet propageerime küll. Arvutid, mis tulevad äridest tagasi on veel täiesti töökorras. Meenutan, tegu on äriklassi arvutitega. Saame neid pärast 3-4 aastast kasutust edasi rentida, siis aga juba mitte nii nõudlikele klientidele, vaid koolidele, lasteaedadele jne. Ka nemad kasutavad arvuteid 3-4 aastat. Reaalsus on see, et ka pärast koole ja lasteasutusi saab arvuteid veel edasi kasutada, müüa näiteks Eestist välja piirkondadesse, kus uusi arvuteid ei jõuta osta. Näiteks Indiasse, Pakistani jne. Siinkohal tahan rõhutada, et neisse riikidesse ei müü me mitte rämpsu, vaid väga korralikke ja töökõlbulikke arvuteid.

Kristjan Kukk, mida tähendab Green IT ost Eesti Telekomile ja klientidele?

Green IT on fokusseeritud ettevõtete arvutipargi rendi- ja teiste seotud teenuste pakkumisele. Väärtustame seda valdkonda, sest nende teenustega saame aidata oma klientide elu lihtsamaks teha ning tuua oma IT-teenuste portfelli lisa. Ehk siis, saame pakkuda oma klientidele täiuslikumat teenust lähtuvalt iga konkreetse kliendi vajadustest ja võimalustest. Samuti aitab Green IT liitumine Eesti Telekomiga ellu viia telekomi strateegilist suunda keskenduda üha enam just teenuste ärile.

Ent kõik need uuendused võtavad aega. Seda, mis ajaks kaks ettevõtet täielikult ühte sulavad on praegu raske prognoosida. Näen seda protsessi eelkõige evolutsioonilisena, mille käigus ei tohi kannatada lõppkliendid ja töötajate motivatsioon.

Green IT ost on nii värske ja täpsemate plaanide tegemine teenuste ja toodete pakkumiseks läheb lahti alles septembris. Loodan, et uue aasta alguseks saame edasistest plaanidest detailsemalt  rääkida. Seniks aga jätkab Green IT tööd oma kaubamärgi all ja nende kliendid saavad teenindatud samuti nii nagu seni.

Viewing all 3234 articles
Browse latest View live