Quantcast
Channel: Digitark
Viewing all 3234 articles
Browse latest View live

Suhtlusportaali Messengeri saab kasutada ka Facebooki kontota

$
0
0

Facebook tahab, et isegi inimesed, kes Facebooki kasutada ei saa või mingil põhjusel ei taha, saaksid sellegipoolest kasutada suhtlemiseks nende rakendust Messenger. Selleks on loodud võimalus konto registreerimiseks eesnime, perekonnanime ja telefoninumbriga.

101911203-20140811-9125-674.1910x1000
Foto: cnbc.com

Facebook katsetas kontota registreerumist ka 2012. aastal Indias, kuid lõpetas projekti mõni kuu hiljem. Nüüd on Messengeri juhi David Marcuse sõnul õige aeg keskenduda inimestele, kes sel põhjusel seni rakendust kasutada ei saanud või ei tahtnud.

Rakendusse kasutajakonto loomisel kuvatakse kasutajale lisaks Facebooki konto sidumise võimalusele ka “Not on Facebook” (“Ei ole Facebooki kasutaja”) valik, mis võimaldab telefonikontaktid sünkroniseerida nende kasutajatega, kes on enda telefoninumbri sotsiaalvõrgustikus avalikustanud.

Inimeste otsimiseks, kes ei ole enda telefoninumbrit avaldanud, võimaldab Messenger kasutada otsingut, mis leiab kasutaja Facebooki andmebaasist üles nime järgi.

Messengeri meeskond on uuenduste kallal kõvasti vaeva näinud ja lisaks teistele uuendustele saavad kasutajad nüüd omavahel suhelda näiteks VOIP-videokõnedega (videokõned internetis) ning omavahel maksetehinguid sooritada.

Järgmised suured projektid on suunatud arendamaks ärikliendile mõeldud “Messenger for Business” süsteemi, mis võimaldaks internetikaupmeestel online-abi pakkuda Messengeri kaudu. Suurema paindlikkuse tagamiseks tehakse lihtsamaks ka kolmandate osapoolte rakenduste integreerimine Messengeriga.

Messengeril on praegu 700 miljonit igakuist kasutajat ja ettevõte ei varja, et nende eesmärk on troonilt tõugata tavapärane SMS-ide saatmine, et kõik inimesed koondata kokku ühte rakendusse. Messengeri lahutamine Facebookist on vaid järjekordne samm sellel teel.

Allikas: Messenger No Longer Requires A Facebook Account

 


Millisena paistab IT-maailma tulevik?

$
0
0

Kuhu suundub IT-maailm ja mis meid lähitulevikus ees ootab? Avan siin kaasamõtlemiseks oma nägemust – täna on see visioon, aga ehk juba ülehomme IT-reaalsus.

IT nagu elekter

Kõige suurem muudatus seisneb selles, et IT kaob n-ö taustale. Kuidas? Kui võrdleme IT-d näiteks elektriga või kraaniveega, siis me mõtle ju neid kasutades nende kohale jõudmise keerukuse peale. Need on lihtsalt olemas. IT-teenustega juhtub sama lugu – need saavad meile täiesti loomulikuks ja igasugune seadistamine/installimine jms jääb tulevikus ära. Ehk kõik läheb lihtsamaks ja mugavamaks.

IT aitab meil saada õnnelikuks

IT teenused aitavad tulevikus aina enam meid õnnelikuks teha ning tarbida teenuseid täpselt nii nagu soovi ja vajadust on. Foto: TeliaSonera
IT teenused aitavad tulevikus aina enam meid õnnelikuks teha ning tarbida teenuseid täpselt nii nagu soovi ja vajadust on. Foto: TeliaSonera

IT-st saab vahend, mis ühendab inimesi nende isikuomaduste, vajaduste, huvide ja oskuste põhjal. Selleks luuakse vastavad keskkonnad ja süsteemid, mis võimaldavad kõikvõimalike liidestuste ja tagasiside kaudu mõista ning avastada iga inimese andeid, potentsiaali ja liikumissuunda ning jagada seda asjasse puutuvate inimestega.

Meie kõigi eesmärk elus on olla õnnelik: teha tööd, mida soovime, tegeleda asjadega, mis meile meeldivad jne. Täna oleme olukorras, kus me ei vali sageli töökohta oma oskuste ja huvide põhjal, vaid raha pärast või lähtudes nendest võimalustest, mis konkreetses asukohas või tegevusruumis on. Tulevikus see olukord muutub. IT-keskkonnad viivad kokku õiged inimesed, kes teevad õigeid asju õigetel eeldustel, kasutades selleks õigeid vahendeid ja oskusi, ning loovad õiget tulemust ja see loob uusi eeldusi uuteks võimalusteks.

Vahet pole, kas inimesed tegutsevad majanduse, kultuuri, hariduse või mõnes muus valdkonnas – head tulemust on võimalik luua kõikjal, saades selle eest ka väärikat tasu.

IT kui personaalne ökosüsteem

Tuleviku IT-keskkond on tihedalt liidestatud käepäraste abivahenditega. Need võivad olla mobiili- või randmeseadmed, prillid, 3D-hologrammid või liidestatud asjade interneti andurid, mis võimaldavad inimesel kiiresti ja asjakohaselt suhestuda ümbritseva keskkonnaga, teiste inimestega, aga eelkõige iseendaga. Seda võiks käsitleda kui igaühe personaalset ökosüsteemi, mis ühildub kõigi teiste isiklike ökosüsteemidega.

IT-keskkonna keskseks töövahendiks saab Community toolbox’i valikutest koostatud töölaud, mille igaüks ise kokku paneb ja mille kaudu saab teha järgmist:

  • näha ja anda tagasisidet oma tervise, tuju, vajaduste, eesmärkide, ettevõtmiste ja tegevuste kohta ning jagada neid valikuliselt teistega;
  • näha teiste inimeste kohta sama infot, mida nad on soovinud jagada (laiemalt või personaalselt);
  • saada ülevaadet nende kogukondade, gruppide, partnerluste ja ettevõtluskeskkondade hetkeolukorrast, kus vaatleja osaleb;
  • tellida teenuseid, abi ja vahendeid oma elu korraldamiseks ning vahendada ennast teistele.

Nii on igaühel meist võimalus suhestuda just nende inimeste ja olukordadega, kus meie võimed, oskused ja talent parimal võimalikul moel esile tulevad. See omakorda tähendab, et saad koostööd teha just nendega, kellega see kõige sujuvamalt laabub. Tekib ühisloome. Tõeline jõud peitubki koostöös, üksteise märkamises ja mõistmises. Üksinda ei suuda meist keegi just palju.

Rahateenimise mudel

Kõike kasutatakse teenusena vajaduspõhiselt. Omand ja ressursside akumuleerimine on pigem piirang kui võimalus. Metafoori kasutades võib öelda, et mida suurem on matkates su seljakott, seda raskem ja väsitavam on teekond. Pigem kanna kaasas vaid asjakohaseid asju. Sama on ka rahaga. Tegelikult me ju ei vaja raha, vaid seda, mida selle eest saab. Ühisloomest tekkinud vahendid kogutakse kokku ja jagatakse vastavalt vajadustele.

Seeme on olemas

Näen, et uued suunad juba rakenduvad. Näiteks kui vaadata kasvõi pilveteenuseid või teenusekeskusi, siis neis koondatakse vahendid n-ö keskele ja neid jaotatakse vajaduspõhiselt. On vaid aja küsimus, et see „igaühele vastavalt vajadusele” mudel rakendub ka muudele aladele. Suurim takistus on siin omand ja selle kaitsmine. See kõik koormab nii omajat kui ka keskkonda. Eks igaüks võib siin ise mõelda, kui palju on meil asju ja kui palju me kulutame energiat selleks, et neid hankida, säilitada, turvata ning hallata.

Kokkuvõttes on IT tulevikus lihtsalt üks osa kommunikatsioonist, mis aitab tuua inimesed kokku. Nad saavad koos teha põnevaid ja kõikidele kasu toovaid tegevusi, kas siis ettevõtluse vormis või vabalt valitud kooslustes, julgedes elada täiel rinnal, hoolides endast, teistest ja keskkonnast ning lihtsustades omavahelist suhtlust. Koos on lahe!

Autor: Endo Viires, Eesti Telekomi IT teenuste juht

 

5 soovitust, kuidas aeglaseks jäänud nutitelefon taas nobedamaks teha

$
0
0

Paljudele nutitelefoni kasutajatele on kahjuks tuttav selline olukord, kus kunagi hea ja kiire nutitelefon igapäevases kasutuses nii aeglaseks ning mõtlikuks on jäänud, et isegi lihtsamad toimingud hakkavad tavapärasest rohkem aega võtma. Halvemal juhul võib telefoni tarkvara „sõlme“ minna ning telefon hakkab hanguma või aeg-ajalt taaskäivitusi tegema. Sel hetkel tundub hea mõte uus nutitelefon osta ja arvatavasti lahendaks see enamikul juhtudel ka probleemi. Miks nutitelefonid aeglaseks jäävad? Mida saaks ette võtta, et juba aeglast nutitelefoni uuesti kiiremaks teha?

Nutitelefonid on oma olemuselt ikkagi sarnased tavaarvutile. Lihtsalt seadmed ise on väikesed ning oma suuruse kohta väga funktsionaalsed ja võimekad. Ometigi on ka nutiseadme võimetel piirid. Selle, kui kiiresti ja ladusalt üks nutiseade toimib, määrab ära see, kui kiire ja nüüdisaegne on seadme ehitamisel kasutatud riistvara ning kui hästi seadme mälusse paigaldatud äpid ning vidinad omavahel ja koos seadmes oleva operatsioonisüsteemiga koostööd teevad.

1. Eemalda telefonist mittevajalikud rakendused

Nii saad juurde hinnalist telefoni sisemälu. Erinevad näited argipäevast on tõestanud, et kui kogu telefoni sisemälu on kasutuses, siis avaldab see telefoni jõudlusele negatiivset mõju. Hea oleks, kui sisemist mälu oleks nutitelefonis vaba vähemalt veerandi jagu.

Eemaldamiseks:

  • 

 ANDROIDSeaded (Seade) > Rakendused > Vali rakendus, mida soovid eemaldada > vajuta nupul „Desinstalli“.
Android: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid Andorid tarkvarast
Android: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid Androidi tarkvarast
  •  iOS: Hoia näppu mõni sekund telefoni menüüs rakenduse ikoonil, mida soovid eemaldada. Ikoonid hakkavad liikuma ning üles vasakusse nurka tekib „x“ märk. Vajuta seda ning avanevas valikus vali „Delete“. Kustutades rakenduse, kustutatakse ka rakenduse mälus olevad andmed.
    Soovi korral saad iOS-seadmetes rakendusi isegi mugavamini kustutada, minnes menüüs:
    Settings > General > Usage > Manage Storage … (avaneb programmide nimekiri koos infoga, kui palju mingi äpp mälu seadmes kasutab).
iOS: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid iOS tarkvarast
iOS: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid iOS-i tarkvarast
  •  WINDOWS PHONE: Äppide eemaldamiseks lohista näpuga avaekraanil paremalt vasakule. Avanenud rakenduste nimekirjas otsi üles see äpp, mille soovid eemaldada. Hoia rakenduse ikoonil mõni sekund näppu, kuni ilmub valik „desinstalli“. Kinnitamiseks vali „Jah“.
Windows Phone: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid Windows Phone tarkvarast
Windows Phone: ebavajalike rakenduste eemaldamine nutitelefonist. Allikas: ekraanipildid Windows Phone’i tarkvarast

2. Korrasta oma telefoni avakuva(d)

Telefoni ekraanil infot kuvavad vidinad kasutavad enamasti andmesidet ja nende töös hoidmiseks kulub osa telefoni protsessori vabast ressursist. Jäta alles vaid need vidinad, mida tõesti kasutad ja igapäevaselt vajad.

Vidinate seadistuse alt saad üle vaadata, millise ajaperioodi tagant vidinad end uuendavad.

  • ANDROID: Erinevatelt avakuvadelt saad rakendusi eemaldada, hoides näppu vidinal, kuni ilmub eemaldamise nupp (võib olla ka prügikasti ikooniga tähistatud). Näppu all hoides lohista vidina või rakenduse ikoon „Eemalda“ nupule.
Android: nutitelefoni avakuva puhastamine. Allikas: ekraanipilt Android tarkvarast
Android: nutitelefoni avakuva puhastamine. Allikas: ekraanipilt Androidi tarkvarast
  • iOS: Apple’i seadmetes Androidiga ning Windowsiga sarnaseid avakuval infot kuvavaid vidinaid lisada ei saa. Saad lihtsalt organiseerida telefonis olevaid äppe nende ikoone ringi tõstes just sinule sobival viisil. Telefoni ega tahvelarvutit see otseselt kiiremaks ei tee.
  • WINDOWS PHONE: Avakuva koosneb kastikestest ehk paanidest, millel kuvatakse paaniga seotud rakenduse infot. Kui nutiseadmes on palju rakendusi ja avakuval palju paane, mis pidevalt uuenevad, siis aeglustab see mõnevõrra seadet. Jäta avakuvale alles need paanid, mida päriselt kasutad. Ülejäänud paanid saad eemaldada. Eemaldamiseks hoia näppu paanil ja kliki üles paremasse nurka ilmuvale nupule.
Windows Phone: nutitelefoni avakuva puhastamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone tarkvarast
Windows Phone: nutitelefoni avakuva puhastamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone’i tarkvarast

3. Väldi animeeritud taustpilte, neist loobudes on telefoni jõudlus parem

Näiteks Androidi telefoni puhul saad taustpildi seadistust muuta: Menüü > Seaded > Ekraan ja taustpilt > Taustpilt.

Animeeritud taustapilte kuvavaid rakendusi on mõistlik vältida. Need muudavad seadme aeglasemaks. Allikas: näidispilt Andorid tarkvarast
Animeeritud taustpilte kuvavaid rakendusi on mõistlik vältida. Need muudavad seadme aeglasemaks. Allikas: näidispilt Andoridi tarkvarast

4. Varunda regulaarselt pilte ja dokumente arvutisse või pilveteenusesse

Nii on sinu jaoks olulised failid ootamatuste vastu kaitstud. Kui vähegi võmalik, siis need pildid ja videod, mis on juba varundatud, saad nutiseadme mälust kustutada. Nii saad juurde nutitelefoni vaba sisemälu. Piisavalt vaba sisemälu tagab seadme ladusama toimimise.

5. Uuenda oma telefoni tarkvara regulaarselt

Uuendused tagavad selle, et kõik äpid ja telefoni enda tarkvara toimib just nii, nagu selle tegijad on vajalikuks pidanud. Pärast mahukamate uuenduste edukat paigaldamist on soovitatav telefon korraks lihtsalt välja lülitada ning siis jälle uuesti käivitada. Nii esineb nutiseadme kasutamisel erinevaid ootamatuid tõrkeid vähem.

  • ANDROID: Menüü > Seaded (Süsteem) > Telefoni kohta > Tarkvaravärskendused > Värskenda kohe
Menüü > Play pood > Play poe menüüst „Minu rakendused“ > … (saad uuendada ühe kaupa või kõik äpid korraga).
Android: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt Android tarkvarast
Android: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt Androidi tarkvarast
  • iOS: Menüü > Settings > General > Software Update > …. (kui pakutakse välja uuendus, saad uuendada).
    Menüü > App Store > Updates > … (saad uuendada ühe kaupa või kõik äpid korraga).
iOS: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt iOS tarkvarast
iOS: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt iOS tarkvarast
  • WINDOWS PHONE: Menüü > Sätted > Süsteem > Telefoni värskendamine > … (saad ise valida, kas rakendused laetakse alla automaatselt).
Windows Phone: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone tarkvarast
Windows Phone: nutitelefoni tarkvara regulaarne uuendamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone’i tarkvarast

Viimane õlekõrs: tehase algseadete taastamine

Kui oled eelnevad viis soovitust ära proovinud, aga sinu nutitelefon on endiselt aeglane, jääb üle vaid „viimane õlekõrs“ – tehase algseadete taastamine koos kasutaja poolt lisatud sisu eemaldamisega (factory reset). Sellisel juhul kaob telefonist kogu kasutaja poolt lisatud sisu. Telefoni tarkvara viiakse taas sarnasesse seisu, nagu see oli seadet esimest korda kasutama hakates. Tuleb uuesti määrata kasutajakontod, seadistused ja paigaldada uuesti vajalikud äpid.

NB! Enne tehase algseadete taastamist varunda kogu seadmes olev info, mida soovid säilitada!

  • ANDROID: Menüü > Seaded (isiklik) > Varundamine ja värskendamine > Tehaseandmete lähtestamine
Android: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt Android tarkvarast
Android: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt Android tarkvarast
  • iOS: Menüü > Settings > General > Reset > Erase All Content and Settings > Erase iPhone
iOS: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt iOS tarkvarast
iOS: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt iOS-i tarkvarast
  • WINDOWS PHONE: Menüü > Sätted > Süsteem > Teave > Lähtesta telefon > Jah (vaid siis, kui oled kindel, et ei soovi telefonis olevat infot alles jätta!)
Windows Phone: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone tarkvarast
Windows Phone: tehase algseadete taastamine. Allikas: ekraanipilt Windows Phone’i tarkvarast

Kui hakkad pärast tehaseseadete taastamist uuesti äppe paigaldama, siis turvaline on rakendusi paigaldada ametlikust rakenduste poest. Enne paigaldamist vaata üle äpile antud hinded ning see, kas rakendus on tehtud usaldusväärse tegija poolt. Üks halvasti valmis tehtud rakendus võib päris kiire ja hea nutitelefoni aeglaseks või hoopis ebastabiilseks teha. Kui selliseid rakendusi on rohkem kui üks, on telefonil raske jääda nutikaks ☺

Artiklis kasutatud menüüs liikumise näited on toodud Andoid 5.0, iOS 8.3 ning Windows Phone 8.1 näitel.

Kui on huvi telefoni mälu pilveteenuste abil laiendada, siis tasub lugeda ka varasemalt Digitargas ilmunud artiklit: Mida teha kui sinu nutiseadme mälu täis saab?

 

Gmailis saab nüüd saadetud kirja tagasi võtta

$
0
0

Pärast kuus aastat kestnud beetatestimist on Gmaili e-kirja tagasi võtmise funktsioon lõpuks avalik. Osadele võib see olla juba vana uudis, kuna postkasti seadistuste alt on funktsioon kättesaadav olnud juba mõnda aega, kuid avalikult ei ole Gmail seda veel reklaaminud.

Seda on ilmselt juhtunud meil kõigil – kirjutame kirja valmis, viskame kiire pilgu peale ning vajutame “saada,” siis aga avastame terve hulga kirjavigu või oleme esimesest vihahoost üle saanud ning annaks kõik, et kirja tagasi võtta. Gmailis on see nüüd võimalik. Tõsi, see ei lähe vastuvõtja postkasti ning ei too kirja sealt tagasi, vaid hoiab meili mõne hetke Gmaili serverites, et saaksid järele mõelda ning otsustada, kas selline meil peaks vastuvõtjani jõudma või mitte. Minimaalne viiteperiood on 5 sekundit ning maksimaalne 30 sekundit.

Kasutajatele on funktsioon kättesaadav olnud juba aastast 2009, kuid seni oli see peidetud teiste Gmaili seadistuste vahele. Kui sa ei ole funktsiooni seni kasutanud, siis vaikimisi on see väljalülitatud. Sisselülitamiseks tegutse järgnevalt: vajuta lehe paremas servas asuvale hammasrattale, seejärel seaded ning linnuta “Luba saatmise tagasi võtmine.” Kui oled valinud saatmisest loobumise aja, siis salvesta muudatused.Kui oled funktsiooni juba kasutanud, siis sinu jaoks ei muutu midagi ning funktsioon jääb sisselülitatuks ka edaspidi.

Allikas: After six years, Gmail’s ‘Undo Send’ option is finally out of beta

 

Interaktiivsed hologrammid

$
0
0

Pärast aastatepikkust tööd on Jaapani ettevõte Aerial Burton loonud tehnoloogia, mis suudab interaktiivseid pilte kuvada keset õhku.

Ettevõte kasutab kujundite loomiseks lasereid, mis ioniseerivad õhumolekule pannes need helendama. Väikesed kujundid võivad puudutuse peale muuta kuju ning on täiesti ohutud ka neist läbi kõndides. Kuna pildid moodustuvad suure koguse energia suunamisest kindlatesse punktidesse, tekib nende puudutamisel füüsiline taju, mis sarnaneb puutetundliku telefoni vibratsioonile. See tähendab, et sa tunned füüsiliselt enda ees hõljuvat valgust ning saad seda oma kehaga mõjutada. See avab omakorda tohutult palju võimalusi uute kasutajaliideste loomiseks – mõelge vaid kodujuhtimissüsteemile, mis hõljub teie ees või interaktiivne Solitaire, milles saate kaarte oma kohale lohistada näpuga läbi õhu vedades.

Tehnoloogiat plaanitakse kasutada uut tüüpi interaktiivsetes märgistustes ning hädaolukordades, kus selgelt loetav hoiatus õhus võiks säästa hullemast (tsunamid, maavärinad jms).

Allikas: Researchers Use Femtosecond Lasers To Display Touchable Images In The Air

 

Microsoft Hololens ja miks see on eriline

$
0
0

Selle aasta algul esitles Microsoft üht oma suurimatest projektidest peale Xbox mängukonsooli – Microsoft Hololens’i. Tegemist on virtuaalreaalsuse tehnoloogiaga, mis lisab meid ümbritsevasse keskkonda hologrammid.

microsoft_windows_10_hololens_beauty_shot-100564033-orig

Oma olemuselt on Microsoft Hololens pähe käiv arvuti, mis sisaldab nii protsessorit, graafikakaarti kui ka monitori visiiri näol. Peakomplekti küljes olev visiir on läbipaistev ning võimaldab näha lisaks hologrammidele ka meid ümbritsevat keskkonda. Seadmesse on sisseehitatud ruumiline audiosüsteem, mis võimaldab kuulda selja taga asuvaid hologramme ning kogu peakomplekt on pilgeni täis erinevaid sensoreid, andureid ja kaameraid, mis jälgivad meie liigutusi ning asukohta ruumis, et kuvatavad hologrammid asetuksid meid ümbritsevasse keskkonda kohaselt.

Microsoft Hololens on täiesti iseseisev süsteem ning see ei vaja ühendumist arvuti või telefoniga.

Hololens on küll alles arendusjärgus, kuid ettevõtte esindajad on seadme lubanud kasutajatele saadavaks teha juba Windows 10 ajaraami jooksul ehk enne Windows 11 väljatulekut. Hinna määramisel võetakse arvesse nii äri- kui erakliente. Suurimaks erinevuseks teiste virtuaalreaalsusprillide ees nagu Project Morpheus või Oculus Rift, on Microsofti visioon kasutaja teise reaalsusesse viimise asemel integreerida igapäevaümbrus virtuaalreaalsusega. See tähendab, et Hololensiga saad oma elutoa muuta suureks MineCrafti mänguväljakuks, seintele kinnitada memosid, keset tuba panna hõljuma ilmateate, seinale kuvada jalgpallimängu ning isegi kasvatada virtuaalset lemmiklooma.

Microsoft Hololensil ning virtuaalreaalsuse tehnoloogiatel üldiselt on tohutu potentsiaal muuta kogu seninst nutiseadmete ning interneti tarbimise harjumust. Kuidas täpselt see välja nägema hakkab, näitab ainult aeg.

Allikas: Microsoft announces Windows Holographic with HoloLens headset

 

Bedditi unemonitor mõõdab une kvaliteeti

$
0
0

Testisin Bedditi kodulehe unemonitori, mis mõõdab une kvaliteeti magamise ajal. Teen oma kogemustele toetudes ülevaate, mida Beddit võimaldab ja milliseid tugevusi-nõrkusi endas kannab.

Tehnilised andmed

Ühendub seadmetega:

  • iPhone 4S, 5, 5C, 5S, 6, 6 Plus
  • iPod Touch (5.gen)
  • Androidi nutitelefonid alates Android 4.0 operatsioonisüsteemist
  • Tarkvaraline ühenduvus: iOS 7 ja uuem, Android 4.0 ja uuem

Energia: 100 – 240 V
Individuaalne kasutamine: jah
Voodisensor: jah
Andme-edastuse tüüp: Bluetooth 4.0
Voodisensori pikkus: 65 cm

Mida Beddit mõõdab?

Une kvaliteedi mõõtmine: jah
Une kestuse mõõtmine: jah
Unetsüklite mõõtmine: jah
Pulsi mõõtmine: jah
Hingamissageduse mõõtmine: jah
Uinumiseks kulunud aja mõõtmine: jah
Norskamise mõõtmine: jah
Komplektis sisaldub: Bedditi unemonitor, toiteadapter, kasutusjuhend

Beddit jälgib kompleksselt kogu und

Bedditi unemonitor on seade, mis mõõdab su une kvaliteeti sellel ajal, kui magad. Unemonitor tuleb paigutada voodisse lina alla, et seade saaks kätte kogu info sinu unega seonduvast. Ajal, mil magad, mõõdab Beddit südame löögisagedust puhkeasendis. Lisaks mõõdab seade hingamissagedust ning avastab, kas sa öösel ka norskad või mitte. Unemonitor registreerib erinevad unefaasid ning talletab kogu selle info, tuginedes liigutustele ja teistele mõõtandmetele.

Miks mulle unemonitor?

Olin varasemalt proovinud tasulisi une mõõtmise äppe, kuid polnud neid kasutama jäänud. Beddit oli mul esimene välise sensoriga unemonitor.

Bedditi disain on kena ja voolujooneline. Foto: Beddit
Bedditi disain on kena ja voolujooneline. Foto: Beddit

Poelettidelt pole ma taolist seadet leidnud ja tuleb välja, et neid polegi. Kuna pean kvaliteetset und enda elu väga oluliseks osaks, siis soovin oma une kvaliteedist rohkem teada saada. Soovin ka teada saada, kuidas saaksin oma une kvaliteeti parandada.

Kus soetada saab ja mis maksab?

Beddit on müügil Elioni e-poes.

Hind: 149,00 €

Testimise tingimused

Ühendatud seade: iPhone 6, iOS
Koht: magamistoa voodi 4. korruse korteris, vaikses elurajoonis
Kasutaja: M 26 a, ettevõtja
Elustiil: stressirohke, rutiinivaba
Hobid: jõusaal, poks ja jooksmine
Une kvaliteet: kehv, kõikuv

Unboxing

Toote karp on esmapilgul atraktiivne ja üpris informatiivne. Enne avamist saab karbilt lugeda, mis seadmega on tegemist, mida see teeb ja kuidas töötab. Karbi peal on ka kohe kirjas, kuidas seadet ühendada. Karp on tugevast materjalist ja avamisel jääb täielikult terveks ja taas suletavaks. Põnev!

Bedditi karp on informatiivne ja sisaldab samm-sammult juhendeid. Foto: Bedditi karp
Bedditi karp on informatiivne ja sisaldab samm-sammult juhendeid. Foto: Bedditi karp

Seade ise

Bedditi ehituskvaliteet tundub olevat hea. Materjaliks on tugevam plast. Sensorriba on aga õrn (mille kardan ära kortsutada). Pakendatud on ta turvaliselt ja mingeid kahjustusi sellel ei paista.

Seadmega on kaasas:

  • kasutusjuhend;
  • sensor;
  • AC adapter.

Tundub lihtne. Asun kohe paigaldamise kallale.

Seadme paigaldamine

Paigaldamine läheb ladusalt. Õige asupaiga valimine voodis võtab pisut aega, et leida võimalikult täpne koht südamele. Õnneks selleks kokkuvõttes siiski väga palju aega ei kulu. Eemaldan kleeplindilt kaitse ja paigutan sensori madratsile. Juhe on õnneks piisavalt pikk, et ulatuda voolu võtmiseks kontaktini. Seni läheb edukalt!

Beddit tuleb paigutada voodisse sobivasse asukohta. Foto:  Raido Nurk
Beddit tuleb paigutada voodisse sobivasse asukohta. Foto: Raido Nurk

Ühendamine

Seadet vooluvõrku ühendades see mingit signaali tööle asumisest mulle ei anna. Eeldan, et monitor töötab. Laadin App Store’ist alla Bedditi rakenduse ja lülitan sisse sinihamba (bluetooth) ühenduse.

Bedditi äpp ja seadistamine

Äpi kasutajadisain on puhas ja selge! See mulle meeldib. Lisan kiirelt enda andmed ja ühendan leitud Bedditi seadmega. Tundub, et saab ka mitut seadet ühendada, mis on reisivatele inimestele päris mugav (kes igapäevaselt seda kasutada soovivad). Probleeme ühendamisel ei olnud. Tundub, et liiga lihtsalt läheb. Ootame siis ööd!

Start sleeping ehk kuidas see kõik töötab

Voodis. Sinihammas sisse ja äpp tööle. Vajutan “Start sleeping”.

Tundub, et kõik toimib nii, nagu peab. Huvitav on see, et saan äpis lisada ka äratuse. Lisaks saan valida, kui pikalt on võimalik äratust edasi lükata (valin loomulikult 15 minutit). Saan teha valiku, kas soovin ärgata täpselt äratuse ajal või siis hakkab äpp mind 15 minutit enne (väidetavalt targalt) äratama. Valin targa äratuse. Muide, äratuse helinad on mõnusad ja rahustavad.

Une jälgimise tulemused

Uni oli päris hea. Tark äratus meeldis mulle!

Tulemusena näitab Beddit mulle punktiskooriks 86, mis tundub olevat korralik tulemus. Huvitav oleks teada, kuidas ta seda arvutab. Arvan, et tootja lehelt või foorumitest saab selle kohta rohkem lugeda, kuid arvutuskäik on vasakul ekraanipildil.

Beddit kuvab tulemustena nii uinumis- kui ärkamisaja, samuti uneskoori. Allikas: ekraanipildid Beddit äppist
Beddit kuvab tulemustena nii uinumis- kui ärkamisaja, samuti uneskoori. Allikas: ekraanipildid Bedditi äpist

Kokku magasin 7 tundi ja 4 minutit. Kohe ilmub ekraanile soovitus, et magaksin rohkem, kuna vähene uni mõjutab mind päris mitmel viisil. Südame löögisageduse kuvamine on lahe. Tundub, et süda töötas ja hingamine oli normaalne. Mulle meeldib näha graafikut, kus on näidatud, millal ma magama jäin, millal oli sügav uni, millal ärkasin, norskasin ja ei maganud.

Kuna esimesel mõõtmise ööl oli päris hea uni, siis palju targemaks ei saanud. Enesetunde järgi tunduvad tulemused igati täpsed. Äpp ja sinihammas kinni ning tööle!

Teised ööd

Kõiki tulemusi ma siia nüüd kirja ei hakka panema, aga mõned huvitavamad leiud ja avastused saavad presenteeritud.

Laupäeva hommik (öö peale veiniga liialdamist)

Olukord graafikul on enesetundele vastav. Soovitusi ta mulle ei andnud (ilmselt ei lugenud monitor seda üldse magamiseks). Beddit märkis kõik ärkamised ja eemalolekud kenasti ära. Millegi üle vaielda ei ole. Tulemused ei kannata kajastamist.

Näide rahutuma öö tulemustest. Allikas: ekraanipilt Beddit äppist
Näide rahutuma öö tulemustest. Allikas: ekraanipilt Bedditi äpist

Isiklik rekord

Tuli ka üks eriti magusa unega öö. Tulemuseks lausa 128% eesmärgist. Enesetunne oli vastav tulemustele (kuigi liiga pikalt magamine andis tunda terve päev). Äpp soovitas hoida uneaja 8 tunni juures, mis peaks olema täiesti piisav. Graafik oli kena ja tuli täitsa tore päev.

Äpis on võimalik sisse lülitada ka mikrofon (kes julgeb), sellisel juhul jälgib ta ka norskamist. Minul endal suuri probleeme norskamisega ei ole. Äpp peaks andma soovitusi vastavalt probleemi sügavusele. Lisaks saad teada, millal ja kui pikalt sa norskasid (muidugi, naine teab kõige täpsemalt, aga ka see on üpris täpne).

Näide rekordiliselt hea unega ööst. Allikas: ekraanipilt Beddit äppist
Näide rekordiliselt hea unega ööst. Allikas: ekraanipilt Bedditi äpist

Ületreening

Eelmisel päeval oli väga intensiivne trennipäev ja hommikul ärgates avastasin, et Beddit teadis seda. Ületreening oli ka põhjus, miks ma taas halvasti magasin. Äpp andis soovituse ületreeningust hoiduda, kuna see tõstab südame keskmist löögisagedust 4–6 lööki minutis ja ei lase sügavamasse unne minna. Enesetunne oli tulemusele vastav. Proovin intensiivsetest treeningutest rohkem hoiduda, kui paremat und vajan.

Näide tulemustest, kus une kvaliteeti mõjutas ületreening. Allikas: ekraanipilt Beddit äppist
Näide tulemustest, kus une kvaliteeti mõjutas ületreening. Allikas: ekraanipilt Bedditi äpist

Kokkuvõte öödest

Kokkuvõttes töötas Beddit korralikult ning kokku ei jooksnud. Tulemuste täpsus oli üllatavalt hea ja enesetundele vastav. Nüüd tuleb proovida enda harjumusi muuta, kuigi sooviksin ilmselt veel täpsemaid soovitusi. Siin oleks abiks idee integreerida äpp mõne tasulise unearstiga.

Eriti positiivne on see, et kõiki öid ja tulemusi on võimalik tagantjärele vaadata! Siiani lehitsen neid.

Bedditi monitori tugevused

Lihtne paigaldada, seadistada ja ühendada.
• Seade töötas korralikult, mõõtmist ühelgi ööl pooleli ei jätnud.
Piisavalt täpne, kuid samas piisavalt üldistav. Ei kuvanud ega kogunud ebvavajalikku informatsiooni (ma loodan).
• Võimalik tagantjärele vaadata kõiki öid ja tulemusi.
• Annab soovitusi une kvaliteedi parandamiseks.
Äratuse funktsioon. Väga mugav.
Norskamise avastamine ja kuvamine.

Bedditi monitori nõrkused

Liimriba väsib ajapikku. Kui seda uuesti paigutada (tõstsin testimise perioodil voodi teistpidi ja pidin unemonitori ümber kleepima). Asendatavat liimriba tootel kaasas kahjuks pole ja ma ei tea, kas seda saab juurde soetada. Informatsiooni järgi pidi kõlbama ka suvaline kahepoolne teip.
Bluetoothi asemel võiks olla WiFi-ühendus. See kulutaks vähem akut ja siis ei peaks telefon sinuga ühes toas olema (sel juhul on tarvis kasutada klassikalist äratuskella).
Ei saa pesta, samas ei oska ma veel öelda, kas selleks oleks vajadust.

Mida sooviksin tulevikus näha?

• WiFi-ühenduse võimalust
• Automaatset mõõtmise alustamist ja lõpetamist
• Liimribale mingit nutikamat lahendust

Kokkuvõtlikult

Soovin kasutada Bedditi unemonitori edasi. Mitte igal ööl, aga just 5–7 päeva tagant, et näha, milline on minu une kvaliteet. Bedditi antavad soovitused on igati head, aga võivad hakata korduma (äkki uuendatakse?).

Nüüdseks on juba saanud harjumuseks, et voodis minu all on “riba”, mis mu und mõõdab. Toode tundub olevat kvaliteetne ja pole pärast testperioodi mingit moodi väsinud ega kulunud.

Autor: Raido Nurk, Innovest Distribution

 

WattUp™ juhtmevaba laadimine

$
0
0

WattUp™ juhtmevaba laadimine võib lahendada nutiseadmete kesiste akude probleemi.

Laadimisdoki- või aluse kaudu juhtmevaba laadimist toetavad telefonid on nutiseadmete turul saadaval olnud juba mõnda aega, kuid telefon või tahvel tuli siiski füüsiliselt seadmesse asetada. Nüüd arendab terve rida ettevõtteid erinevaid lahendusi, laadimaks seadmeid ilma dokkide ja alusteta.

wattup-wireless-charging

Ettevõte nimega Energous Corporation töötab lahenduse kallal, mis tekitaks WiFi levialadele sarnased laadimisalad, milles telefonid ja muud akudega elektroonikaseadmed hakkaksid laadima automaatselt. Selleks kasutatakse välimuselt muusikakõlareid meenutavaid kaste, mis saadavad vastuvõtvasse seadmesse signaale raadiolainete kaudu. Vastuvõttev seade püüab signaalid kinni ja muudab need energiaks. Tulevikus võidakse tehnoloogia integreerida uute nutiseadmete ehitusse, kuid ka vanematele seadmetele saab laadimisfunktsiooni lisada näiteks spetsiaalse kaitseümbrisega.

Mõelge, kui te ei peaks enam iial telefoni laadimiseks juhet seina torkama või kui teie elektriauto hakkaks garaaži sõites automaatselt laadima. Kui sellised laadimisalad muutuksid sama tavapäraseks, kui on WiFi levialad, siis tõenäoliselt ei peaks me enam kunagi nutiseadmete kehvapoolsete akude tõttu oma päid vaevama.

Allikas: A Look At The Tech That Could Mean We Never Have To Charge Our Phones Again

 


Järgmine iPhone saab eeldatavasti “Force Touch’i”

$
0
0

Bloomberg’i aruande kohaselt on Apple’i uus iPhone antud juba esmasesse tootmisesse. Eeldatavasti tuleb ettevõte iPhone 6 ja iPhone 6 Plus järglasega avalikkuse ette käesoleva aasta sügisel.

Uue põlvkonna seadmed peaksid saama Apple kelladest tuttavaks saanud “Force Touch” funktsiooni, mis suudab lisaks tavapärasele puudutusele eristada ka tugevamat ja õrnemat vajutust. Force Touch” debüteeris Apple kelladel ning 12” Macbook’il. Kuulduste kohaselt on Apple viimased paar aastat tarnijatega koostööd teinud, et tehnoloogia uute seadmete masstoodanguks valmis saada.

iPhone’ide perekonda lisanduv uus telefon tuleb sarnase disainiga nagu olemasolev mudel, kuid telefoni koostematerjaliks olev alumiinium peaks olema vastupidavam kui olemasoleval mudelil. See on hea uudis neile õnnetutele, kelle iPhone 6 on taskus kõveraks paindunud.  Uute telefonide masstoodang peaks algama järmisel kuul.

Allikas: Apple Suppliers Start Making iPhones With Force Touch

 

Instagram teeb ettevalmistusi fotode salvestamiseks 1080×1080 formaadis

$
0
0

Hetkel kuvab Instagram sinna laetavad pildid formaadis 640×640, aga juba ammu on räägitud, et populaarne sotsiaalmeediarakendus peaks ajaga kaasas käima ning lubama suuremate piltide üleslaadimist. Nüüdsest on Instagram selle probleemi lahendamisega tegelema hakanud ning rakendus salvestabki pildid suuremas – 1080×1080 – formaadis.

Hetkel rakendus vaid salvestab ning ei kuva suuremas formaadis pilte; nende kuvamiseks kasutatakse senist 640×640 formaati. Ettevõtte viimane ametlik kommentaar sellel teemal oli, et nad ei salvesta ega kuva senisest suuremaid pilte, nii et senine asjade kulg on edasiminek igal juhul.

1309-63 047 1309-63 Foodie Illustration September 30, 2013 Photo by Jaren Wilkey/BYU © BYU PHOTO 2013 All Rights Reserved photo@byu.edu  (801)422-7322
1309-63 047
1309-63 Foodie Illustration
September 30, 2013
Photo by Jaren Wilkey/BYU
© BYU PHOTO 2013
All Rights Reserved
photo@byu.edu (801)422-7322

Mitte veel ametlik, kuid väga tõenäoliselt näeme varsti Instagrami pilte senisest oluliselt suuremana

Õnneks ei “peta” ettevõte oma kasutajaid illusiooniga suurematest piltidest ehk pildid tõesti laetakse üles ning kuvatakse 1080x formaadis selle asemel, et 640x formaadis pilt venitada sobitumaks 1080x raamidesse.

Loodame, et Instagram tuleb ametlikult suuremate piltidega lähipäevade- või nädalate jooksul välja, et meie Instagrami-kontod saaksid kiiremini suurte ning ilusate piltidega täidetud.

Allikas: Instagram photos are now bigger and better

 

10 suvist äppi, mis enda telefoni laadida

$
0
0

Eestimaal on suve mõnus nautida, sest midagi ei jää tegemata. Tänapäevane 4G võrk saab sinu mobiilse elu nõudmistega hakkama suurepäraselt ka siis, kui tahad ühest seadmest muusikat kuulata, teise seadmega kulgevat teed navigeerida ja kolmandas seadmes sõbrale meelelahutuseks telepilti või filmiriiulit striimida.

#parimsuviever #avastamobiilneelu

10 suvist äppi - lae alla Digitargast!

  • Spotify – Spotify avab sulle muusikamaailma. Spotify Premium annab juurdepääsu miljonitele lugudele;
  • Waze aitab jõuda lihtsalt ja kiiresti vajalikku sihtpunkti, kogudes aktiivsetelt kasutajatelt tagasisidet liikumise kiiruse ja ummikute kohta;
  • MinuTV – minuTV äpiga saad vaadata filme, sarju, lastesaateid, telekanaleid ja salvestusi;
  • Neti.ee – NETI mobiilirakendus võimaldab kiirelt ja mugavalt teha otsinguid ettevõtete kataloogist, andmebaasist ja kaardilt.  Otsida lähimat kohviku või kaupluse aadressi või teekonda selleni;
  • RMK – RMK mobiilirakendusest leiab loodushuviline matkasell infot riigimetsas asuvate puhkeobjektide kohta: lõkkekohad, telkimisplatsid, matkarajad, metsaonnid jpm;
  • Suhtlus Pilv – Suhtlus Pilv on tasuta teenus, kuhu saad kokku tuua kõik oma pildid, dokumendid ja videod;
  • Teeinfo – Maanteeinfo rakendus võimaldab kaardil näha hetkel riigimaanteedel kehtivaid piiranguid, vaadata teekaamerate pilte ning tutvuda liiklusloendurite ja teeilmajaamade mõõdetud andmetega;
  • Bussipiletid.ee – Sõiduplaan, mis oli eile tahvlil bussipeatuses, on nüüd sinu mobiilis.
  • Eesti supelrannad – See rakendus toob sinuni kõik Eesti ametlikud supelrannad koos sealsete õhu- ja veetemperatuuridega.
  • EMT live –  EMT Live äpi kaudu on võimalik vaadata mugavalt kvaliteetsete Eestis

Kõik nutiseadmed telefonist tahvlini ja netipulgast nutikellani suhtlevad maksimaalse kiirusega võrgus – isegi siis, kui oled suutnud leida selle mõne protsendi hulka kuuluva Eestimaa kauni paiga, kuhu 4G tehniliselt lihtsalt levida ei saa – näiteks soo! –, otsib sinu tark telefon EMT võrgus ikkagi kõige kiirema ühenduse võimalikest ja postitab su sõnumid muretult teele.

Mobiilse interneti kasutamisel tasub meeled pidada veel üht olulist tarkust – kõik parimad suvehetked on nutikas ka pilveserverisse varundada, et ükski oluline foto ja video ei läheks kaduma.

Seejuures ei jää tegemata ka ükski töine ülesanne, sest mahukad ja kiired mobiilse elu paketid lubavad lõbustustele lisaks ajada märkamatult teel olles korda ka kõik äriks olulise.

Suvel lõkke ääres istudes võiks muidugi hoopis kitarri välja võtta ja laulu ümiseda, aga kui pärast pikka matka telefoni tühja aku tõttu jääb mõni oluline sõnum lähetamata või vastu võtmata, oleks ju lihtsalt kahju, ka seda anna kavalalt vältida.

Panime kokku soovitusliku nimekirja mobiiliäppidest, mis suvist mobiilset elu veel mõnusamaks muuta aitavad.

Kuidas saavutada mobiilne sõltumatus ja vabadus?

  • EMT mobiilse elu tagab parima keskmise kiirusega interneti kõikides sinu telefonides ja teistes nutiseadmetes ja seda üle Eesti.
  • Isegi siis, kui lisad paketti kasvõi ajutiselt uue seadme, ei lange kiirus ega netiühenduse kvaliteet – kõikidesse seadmetesse tagame alati maksimaalse võimaliku andmesidekiiruse.
  • Mobiilne internet võib nüüd olla ka neis seadmetes, mida kasutad väga harva või vaid erandjuhtudel, sest see ei mõjuta sinu kulusid, aga annab samas vajaliku vabaduse olla ühenduses kõikjal ja ka korraga mitme seadmega – GPS ühes seadmes, muusika teises, mängud hoopis tahvlis, tööasjad muidugi läptopis.
  • Kui su valitud mahupakett peaks suvehoos tõesti täis saama, võid alati tellida lisamahtu lihtsalt ja muretult – maksad vaid lisaks tellitud gigabaitide, mitte teenuse enda eest, ja kiirus jääb ikka maksimaalseks.
  • Unusta wifi-võrkude ralli ja jagatud hotspotiga tühjaks tõmmatud akud – mobiilne elu tagab parima kiirusega interneti igas seadmes võrdselt, ööpäevaringselt ja akut täiendavalt kulutamata – nii saad kasutada parimat netiühendust ka pikkadel suvepäevadel ning soojadel öödel akut täiendavalt koormamata.
  • Mobiilse elu paketis saad terve suve nautida tasuta nii Spotify Premium täisteenust kui ka kõikjal kaasas teleteenust minuTV – midagi ei jää tegemata, midagi ei jää vaatamata.
  • Mobiilne elu annab sulle piiramatu võimaluse suhelda oma sõprade, lähedaste, kolleegide ja koostööpartneritega EMT ja Elioni võrgus ja seda sentigi lisaks maksmata – kõik suvejutud ja äriasjad saavad muretult aetud asukohast Eestis sõltumata.

 

Politsei tabas põgenikud tänu Spotify’le

$
0
0

Spotify, maailma üks juhtivaid muusikateenuse pakkujaid, aitas USA politseil kinni püüda kaks seaduse eest põgenevat kurjategijat.

Süüdistuse kohaselt röövisid Brittany Nunn ja tema abikaasa Peter Barr naise lapsed, kuna teda ähvardas laste hooldusõiguse äravõtmine. Röövile järgnes seitse kuud ning riigipiire ületav tagaajamine, mis päädis põgenike vahistamisega Mehhikos.

Paar tabati tänu Spotify’le esitatud infopäringule, mis tuvastas, et naise Spotify kontot kasutatakse Mehhikost pärinevalt IP aadressilt. Kasutades ka teistelt naise kasutajakontodelt pärinevat infot, tuvastati, et teda ootab ka pakk Mehhikos Cabo San Lucas’e linnas. Peale kuudepikkust jälgimistööd õnnestuski USA ja Mehhiko võimudel paar kohtu ette tuua ning lapsed koju tagasi viia.

Juhtum lõi seega huvitava pretsedendi – kuigi meie asukohta reetvad rakendused ei ole midagi uut ja ebatavalist, siis sedasorti põgenike tagaajamine kindlasti on. Igaljuhul muutus kurjategijate elu sellega veelgi keerulisemaks.

Nippe, kuidas leida Spotify’s uut lemmikmuusikat!

$
0
0

Spotify, iTunes’i, Deezer’i ja teiste muusika striimimise rakenduste puhul on muusikapalade rohkus üheaegselt nii õnnistuseks kui õnnetuseks. Lemmikud on igaühel olemas, aga kuidas sellest valikust uusi aardeid leida? Soovitame mõnda traditsioonilist otsingut, alternatiivsemaid lahendusi kui ka abistavaid rakendusi.

Kuula lemmikartistidele sarnaseid esitajaid

Kõige lihtsam tee uute artistide avastamiseks, mis eeldatavasti võiksid sulle meeldida, on trükkida Spotify’sse oma lemmikartistide nimed ning asuda kuulama muusikat, mida Spotify sulle ise soovitab. Kui oled artisti otsinguga leidnud, pööra tähelepanu alajaotusele “Related artists”. Sealt leiad sarnast muusikat. Siinkirjutaja julgeb oma kogemuse põhjal öelda, et umbes 1/3 pakutust läheb päris hästi täppi.

Otsides artisti, soovitab Spotify sulle "Related artist" kategoorias sarnast muusikat, mis sulle meeldida võiks. Allikas: ekraanipilt Spotify rakendusest
Otsides artisti, soovitab Spotify sulle “Related artist” kategoorias sarnast muusikat, mis sulle meeldida võiks. Allikas: ekraanipilt Spotify rakendusest

Iga otsitud artisti puhul saad samuti teha valiku “Start artist radio” – Spotify koostab sulle ise listi, mida siis mõnusasti kuulama asuda ja mis peaks samuti lähtuma sinu poolt otsitud lehest.

Vasakus menüüs “Radio” nupule vajutades võtab Spotify appi teadmised sellest, mis liste, artiste ja žanre kuulad ning koostab sulle nende põhjal oma “raadiojaamad”. See on iseõppiv süsteem, kus lugude kuulamisel “meeldib” või “ei meeldi” ikoone vajutades, saab raadiojaama sisu täpsemaks ja endale meelepäraseks timmida.

"Radio" funktsioon loob sinu poolt koostatud muusikalistide, kuulatud artistide või žanrite põhjal "raadiojaama", mida saad ise aja jooksul paremaks muuta. Allikas: Ekraanipilt Spotify rakenduses
“Radio” funktsioon loob sinu poolt koostatud muusikalistide, kuulatud artistide või žanrite põhjal “raadiojaama”, mida saad ise aja jooksul paremaks muuta. Allikas: Ekraanipilt Spotify rakenduses

Sõprade lemmiklistid ja Spotify listid

Kui jagad mõne sõbra-tuttavaga sarnast muusikamaitset, tasub veidi ringi vaadata nende listides – seal võib olla uusi avastusi. Kõige lihtsam on liikuda konkreetse Spotify sõbra profiilile ja tutvuda tema nimekirjadega. Samuti jookseb Spotifys ju lisaks paremal ribal ka info, mida su sõbrad hetkel kuulavad.

“Browse” võimaldab meeleolu- ja žanripõhist otsingut

Kui teed vasakus menüüs valiku “Browse”, soovitab Spotify sulle paljusid liste, mis koostatud žanrite põhjal. Veel märksa huvitavam on aastaajal, päeva/nädala ajal, tujul põhinevad nimekirjad. Nii leiad tegelikult meelepärase listi nii hommikusöögi kõrvale, trenni tegemiseks, peoks valmistumiseks kui ka keskendumist nõudvateks tegevusteks. Siinkirjutaja on “Browse” võimalust tihti kasutanud ning selle abil mitmeid väga häid lugusid või artiste leidnud.

"Browse" alajaotusest saad leida sobiva muusika vastavalt tujule, päevale või olukorrale, mille taustaks muusikat vajad. Allikas: ekraanipilt Spotify rakendusest
“Browse” alajaotusest saad leida sobiva muusika vastavalt tujule, päevale või olukorrale, mille taustaks muusikat vajad. Allikas: ekraanipilt Spotify rakendusest

Kui huvi ja entusiasmi jätkub, saab isegi selliseid nimekirju teha või olemasolevaid täiendada.

Lisaks värskete albumite nimekirjale ja Spotify soovitustele võid teha valiku lähtuvalt regioonist ning näiteks asuda kuulama seda, mis on hetkel Eestis (või mujal) enim jagatud või mängitud lood. Ka esitamistihendusel põhinev globaalne edetabel on igale kasutajale kättesaadav.

Estonia Viral 50 - nimekiri lugudest,  mida Spotify kasutajad Eestis enim jagavad. Allikas: ekraanipilt Spotify rakendusest
Estonia Viral 50 – nimekiri lugudest, mida Spotify kasutajad Eestis enim jagavad. Allikas: ekraanipilt Spotify rakendusest

Kuula festivalide nimekirju

Siinkirjutaja on avastanud, et uute ja põnevate artistide või lugude leidmiseks on väga mõnusaks variandiks kujunenud tuntud rahvusvaheliste muusikafestivalide esinejate nimekirjad. Võid kindel olla, et iga aasta leidub maailmas mitmeid inimesi, kes just aktuaalse festivali esinejatest nimekirju koostavad. Nii näiteks saab mugavalt eelkuulata pea kõiki Positivus 2015 artiste, samuti leiad Spotify’st nimekirja Flow Festival 2015, Roskilde 2015 või Coachella 2015 festivali kohta.

Oled minemas Positivus Festivalile? Spotifyst leiad playlisti, kus olemas selleaastased esinejad. Allikas: Ekraanipilt Spotify rakendusest
Oled minemas Positivus Festivalile? Spotifyst leiad playlisti, kus olemas selleaastased esinejad. Allikas: Ekraanipilt Spotify rakendusest

Sarnase loogika alusel on tegelikult võimalik leida ka muude konkreetsete sündmuste nimekirju või filmimuusikat!

Kasuta rakendusi Spotify’st muusika avastamiseks

Shazam tuvastab loo, mängib seda Spotify’s

Shazam on rakendus, mis konkreetset muusikapala kuuldes suudab tuvastada, millise loo ning artistiga on tegemist. Kui oled Shazami ja Spotify kontodesse sisse loginud, tekib lihtne link – äsja leitud lugu saad Spotify’s kuulata. Samuti võid tutvuda enim “shazammitud” muusikapalade nimekirjaga, mida saad samuti mugavalt Spotify’s kuulama asuda. Ka nii võid põnevaid uusi artiste leida.

Spotiseek teeb mixtape’i otsitud artistide põhjal

Spotiseek teeb ühte lihtsalt asja – soovitab sulle muusikat selle põhjal, millise artisti otsingusse sisestad. Rakendus on äärmiselt lihtne – näed soovitatud lugude nimekirja, vajadusel võid sealt kohe mittesobiva eemaldada. Samas piisab vaid nimekirja ehk mixtape’i Spotify’sse tirimisest ning see ongi sul edaspidi mugavalt kättesaadav.

Spotiseek koostab sulle otsitud artisti põhjal mixtape'i ehk nimekirja sarnasest muusikast, mis sulle eeldatavasti meeldib. Allikas: Ekraanipilt Spotiseek rakendusest
Spotiseek koostab sulle otsitud artisti põhjal mixtape’i ehk nimekirja sarnasest muusikast, mis sulle eeldatavasti meeldib. Allikas: Ekraanipilt Spotiseek rakendusest

Spotify New Music leiab värsked albumid

Spotify New Music keskendub uuele muusikale – 30 erineva muusika-teemalise veebilehe andmete põhjal kogutakse kokku info uutest albumitest. Ülevaadete ning hinnangute, lisamiskuupäeva ja populaarsuse abil saad albumeid otsida ning filtreerida.

Iga albumi kohta näed lugude nimekirja, aga ka kasutajate poolt märgitud žanrite määratlusi ning ülevaateid. “Mängi” ikooni abil saad mugavasti albumeid Spotifys kuulama asuda. Kui oled kriitikute hinnangutest huvitatud, saad lausa nende poolt hetkel parimateks peetavad albumid ühe klikiga üles leida.

Spotify New Music võimaldab leida muusikat, mida kriitikud hetkel kõige kõrgemalt hindavad. Allikas: Ekraanipilt Spotify New Music rakendusest
Spotify New Music võimaldab leida muusikat, mida kriitikud hetkel kõige kõrgemalt hindavad. Allikas: Ekraanipilt Spotify New Music rakendusest

 

Every Noise at Once otsib stiilide põhjal

Every Noise at Once kuvab kasutajale stiilide (paljusid neist pole sa ilmselt kuulnudki) võrgustikku. Leia meelepärane ning kliki lahti. Edasi avaneb sulle antud tüüpi muusikat esitavate artistide võrgustik. Kui klikid juba konkreetsel artistil, saad Spotifysse sisselogituna seda muusikat kuulama asuda. Autori hinnangul on see väga hea rakendus selleks, et minna uitama muusikastiilidesse, mida sa tavapäraselt ei kuula.

Vaata muusikastiile kui võrgustikku ja leia seeläbi uusi artiste. Allikas: ekraanipilt Every Noise at Once rakendusest
Vaata muusikastiile kui võrgustikku ja leia seeläbi uusi artiste. Allikas: ekraanipilt Every Noise at Once rakendusest

Nagu näha, on uue muusika leidmiseks võimalusi palju. Tasub vaid oma uudishimu valla lasta ning internetiavarustes ringi vaadata.

 

Maa tuleb täita hea saundiga …

$
0
0

Nagu vanarahvas ikka armastas öelda – kõlarit ei saa hinnata selle välimuse järgi, vaid tuleb ikka ühendada Spotifyga ja kuulata selle kõla.

Minule, kes ma kuulan väga palju muusikat ning kellele on oluline selle kvaliteet, jäi uus Marshall Acton Bluetooth kõlar silma just selle stiilse retrohõngulise välimuse pärast ning soovisin seda kohe ka proovida.

Krabasin selle kaenlasse ja sõitsin selleks lausa 200 km kaugusele Lõuna-Eesti metsa, kus tavaliselt oma kvaliteetaega veedan.
Ütlen ausalt, et ega ma alguses väga ei uskunud, et selles 15×16 sentimeetris midagi erilist peale stiilse välimuse ning kindlasti vana krappraadiot meenutava heli on. Seda punaste suurte numbritega, krabisevalt mängivat ja läbilõikava alarmiga kõlarit mäletavad ilmselt paljud.

Väike, aga võimas

Siiski alahindasin nahkse pinnasega kõlakoda – mõistsin selle tegelikke võimeid niipea, kui olin oma telefoni sellega ühendud ja play nuppu vajutanud. Ruum täitus väga mõnusa ning kvaliteese heliga ja kõhust käis läbi pehme bassijudin, justkui oleks lisaks kuhugi ühendatud mõni suurem võimendi.

Marshall Acton on väike, aga võimas. Foto: Marshall London
Marshall Acton on väike, aga võimas. Foto: Marshall London

Kõigest sellest oli vaimustuses ka minu siiani vanu arvutikõlareid pooldanud isa, kes kohe selle ka endale soetada soovis, mis näitas tallegi ihaldatud taset.

Kõlar ei kaotanud oma võimsust ka siis, kui panin selle mängima õue, kus särises grill ja käis suurem jutuvada, või kui isegi muruniiduk põrises.

Oma mõõtmetelt on Marshall Acton parajalt väike ja kerge ja seda on ülimalt mugav kaasa võtta ükskõik kuhu. Kuna tänapäeval peab ju telefon pidevalt taskus kaasas käima ja kõlari külge seda juhtmega “unustada” ei saa, siis muusika ei jää sellepärast mängimata – kõlarit on võimalik ühendada bluetoothiga seadme külge ja vahetada oma playliste ka eemalt.

Seega võtan vastutuse soovitada Marshall Actoni kõlarit kõigile, kes peavad oluliseks muusika kuulamisel head helikvaliteeti ja kellel ruumi riiulil just sellise retrokauniduse jaoks.

 

Samsung patenteeris kaubamärgi Apps Edge

$
0
0

Samsung üritab järeleandmatult näidata, et kaardus servadega ekraanid on funktsionaalsemad kui esmapilgul paistab.

Samsungi kumerate ekraanidega telefoniseeria esimene mudel Samsung Galaxy Edge tõestas, et kaarduvad ekraanid annavad telefonile teatud lisafunktsionaalsuse, kuid nagu aeg näitas, olid esimesel mudelil ka omad vead. Tundub, et tehnoloogiagigant ei ole siiski rahul ka Galaxy S6 Edge’i ekraanist tulenevate lisafunktsioonidega ning soovib mudeli viia täiesti uuele tasemele.

Ettevõte registreeris hiljuti Ühendriikide patendiametis avalduse patenteerimaks Apps Edge kaubamärgi. Kuigi avalduse sõnastus on üsnagi pinnapealne, annab see siiski võimaluse spekuleerida ettevõtte edasiste plaanide osas. Avalduse sisust saab välja lugeda, et Apps Edge on tarkvararakenduste organiseerimiseks ning kiireks ligipääsuks tihti kasutatavatele rakendustele – põhimõtteliselt täpselt sama, milleks ka Edge mudelid loodud on.

gsmarena_002

Spetsiaalse kaubamärgi registreerimine annab aimdust, et ettevõttel on suured plaanid kumerate ekraanidega seadmetele mõeldud rakenduste mitmekesistamiseks.

Tõenäoliselt on suurenemas ka kumerate ekraanidega telefonide portfell, kuna jutud liiguvad juba ka Samsung Galaxy S6 Plus mudeli ümber.

Allikas: Samsung patents a mysterious Apps Edge trademark

 


Rongis telefoni laadinud reisija vahistati süüdistatuna elektri varastamises

$
0
0

Londonis rongiga sõitnud kunstnik Robin Lee ei osanud oma telefonilaadijat seina torgates ilmselt ettegi kujutada, et mõne aja pärast tuleb tal telefoni laadimise eest politseile aru anda.

Peatuses rongist väljunud kunstniku vahistas meie mõistes abipolitseinik, kes reisijale tema kuriteost teada andis ja õigused ette luges. Briti Transpordipolitseiameti kinnitusel vahistati eelmainitud isik tõepoolest elektri varastamise eest, lasti selles süüdistuses siiski kohe vabaks, kuid vahistati seejärel uuesti lubamatu käitumise pärast, mis väidetavalt sisaldas abipolitseiniku tõukamist.

Transpordipolitseiameti kinnitusel on elektripistikute kasutamise lubamine või keelamine rongides konkreetse transpordiettevõtte määrata ja varieerub ettevõtteti. Rongides, kus pistikuid kasutada ei tohi, peab olema seda kinnitav teadaanne, mis ütleb, et need pistikud on mõeldud ainult koristajatele oma seadmete ühendamiseks.

Selline info on kindlasti oluline Inglismaale reisi planeerivatele inimestele ning kui telefoni aku pikalt ei pea, on viimane aeg mõelda uuele akule või akupangale.

Allikas: Man charges iPhone on train, arrested for stealing electricity

 

Eestis jõuab müügile nutitelefonide turu uus tegija – omanäoline Marshalli muusikatelefon

$
0
0

Maailmakuulus muusikaseadmete tootja Marshall tutvustas täna uut ja omanäolist muusikatelefoni Marshall London, mis jõuab EMT ja Elioni e-poe vahendusel ka eestimaalasteni – eelmüük algab juba reedel, 17. juulil.

mLondon_loresTransp

Marshall on 1962. aastast tootnud kvaliteetseid muusikaseadmeid ja nüüd otsustas ettevõte siseneda ka nutitelefonide turule. Selle sammu tulemusena sündis maailmas ainulaadne muusikatelefon Marshall London, mis eristub selgelt kõigist teistest tänastest nutitelefonidest.

„Tegu on tõelise rock’n’roll telefoniga, mis kannab endas aastakümnete pikkust Marshalli DNA-d. Uus seade on suunatud eeskätt muusikasõpradele-melomaanidele, kes soovivad nautida ja kõikjal endaga kaasas kanda kvaliteetset stereoheli,“ ütles Eesti Telekomi tootejuht Taavi Ting.

Marshall London on hetkel ilmselt maailma kõige võimsama heliga telefon – selle eest kannavad hoolt seadme esiküljele paigutatud 2 stereokõlarit, mis tagavad kasutajale puhta ja kvaliteetse heli.

Eristuvaks muudab Marshalli nutitelefoni ka see, et seadmel on kaks kõrvaklappide pesa, mis võimaldab muusikat kuulata üheaegselt kahel inimesel. Samuti on uus nutitelefon varustatud unikaalse M-nupuga, mis tagab ühe nupuvajutusega ligipääsu telefonikasutaja muusikale sõltumata sellest, mis funktsioonid seadme ekraanil parasjagu jooksmas on. Kõigele lisaks paikneb telefoni küljel rulliknupp, mis muudab helitugevuse reguleerimise kiireks ja mugavaks. Seejuures on nupp stopperiga, et vältida näiteks taskus selle liiga hõlpsat aktiveerumist.

‪#‎MarshallPhone‬

Marshall London on varustatud Android Lollipop operatsioonisüsteemiga, mida on täiendatud spetsiaalsete muusikarakendustega Global Equalizer, Loopstack ja DJApp. Seadmel on 4,7-tolline HD ekraan, 2 kaamerat (taga 8MP, ees 2MP) ning Qualcommi kiibistik, mida täiendab Wolfsoni audiokeskus. Seadme müügihind on 499 eurot.

Eestis algab Marshall Londoni eelmüük reedel, 17. juulil ning seadet on võimalik eksklusiivselt tellida EMT ja Elioni e-poest.

Kõik need, kes tellivad seadme eelmüügist, saavad kingitusena kaasa Marshall Monitor kõrvaklapid väärtusega 199 eurot. Reaalselt jõuab Marshalli muusikatelefon müügile septembri alguses ning selleks ajaks jõuab uus muusikatelefon ka kõigi nendeni, kes selle eelmüügist soetasid.

 

Nutiseade täidab suvel nii teejuhi, sündmuste soovitaja kui meelelahutaja rolli

$
0
0

Erinevate nutiseadmete populaarsus kasvab hoogsalt ning paljud inimesed kasutavad juba täna nii nutitelefoni, tahvel- ja/või sülearvutit, netipulka, nutikella jne. On täheldatud, et nutiseadmeid ja mobiilset internetti armastatakse enim just suveperioodil, mis on ka igati loomulik – inimesed puhkavad, reisivad ja veedavad üldse palju aega kodust väljas. Nutiseade täidab nende jaoks nii teejuhi, kalendri, sündmuste soovitaja kui ka meelelahutuskeskuse rolli.

Kuidas saavutada mobiilne sõltumatus ja vabadus?

  • EMT Mobiilse elu pakett tagab stabiilse ja maksimaalse kiirusega interneti kõikides sinu telefonides ja teistes nutiseadmetes ja seda üle Eesti.
  • Isegi siis, kui lisad paketti kasvõi ajutiselt uue seadme, ei lange kiirus ega netiühenduse kvaliteet – kõikidesse seadmetesse tagame alati maksimaalse võimaliku andmesidekiiruse.
  • Mobiilne internet võib nüüd olla ka neis seadmetes, mida kasutad väga harva või vaid erandjuhtudel, sest see ei mõjuta sinu kulusid karvavõrdki, aga annab samas vajaliku vabaduse olla ühenduses kõikjal ja ka korraga mitme seadmega – GPS ühes seadmes, muusika teises, mängud hoopis tahvlis, tööasjad muidugi läptopis.
  • Kui su valitud mahupakett peaks suvehoos tõesti täis saama, võid alati tellida lisamahtu lihtsalt ja muretult – maksad vaid lisaks tellitud gigabaitide, mitte teenuse enda eest, ja kiirus jääb ikka maksimaalseks.
  • Unusta WiFi-võrkude ralli ja jagatud hotspotiga tühjaks tõmmatud akud: mobiilne elu tagab parima kiirusega interneti igas seadmes võrdselt, ööpäev ringi ja akut täiendavalt kulutamata – nii saad kasutada parimat netiühendust ka pikkadel suvepäevadel ning soojadel öödel akut täiendavalt koormamata.
  • Mobiilne elu annab sulle piiramatu võimaluse suhelda oma sõprade, lähedaste, kolleegide ja koostööpartneritega EMT ja Elioni võrgus ja seda sentigi lisaks maksmata – kõik suvejutud ja äriasjad saavad muretult aetud olenemata sinu asukohast Eestis.

Eesti Telekomi möödunud aasta statistika lubab eeldada, et ka tänavu kasvab suvekuudel mobiilse interneti kasutamine nutitelefonides hüppeliselt. 2014. aastal tegi mobiilse interneti tarbimine EMT võrgus korraliku jõnksu ülespoole alates maikuust ning jätkas kasvu kõigil suvekuudel – juunis, juulis ja augustis.

Võrreldes perioodiga jaanuarist aprillini, kasvas ajavahemikus mai kuni august mobiilse interneti kasutamine nutitelefonides üle 40 protsendi.

Eesti Telekomi tehnoloogiadirektori Tiit Tammiste sõnul on loomulik, et mobiilse interneti tarbimine  just nutitelefonides suvekuudel kasvab, sest inimesed veedavad palju aega väljas, osalevad erinevatel sündmustel, puhkavad ja reisivad. Samas soovivad nad jätkuvalt sotsiaalvõrgustikes suhelda, erinevaid video- ja meelelahutusteenuseid kasutada jne.

„Võib eeldada, et sel aastal teeb mobiilse interneti kasutamine suvekuudel läbi veelgi suurema kasvu, kuna kasvanud on nii 4G seadmete kasutajate arv kui ka kiiret mobiilset internetti nõudvate teenuste hulk,“ märkis Tammiste.

Kuni seitse erinevat seadet

Koos nutitelefonide levikuga on üha enam neid, kes kasutavad paralleelselt veel mõnda internetiühendusega nutiseadet. Seda trendi jälgides tõi EMT möödunud kevadel turule uudse põhimõttega teenuspaketi Mobiilne elu, millega liitunud kliendid saavad jagada mobiilset internetti kuni seitsme erineva seadme vahel. Nendest seadmetest peab vähemalt üks olema kõne- ja sõnumiteenusega liitunud nutitelefon. Ülejäänud seadmed võivad olla ainult interneti kasutamise võimalusega – näiteks tahvel- või sülearvutid, netipulgad, fotoaparaadid jne.

 

Mobiilse elu gruppi liidetud seadmed saavad kõik kasutada EMT maksimaalse kiirusega mobiilset internetti, kusjuures internetiühenduse kiirus ei sõltu korraga teenust kasutavate seadmete arvust.

Mobiilse elu paketti kuulub ka piiramatult kõnesid ja sõnumeid EMT ja Elioni võrkudesse, lisaks soodsad hinnad helistamisel Põhja- ja Baltimaadesse.

Mobiilse elu paketi lihtsus

EMT võrgustatistika näitab, et erinevate seadmete kasutamise ajad ja tarbimismahud erinevad nii päeva kui ka nädala ja kuude lõikes kordades. Kui varem pidi kasutaja iga seadme puhul kalkuleerima, milline interneti- või kõnepakett konkreetse seadme jaoks valida, siis Mobiilse eluga saab kõik seadmed koondada ühtsesse paketti ja nende vahel andmesidemahtu jagada.

Ühine pakett lahendab ka mure, kus mõnel pereliikmel jäi sõltuvalt kasutusharjumustest mahtu üle ja mõnel puudu – Mobiilse elu paketis on maht jagatav ja kasutatav vastavalt vajadusele.

Igale nutiseadmele saab soovi korral määrata ka oma mahupiirangu, et juhtida näiteks lapse internetikasutust paindlikult. Andmesidemahu täitumisel teavitab EMT kasutajat sellest SMSi teel ning soovi korral – kas mahu täitumisel või ajutise lisamahu vajadusel näiteks puhkuseperioodil – saab ajutiselt internetimahtu ka suurendada.

Juunis tegid Mobiilse elu paketid läbi värskenduskuuri ning nüüd on kõigil uutel liitujatel võimalik kolme kuu jooksul tasuta kasutada Spotify muusikateenust ja minuTV mobiilset teleteenust.

 

10 kasulikku otseteed Windows 10’s

$
0
0

Enamus otseteid on kasutajatele tuttavad juba Windows’i varasematest versioonidest, kuid lisatud on ka mõned seni tundmatud trikid.

Nii mõnedki Windows 10 uued funktsioonid nagu Snap Assist ja virtuaaldesktopid on otseteid kasutades veelgi mugavamad ja praktilisemad. Järgnevalt on näidatud 10 kasulikku Windows 10 otseteed, mis sulle uue operatsioonisüsteemi kasutamisel kindlasti abiks on.

Akende “nipsamine” ehk Snap Assist

Akende nipsamisega saad kiirelt ühelt aknalt teisele liikuda, kuvada neid ekraani erinevatesse kohtadesse ning erineva suurusega täpselt nii nagu sulle parasjagu vaja on.

Tech-Preview_Three-program-snap-and-suggestions

Nipsa aken ekraani vasakusse serva: Windows’i klahv + nool vasakule

Nipsa aken ekraani paremasse serva: Windows’i klahv + nool paremale

Nipsa aken suureks: Windows’i klahv + nool üles või nool alla

Aken ekraanisuuruseks: Windows’i klahv + nool üles 

Aken stardiribale: Windows’i klahv + nool alla

Virtuaalsed desktopid

Virtuaalsed deskopid teevad multitaskingu senisest veelgi lihtsamaks. Mac’ide kasutajatele on funktsioon juba varasemast tuttav.

windows10_tech-preview_virtual-desktop-100464965-orig

Kuva kõik desktopid: Windows’i klahv + tab

Loo uus desktop: Windows’i klahv + Ctrl + D

Sulge käesolev desktop: Windows’i klahv + Ctrl + F4

Liigu järgmisele desktop’le: Windows’i klahv + Ctrl + nool paremale

Liigu tagasi eelmisele desktop’le: Windows’i klahv + Ctrl + nool vasakule

Allikas: 10 new keyboard shortcuts in Windows 10

 

 

Facebookis uhkeldanud kurjategija arreteeriti järgmisel päeval

$
0
0

28-aastane Roger Ray Ireland arreteeriti kõigest päev pärast kohaliku politsei Facebooki lehele jäetud kirja, milles ta kiitles, et need teda iial kinni ei püüa.

facebook-comment-ireland-400x600

Ireland põgenes võimude eest süüdistatuna tingimisi karistuse rikkumises ja selle eest trahvide maksmata jätmises. Kohalik politseijaoskond postitab oma lehele igal kolmapäeval pildi tagaotsitavatest pealkirjaga #WantedWednesday ning palub kogukonnal pildi külge märkida pildil oleva isiku pereliikmeid ning sõpru ja sugulasi. See omakorda suurendab vihjete laekumise hulka ja kurjategija tabamise tõenäosust.

Pärast Irelandi pildi lisamist sotsiaalvõrgustikku otsustas päevakangelane ka ise asjakohasel teemal sõna võtta. Oma pildi alla kirjutas ta vigases inglise keeles, et need argpüksid ei püüa teda iial kinni (“LMAO all u cowards telling [expletive] can’t catch me with these [expletive] help Yall will never catch me”).

Selline asjade käik lisas tavapäraselt rohkema arvu vaatamisi ja jagamisi ning üha kasvav vihjete hulk võimaldas politseil Ireland juba järgmisel päeval kinni pidada.

Sellised juhtumid ei ole Ameerikas siiski kuigivõrd erilised, sest tundub, et ka kurjategijad väärtustavad Facebooki ning sellest tulenevat tuntust, kuna alles hiljuti laikis üks tagaotsitav omaenda tagaotsimiskuulutust ning teine kodanik lisas võrgustikku pildi endast varastatud kleidis.

Allikas: Man posts police will ‘never catch’ him on Facebook, arrested next day

 

Viewing all 3234 articles
Browse latest View live