Quantcast
Channel: Digitark
Viewing all 3234 articles
Browse latest View live

Telia ainulaadne lahendus blokeerib üle miljoni petukõne nädalas

$
0
0

22. juulil möödus aasta Eestit tabanud petukõnede lainest, kus ligemale 170 000 eestimaalast said vastamata kõne Samoa numbrilt. Telias rakendatud „wangiri“ petukõnede kaitse välistab täna laiaulatusliku petukõnede laine kordumist.

 

Wangiri petukõned on probleemiks üle terve maailma ning Telia poolt väljatöötatud lahendus on maailmas ainulaadne.

Käesoleval aastal on tänu uudsele tehnilisele lahendusele Telia Eesti mobiilside võrgus blokeeritud enam kui 300 000 petukõnet. Kokku blokeerib Telia üle miljoni petukõne nädalas.

Telia Eesti riskijuhtimise osakonna juhi Andreas Meisteri sõnul ennetab rakendatud kaitse laiaulatusliku wangiri kõnede laine kordumist. „Koostöös Telia Company’ga oleme Eestis kastutusele võtnud lahenduse, mis blokeerib mõneks ajaks petukõnede numbrid. Siiski ei saa petukõnede jõudmise võimalust kliendini täielikult välistada, sest kontrolli rakendumiseks on vaja mobiilsideliiklust,“ sõnas Meister. Rakendatud kaitse tõkestab ka vastamata kõne teinud numbrile tagasihelistamise, kuid seda alles pärast kaitse aktiveerumist.

„Tundmatutelt välismaa numbritelt tulnud vastamata kõnedesse tuleb suhtuda jätkuvalt skeptiliselt. Kindlasti tuleks enne tundmatule välismaa numbrile tagasi helistamist mõelda, eriti juhul, kui kõnet välismaalt oodata ei ole. Kui vastamata kõne on mõne eksootilise riigi suunakoodiga ja inimesel ei ole teada kellestki lähedasest, kes seal riigis viibib, siis parem jätta antud numbrile tagasi helistamata,“ soovitas Meister.

Pettureid on tema sõnul raske peatada ka seetõttu, et nad muudavad tihti oma tegutsemismustreid, näiteks vahetavad telefoninumbreid ning seetõttu on inimeste teadlikkuse tõstmine jätkuvalt väga oluline. „Uudishimu võib minna väga kalliks maksma,“ lisas Meister.

Samuti ei tohi reageerida SMSidele, kus palutakse tundmatule numbrile tagasi helistada või lubatakse suurt võitu – kõige targem on need kustutada ja kindlasti ei tasu avada ka seal olevaid linke.

Wangiri tähendab jaapani keeles ühe helina järel katkestatud kõnet. Petuskeem toimib järgnevalt: petukõne tegija poolt seadistatud robot helistab telefoninumbrile ning katkestab kõne pärast ühte või kahte helinat. Nii võib robot helistada mitu korda. Petukõne tegija ootab, et kõne saaja helistaks vastamata kõnele tagasi. Tagasihelistamisega maksab helistaja kaugekõne tasu, millest osa saab petukõne tegija.

 

Wangiri kõne tunnused:

  • Telefon heliseb korra, nii et kõne saaja ei jõua selle vastata
  • Vastamata kõne on tehtud välisriigist

 

Kuidas võimaliku wangiri kõne puhul käituda:

  • Ära helista tundmatule numbrile tagasi
  • Teavita kahtlusest oma operaatorit
  • Kui tekib kahtlus, siis on mõnikord abiks ka numbri googeldamine

The post Telia ainulaadne lahendus blokeerib üle miljoni petukõne nädalas appeared first on Digitark.


5 parimat mängu nutitelefonile

$
0
0

See pole rõõmusõnum konsooliomanikele, kuid mobiilimängud moodustavad suurema osa videomängude turust. Eelmisel aastal teenisid peaaegu poole kogu videomängude kasumisest just mobiilidele ja tahvelarvutitele mõeldud.

 

Kui varasemalt olid nutitelefonide mängud eraldiseisvad arvuti omadest, siis peale Fortnite’i tulekut on eraldusjooned hakanud lahustuma. Ka siin väljatoodud mängudest mitmed on saadaval konsoolile ja arvutile, kuid osad on jällegi ainult nutitelefonile. Võimalus mängida kõikjal, on see, mis annab telefonimängudele kätte trumbid.

 

Alto’s Odyssey

 

 

Kui sulle meeldis Alto’s Adventure, siis Alto’s Odyssey’d sa lausa armastad. Järg lumelauduri lõputule laskumisele on stiilne ja tõenäoliselt rasket sõltuvust tekitav. Seekord on tegelaseks liivalaudur, kes seikleb läbi lõputute liivadüünide. Nii nagu originaalversioonis, on ka selles eesmärk sõita nii kaua, kui võimalik, vältides kokkupõrkeid teravate kividega. Võttes vastu väljakutsed ning kogudes kokku punktid, visates saltosid ja libistades jumalakartmatuid slaide, möödub põnevusega täidetud aeg. Odyssey on toonud sellesse mängu uue triki – wall ride’i ehk seinalsõitmise, mis on lisaks trikile ka võimalus pääseda kõrgematele tasanditele.

Saadaval Androidile ja iOS-le.

 

The Banner Saga

 

 

The Banner Saga, mäng, mis on nii iPhone’il kui Androidil sama hea, kui PC peal. See taktikaline RPG kaasab inimesed, hiiglased ja kentaurid, kes moodustades hõime, on eriomaste oskuste, võimete ja ründamisstiilidega. Tegu on küllaltki raske mänguga, milles edenemine eeldab kuulikindlat plaani. Põnev helitaust, ilus visuaal ja häälega tegelased iseoloomustavad seda mängu, kus pead tegema raskeid otsuseid, et viia karavan koos sõdalastega üle põhjamaise maastiku ja üritama ellu jääda apokalüpsises. See mäng on üks neist, kus esikohal on teekond, mitte sihtkoht.

Saadaval Androidile ja iOS-le.

 

Fortnite Battle Royale

 

 

Fortnite pole mitte ainult mäng, vaid kultuuriline fenomen, süüdi uue tulistamismängu žanri loomises, mida mängivad miljonid telefonis, PC peal ja mängukonsoolidel. Idee on lihtne: ellu jääda. Fortnite’i mängima hakkamine on lihtne, sest see on tasuta ja lisaks kõik mobiilimängurid mängivad seda nagunii. Maandu langevarjuga väljale, haara varustus, relvad ja laskemoon. Soovi korral jõuad ehitada mõningased kaitsemehhanismid ja seejärel jääb üle lõpuni vastu pidada. Kõlab lihtsalt aga seda parimad mängud ongi.

Saadaval Androidile ja iOS-le.

 

Life is Strange

 

 

Dontnod’i märgiline seiklusmäng on juba ilmunud suurematel konsoolidel ja PC peal ning on nüüd saadaval nii Androidile kui ka iOS-seadmetele. Mäng võib tunduda graafika poolest mitte kõige realistlikum, kuid see pole kunagi ka selle mängu eesmärk olnud. See on ennekõike lugu sõprusest ja oma koha leidmisest siin taeva all. Ekraanil sõrmedega liikumine on veidi harjumatu, kuid mängitav. Life is Strange on seeria, mis eeldab mängimist algusest lõpuni, läbides loo oma käänakutega. Kui mängu juhtimine ekraanil siiski liiga ärritavaks muutub, on see paeluv lugu endiselt saadaval teistel seadmetel.

Saadaval Andoidile ja iOS-le.

 

Monument Valley

 

 

Siin väärivad oma kohta nii Monument Valley esimene ja teine osa. Nendel olemuselt lihtsatel mõistatusmängudel on väga omapärane ja üllatav kunstiline stiil, mis on kohati huvitavamgi, kui mõistatus ise. Siiski toimivad need heas koostöös. Visuaalne pool on mänguga tihedalt seotud, põimides need üheks tervikuks. Monument Valley pakub võimaluse pöörata geomeetriliste kujundite detaile, mis esmapilgul tunduvad võimatud. Peidetud lahendused on fantaasiaküllased, muutudes mängu edenedes üha keerukamaks. Mäng jutustab ilma dialoogita ka lugu, mida saadab rahustav muusika, kirjutab Engadget. Tegelikult on seda mängu sõnadega raske kirjeldada, seda peab ise proovima. Muusika, kunstiline pool ja mängu mehaanika loovad unikaalse maailma, mis ei meenuta mitte ühtegi teist varasemat. See on originaal, mitte koopia.

Saadaval Andoidile ja iOS-le.

 

The post 5 parimat mängu nutitelefonile appeared first on Digitark.

Mida kujutab endast VoWiFi teenus?

$
0
0

Juba mõnda aega on Telia oma klientidele pakkunud VoWiFi teenust, ehk lahendust, mille abil saab teha kõnesid WiFi võrgus. See on sarnane juba mitu aastat turul olnud VoLTE teenusele, kuid ei ole siiski päris sama. Olgugi, et põhimõtteliselt toimub mõlema teenuse puhul kõne üle intermeti.

 

Kuna VoWiFi toega telefone lisandub pidevalt ja suureneb ka klientide huvi, räägime teenusest ja selle kasutamiseks veelkord lähemalt.

 

VoWiFi – Voice over WiFi

Nagu nimigi viitab on VoWiFi põhimõtteliselt lahendus, kus kõne tehakse WiFi võrgu abil. See tähendab, et telefon kasutab helistamiseks mitte 4G mobiilivõrku, vaid WiFi ühendust ehk juhtmeta internetti. Seega on tegemist teenusega, mis toetab ja teatud juhul asendab mobiilivõrku.

Sarnane VoLTE (Voice Over LTE) lahendus tähendab, et kõne tehakse küll üle interneti, kuid kasutusel on operaatori poolt pakutav 4G internetiühendus. Ehk need VoLTE ja VoWiFi täiendavad, mitte ei asenda teineteist.

 

Milleks see hea on?

VoWiFi eelised ilmnevad näiteks siseruumides ja olukordades, kus mõnedes hoone osades pole levi VoLTE kõneks piisav. Siis valib telefon helistamiseks saadaoleva WiFi võrgu ja kasutaja ei saa vahest arugi. WiFi levist välja liikudes võtab kõne sujuvalt üle 4G mobiilivõrk ehk VoLTE.

 

Kuidas kasutada?

Teenuse kasutamiseks peab kliendil olema vastava toega nutitelefon. Kontrollida tuleks ka, et paigaldatud oleks kõige uuem tarkvara, kuna osadel mudelitel lisandub VoWiFi tarkvarauuenduse käigus. Lisaks tuleb see telefonis ka sisse lülitada.

 

Seda saab teha seadete alt ning tavaliselt on see seal lisatud ühenduste menüüpunkti alla. Samsungitel näites ilmub WiFi helistamise nimeline ikoon ka kiirseadete alla. Kõige lihtsam ongi WiFi kõnede toe olemasolu kontrollida, vaadates kas vastav menüüpunkt on olemas või mitte. Telefoni sätetes on kasutajal võimalik määrata ka seda, millist sidet eelistatakse. Vaikimisi on selleks küll mobiilivõrk aga võimalik on telefoni häälestada ka WiFi võrkusid eelistama. Tasub aga teada, et SMS sõnumid selle teenuse abil (veel) ei liigu. Aktiveeritud VoWiFi tõttu ei jää aga SMSid saatmata, need saadetakse mobiilivõrgu vahendusel. Mobiililevi puudumisel jäävad SMSid ootama levisse jõudmist. MMSide (multimeediasõnumite) edastamine üle WiFi võrgu toimib.

 

Millised telefonid toetavad?

Hetkeseisuga toetavad VoWiFi kõnesid mitmed uuemad Samsungi tippklassi telefonid. See tähendab mudelid S9 ja uuemad. Aga näiteks ka käesoleva aasta A50, A70 ja A80. Lisaks tehakse hetkel aktiivselt telefonitootjatega koostööd tarkvara testimisel, et VoWiFi toega telefonide valik täieneks. Huawei mudelitest on toetatud P20 Pro.

 

Kui palju see maksab?

Kuna operaator ei tee vahet, millise tehnoloogia abil kõne tehakse ja ka kasutaja ei pea igal hetkel teadma, kuidas kõne tehakse, maksab selline kõne täpselt sama palju kui paketis määratud. Midagi ei maksa ka teenusega liitumine. Selle kasutusele võtmiseks piisab lihtsalt vastava toega telefonist ja funktsionaalsuse sisse lülitamisest. Lisaks muidugi peab seda toetama ka sideoperaator.

 

Mis saab välismaal või lennurežiimis?

Välisriigis viibides hetkel veel VoWiFi ei toimi. Sama kehtib tegelikult ka 4G võrgu ehk VoLTE kõnede kohta.

Lennurežiimis aga tuleb peale telefoni lennurežiimi valikut WiFi uuesti aktiveerida. Siis on võimalik kõnesid teha. Arvestama peab aga seda, et WiFi võrgu levist välja liikudes kõne katkeb, sest mobiilivõrgu kasutamine on telefonis keelatud.

 

Hea teada

Lisada võib veel, et VoWiFi abil saab helistada ka hädaabinumbrile, kuid ka siin tuleb meeles pidada, et WiFi-levist välja liikudes kõne katkeb, sest hädaabinumbri kõnet 4G võrku üle ei anta. Tehnilises mõttes aga kasutavadki telefonid hädaabi kõnedeks WiFi-võrku kõige viimase variandina, seda juhul kui ühegi mobiilioperaatori mobiililevi pole saadaval ja ainsaks sideks saab kasutada WiFi-t.

The post Mida kujutab endast VoWiFi teenus? appeared first on Digitark.

Sõltuvusttekitav OnePlus 7 Pro – Androidi väikeste plekkidega ladvaõun

$
0
0

Minu juba ligi kümneaastase arvustajakarjääri jooksul on mu käest läbi käinud väga palju väga häid telefone ja muid vidinaid. Näiteks kogu Samsung Galaxy seeria selle algusest peale ning iPhone’id alates 4S mudelist. Siiani on neist telefonidest kõige eredama mulje jätnud iPhone X, kuid tema trooni on kõvasti kõigutama asunud OnePlus 7 Pro.

 

Aga kuna mõlemad pretendeerivad tšempionitiitlile hoopis erinevates kategooriates, siis vähemalt minu jaoks kuulub parima telefoni tiitel jagamisele nende mõlema vahel. Mis on siis need plussid, mis OnePlus 7 Pro minu jaoks nii kõrgele positsioonile tõstavad. Vaatame lähemalt.

 

Ekraan

 

Suur ja särav ekraan on ilmselt esimeseks põhjuseks, miks sellesse telefoni armuda. Teist sellist ekraani pole minu teada veel ühelgi teisel telefonil. Ning seda mitte selle 6,67-tollisele läbimõõdule või 561ppi pilditihedusele, vaid 90Hz ekraanivärskendussagedusele (screen refresh ratio). Enamusel telefonidest (sh Samsung Galaxy-seeriia ja iPhone) on see kõigest 60Hz, mis tähendab, et OnePlus 7 Pro ekraanipilt on erakordselt sujuv.

 

 

Allikas: Telia e-pood

 

Suur, detailne, sujuv ja ilma igasuguste sisse- ning väljalõigeteta – siin on tõeliselt raske ükskõikseks jääda. Olgu tegu filmide, mängude või lihtsalt fotodega, telefoni on raske käest panna ning nagu võluväel ilmub see ikka ja jälle pihku.

 

Kaamera

 

Suure ja ilusa ekraaniga on nauding ka pildistada – kõik tundub suurem ja ilusam kui päris elus. Ehkki fotohuviliste seas tunnustatud veebileht DxoMark paigutab OnePlus 7 Pro kaamera telefonikaamerate seas alles kolmandale kohale, peale Huawei 30 Pro’d ja Samsung Galaxy S10’t, siis piltide tegemine ja vaatamine on selle ekraaniga lihtsalt lust. Ning tavakasutajale on piltide kvaliteet enam kui rahuldav sh ka hämarapiltide oma. Kasutajaliides on meeldivalt intuitiivne ja lihtne, pildistamisrežiime saab vahetada sõrmega üle ekraani tõmmates. Mõistagi ei suuda kaamera teha imet, kui talle ei anta võimalust fokusseerida või ümberringi valitseb kottpimedus, kuid isegi minusuguse amatööri tehtud fotod kutsusid esile pildistatavate erutus- ja rõõmukilkeid.

 

Endlikaamera

 

Endlikaamera on teiseks suuremaks erinevuseks turuliidrite nutitelefonidega võrreldes. Tasase surina saatel telefonist esilekerkiv kaamera on armas ja isikupärane kiiks, mis toob meelde mõne populaarsetest filmidest pärineva roboti.

 

Allikas: Telia e-pood

 

Otsekui omaks telefon mõistust ja elaks mingit oma elu. Seda efekti suurendab veelgi, kui endlikaamera näotuvastuseks telefoni avamisel samuti välja piiluma tuleb, kas tegu on ikka õige inimesega. Lisaks võimaldab sedasorti kaamera vältida ekraanil igasuguseid sisse- või väljalõiked, hoides ekraani veatuna servast servani. Minu arvates suurepärane insenerilahendus OnePlus’i poolt. Muuseas, OnePlus 7 Pro tarkvara tuvastab, kui telefoni kukkudes on endlikaamera väljas ning tõmbab selle automaatselt sisse, et hullemaid vigastusi vältida.

 

Turvalisus

 

OnePlus 7 Pro telefoni ekraanilukku saab avada nii koodi, sõrmejälje kui ka näotuvastuse abil. Sõrmejäljesensor on nagu moodsatel telefonidel ikka, peidetud ekraani alla. Kasutamine aga pakub vastuolulist kogemust. Nii näotuvastus kui sõrmejäljelugeja on tujukad. Tõsi küll, kasutamise käigus nende mõlema reaktsioon paraneb, kuid näiteks iPhone’i näotuvastuse tasemest on asi veel kaugel. Samas mulle meeldis see, kuidas telefon mind tundma õppis. Kui alguses ei tulnud kõne allagi ekraani avamine peakatte ja/või prillidega, siis juba nädala-paari pärast ei pööranud näotuvastus mütsiile ja prillidele tähelepanu. Paraku aga mitte 100% kordadest. Niiet kokkuvõttes oli tegu õnnemänguga.

 

Heli

 

Telefoni stereokõlarid kõlavad võimsalt ja puhtalt, harmoneerudes suure ja selge ekraaniga. See muudab eriti nauditavaks filmide vaatamise või õigemini nende teistega jagamise, sest ise võib ju pmst ka kõrvaklappidega kuulata.

 

Suurus

 

See telefon on suur. Ja raske. Ilmselt üks kaalukamaid, mida ma viimasel ajal käes olen hoidnud. Hoolimata oma üldisest suurusest ja üüratust ekraanist hoolimata kasutasin ma telefoni enamus aega ühe käega, kuigi paratamatult tuli ette ka kahekäemomente.

 

Välimus

 

Kui telefoni ekraan on kaunis ja pilkupüüdev, siis selle sügavsinine klaasist tagakülg on lihtsalt ilus. Meeldiva üllatusena oli OnePlus lisanud telefonikomplekti läbipaistva silikoonümbrise, mis ei varjanud OnePlus 7 Pro elegantset välimust, kuid muutis selle kasutamise minu jaoks märksa julgemaks.

 

WARP-laadimine

 

OnePlus 7 Pro aku pidas mul mõnuga vastu vähealt kaks päeva, võibolla ka kauem, aga mulle ei meeldi, kui telefoni aku poole päeva pealt ootamatult tühjeneb, mistõttu ma seda kuigi ekstreemselt proovile ei pannud. Telefoniga komplektis oli ka kiire WARP-laadija, mis täitis aku 20 minutiga poole peale ja umbes tunniga sai aku täiesti täis. Kiirused pole just kosmilised, kuid õnneks pole meie seas ka kuigi palju kosmonaute.

 

Galerii

 

Telefoni pildigalerii oli minu jaoks kõige suurem plekk OnePlus 7 Pro juures. Täpsemalt siis selle galerii puudumine. Iga kord, kui ma galeriid avada püüdsin, siis teatas telefon, et uuendab galeriid ja sulges selle. Seega mul galeriid kasutada ei õnnestunud, vaid pidin piltide vaatamiseks kasutama Google Photos-rakendust. Ometi arvan ma, et see probleem pole omane kõigile OnePlus 7 Pro telefonidele, vaid ainult minu kätte sattunud eksemplarile ja tõenäoliselt parandaks olukorda tehasesätete taastamine vms.

 

Kokkuvõtteks

 

Kuigi ilmselt võib aasta telefonide seas tuua veel üllatusi, siis vähemalt minu jaoks on OnePlus 7 Pro kindlasti aasta parim telefon ning parim Android-telefon, mida ma eales kasutanud olen. Võiksin öelda, et olen sellesse telefoni kergelt isegi armunud tänu selle isikupärasele ja võluvale olemusele. See telefon pani mind päris tõsiselt mõtlema võimalusele soetada oma iPhone X-i kõrvale igapäevaseks kasutamiseks ka Android-telefon. Seda enam, et Androidi operatsioonisüsteem pakub nii mõndagi põnevat, mis iOS-il veel puudu on. Samas aga on iOS liiga kõvasti minu südame külge kasvanud, et ma sellest täielikult loobuksin.

Esialgu mõtlen ma aga nukrusega sellele hetkele, kui ma pean lahkuma sellest imekauni ekraaniga telefonist. Loodetavasti kohtume me ühel päeval taas!

The post Sõltuvusttekitav OnePlus 7 Pro – Androidi väikeste plekkidega ladvaõun appeared first on Digitark.

Digitarga SAADE: kas suveks tasub soetada elektriline rula või elektriline tõukeratas?

Xiaomi Mi 9 – võimas Hiina tootja nutitelefon?

$
0
0

Xiaomi on üks neist Hiina tootjatest, kes viimasel ajal üha usinamalt pead tõstab ning senistele suurtele kandadele astub. Pigem keskendub ettevõtte küll soodsamatele telefonidele, kuid pakub sealjuures küllaltki võimekat raudvara. Sama liini on jätkatud ka nii-öelda tippmudeli ehk Mi 9 puhul, mida nüüd lähemalt vaatamegi.

 

Põhiandmed

 

Kuna Xiaomi rõhub Mi 9 juures selle võimsusele, tasubki kõigepealt üle vaadata pakutav raudvara. Protsessorina on kasutusele võetud Qualcomm Snapdragon 855 ehk põhimõtteliselt parim võimalik. Seda toetab 6 GB põhimälu, mis on samuti vägagi korralik näitaja. Seega on puhta arvutusvõimsuse poole peal asjad üsna head. Vaid mõned üksikud telefonid pakuvad 8 GB põhimälu. Enamikule peaks piisama ka 128 GB suurustest üldisest salvestusruumist. Kui ei piisa, siis pole aga teha midagi, sest paraku ei saa seda mälukaardi abil suurendada. Siia juurde tuleb aga tõe huvides mainida, et valitud turgudel pakutakse ka 8GB/256GB versiooni ehk tõesti väga võimast aparaati.

 

Ekraan

 

Ekraani suuruseks on 6,39“ ning kasutusel on Super AMOLED tehnoloogia. Resolutsiooniks kirjutatakse 2340 x 1080 koos pikslitihedusega 402 ppi. Kuvasuhe on seekord 19,5:9 ehk telefon ei ole nii piklik kui mõned viimase aja konkurendid, vaid pigem traditsioonilisema välimusega. Ekraan ise pakub päris head pilti ja toetab ka HDR 10-t. Loomulikult ulatub see ka igalt poolt korpuse servadeni. Xiaomil on olemas ka esikaamerat ümbritsev kulm, kuid see on tõesti väga väike. Plussina saab ekraani juures esile tuua veel alati sees võimekuse ehk kellaaeg, saabunud teavitused jms. on jooksvalt ja pidevalt näha.

 

Korpus

 

Korpus on valmistatud klaasist ning seda ümbritseb alumiiniumist raam. See näeb hea välja, kuid on väga-väga libe. Lausa nii, et telefon kipub libisema ka erinevatelt tasapindadelt kuhu ta asetatud on. Õnneks on kohe komplektis kaasas silikoonist ümbris, mis selle mure lahendab. Füüsilistest pesadest leidub aparaadil ainult USB-C liides, st. kadunud on kõrvaklapipesa. Ka sõrmejäljelugeja on korpuselt kolitud ekraani alla. Seega näeb Mi 9 korpus igati hea ja edev välja, aga meeles tasub pidada, et see ei ole veekindel, mis tähendab et lisaks põrutustele, tuleb seda kaitsta ka niiskuse eest.

 

Korpuse alaosas paistavad kahel pool laadimispesa veel kõlariaugud, kuid siin on tegemist pisikese vimkaga. Nimelt ei oma telefon stereokõlareid ja häält teeb neist „kõlaritest“ ainult üks.

 

Aku

 

Aku mahutab 3300 mAh, mida ei ole just liiga palju, kuid kuna toetatud on kiirlaadimine, käib selle täitmine väga nobedalt. Poole tunniga on pool akust laetud. Lisaks pakub Xiaomi lisavarustusena veelgi võimekamat kiirlaadijat, mis laeb poole tunni jooksul akut lausa 70% ulatuses. Hea uudisena on toetatud ka juhtmevaba laadimine. Tavapärase kasutamise juures peab telefon õhtuni kenasti vastu ja pisut jääb veel ülegi.

 

Kaamera

 

Sarnaselt enamikele konkurentidele, pakub ka Xiaomi nüüd kaamera osas kolme objektiiviga lahendust. Põhikaamera omab 48 Mpix ja f/1.75 ava (vaikimisi kasutatakse küll 12Mpix), lainurk aga 16 Mpix avaga f/2.2. Neile lisandub 2x suurendust pakkuv 12 Mpix objektiiv avaga samuti f/2.2. Kuigi kaameral puudub stabilisatsiooni funktsionaalsus, on pildid siiski vägagi viisakad. Eriti päevastes oludes. AI ehk tehisintellekt aitab kenade piltide tekitamisele usinalt kaasa ning kõik tänapäevased efektid ja kellad-viled on pildistajatele kättesaadavad. Hämarate olude jaoks saab kasutada eraldi Night nimelist funktsiooni ja see võimaldab kannatlikumale pildistajale päris viisakaid tulemusi.

 

Tarkvara ja kasutamine

 

Kuigi Mi 9 kasutab Android 9-t, on see peidetud MIUI 10 nimelise kasutuajaliidese alla. Oma olemuselt on see küllaltki kerge ja kiire, kuid tundub võrreldes teiste tootjatega veel kuidagi toores. Esiteks puudub tarkvara välimuses järjepidevus. See väljendub selles, et osad rakenduste ikoonid on ümarad, teised kandilised ja kolmandad lihtsalt koledad. Lisaks puudub täiesti näiteks meilirakendus, st. kasutama peab kas gmaili või installeerima mingi kolmanda osapoole variandi. Sarnaselt Huaweile on ka rakenduste paiknemise ja kasutamise üldine loogika üles ehitatud Apple-t jäljendades ja see nõuab esialgu Androidi kasutajatelt harjumist. Harjumist nõuab ka hiljutiste rakenduste kuvamise kasutamine, mis on lahendatud tavapärasest erinevalt. Nimelt näidatakse siin rakendusi kahes veerus ja nende sulgemiseks tuleb neid kõrvale nihutada. Samas on õnneks kõik ikkagi tänu võimekale raudvarale väga kiire ja kõik toimingud juhtuvad koheselt. Isegi mõnede rakenduste kokkujooksmine, mida paraku samuti ette tuli. Kiirelt toimetavad ka sõrmejäljelugeja ja näotuvastus, ehk emba kumba kasutades avaneb seade hetkega. Huvitava omadusena on Xiaomil veel ka IR tugi ehk telefoni saab kasutada juhtpuldina. Kuigi 99% ajast seda vaja ei lähe, on vahel siiski olukordi, kus nimetatud funktsioon marjaks ära kulub. Kasutuse poole pealt on mingil põhjusel loobutud ka Android 9 poolt pakutavast Digital Wellbeing funktsionaalsusest ehk Xiaomi ei näita välja mitu korda teda päeva jooksul kätte on võetud ja kuidas kasutatud.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõtteks saab öelda, et Mi 9 on seni parim telefon mis Xiaomi teinud on. See on võimas ja näeb hea välja ning maksab seejuures vähem kui viissada eurot. Jah mõningaid miinuseid leidub nagu näiteks veekindluse või mälukaardi puudumine, kuid selle hinna juures on see andeks antav. Eeldatavasti muutub tulevaste uuendustega paremaks ka hetkel veel toorevõitu tarkvara ning võib üsna kindel olla, et selle tootja tulevased mudelid on juba päris tõelised lipulaevad. Jääb vaid loota, et hind jääb endiselt taskukohaseks.

The post Xiaomi Mi 9 – võimas Hiina tootja nutitelefon? appeared first on Digitark.

Kontaktide haldus Androidis

$
0
0

Kui vanasti salvestusid kontaktid kas telefoni mällu või SIM kaardile ning nende haldamine oli igaühe enda kontrolli all, siis seoses nutitelefonide ajastuga on paljude kasutajate telefoniraamatud selle kontrolli alt väljunud. See tähendab, et kontaktide nimistus kuvatakse sageli ühe nimega kontakte mitu korda. Osad neist on ilma numbrita, teised jälle nimeta ja kolmandad ainult e-posti aadressid. See ei pea aga nii olema ja mõne lihtsa liigutusega on võimalik kontaktide hulgas jälle kord majja lüüa. Järgnevalt mõned näpunäited, kuidas seda Android telefonide puhul teha.

 

Siin tasub küll tähele panna, et nüanssides võivad tegevused telefonide ja Android versioonide lõikes erineda ning kõike soovitut iga telefoniga teha ei saa.

 

Topelt kontaktide ühendamine

 

Väga tihti juhtub olukordi kus telefoniraamatus on sama nimega kontakti mitu korda. Need ühe ja sama nimega kontaktid võivad olla täiesti identsed või siis näiteks on ühe kirje all telefoninumber, teise all e-posti aadress ja kolmas võib olla üldse ilma infota. Nii ei tea kasutaja sageli, millist neist helistamiseks kasutada ja peab mitu varianti läbi proovima enne kui leiab selle, mille küljes ka telefoninumber on. Selle segaduse saab korda kui kontaktide menüüst leida valikud ja sealt alt kontaktide haldus. Seejärel sõltuvalt tootjast „Ühenda kontaktid“, „Liida topeltkontaktid“ vmt.

 

Nimetatud toimingu käivitamisel püüab telefon kontaktide seast leida kattuvusi ja tõstab näiteks sama nimega kirjed üheks kokku. Kahtluse korral küsitakse tavaliselt üle, kas ja mida kokku tõsta. Nii saab taas mitmest nimest üks ja pilt muutub hulga selgemaks.

 

Puuduliku infoga kontaktide kustutamine

 

Teiseks probleemiks kipub tänapäeva nutitelefonides olema puuduliku infoga kirjete suur hulk. Nii võib telefoniraamatus leiduda terve hulk kirjeid, millel ei ole nime, vaid ainult e-posti aadress. Selle probleemi juurpõhjus on kontaktide pilves hoidmine ehk Androidi puhul seotus Google kontoga. See tähendab, et kui Gmaili postkastist saadetakse välja kiri, jääb kirja saaja info konto mällu alles ja seega kuvatakse seda ka telefoniraamatus. Kes aga selliseid ridu helistamisel näha ei soovi, saab need eemaldada. Selleks tuleb jällegi avada kontaktide menüü, leida  valikute alt kontaktide haldus.

 

Sealt omakorda aga „Puuduliku teabega kontaktid“ ning seejärel teha valik, mida kustutada. Toimingu järgselt eemaldatakse mittevajalikud kontaktid ja telefoniraamat saab jälle puhtamaks. Paraku aga sõltub ka see valik suuresti telefoni tootjast ja kõik kasutajad seda oma seadmest leida ei pruugi.

 

Kontaktide asukoht

 

Nagu varasemalt mainitud on vaikimisi kõik kirjed praegusel ajal pilves. Õnneks või kahjuks aga on neid pilvi tavaliselt mitu. Näiteks Google, Skype, mingit sorti Outlook jne. Need kõik aga kipuvad sama infot dubleerima ja ka selle tulemuseks on taas segadus. Seeda võiks pildi klaarimiseks otsustada, millise pilve infot kuvada ja vastavasisuline valik taaskord telefoniraamatu sätete alt määrata. Ehk taas tuleb liikuda telefoniraamatu kontaktide halduse seadetesse.

Seekord tuleb otsida menüüd nimega „Sünkrooni kontaktid“ või „Kontod“ ja seejärel määrata, milliseid näidata ja milliseid mitte. Kui mingite valikute tulemusena tundub, et osad kirjed on kadunud, ei tasu muretseda. Kui sünkroonimine jälle sisse lülitada, ilmuvad taas nähtavale ka korraks mitte näidatud kirjed.

 

The post Kontaktide haldus Androidis appeared first on Digitark.

Piltide peitmine nutitelefonis

$
0
0

Mõned pildid pole mõeldud kõigi pilkudele. Näitame, kuidas pilte iPhone’s ära peita.

 

Kui sa oled nagu meie, siis sulle meeldib telefoniga tehtud pilte teistele näidata. Sellele vaatamata tuleb ette ka neid pilte, mida tahaksid hoida teiste silmade eest, sest need on isiklikud. Ja keegi ei pea nägema 50 eri versiooni põhimõtteliselt samast selfie’st.

Sellistes olukordades tuleb kasuks võimalus pilte peita, eriti, kui majas on lapsed või sõbrad, kes kasutavad sama seadet. Toome välja, kuidas täpselt peita pilte iPhone’is, iPad’is või iPod’is ning lisaks paar rakendust, mis on ka Androidi maailmas kättesaadavad ja aitavad pilte turvaliselt luku taha panna.

 

Piltide peitmine kasutades sisse-ehitatud võimalusi

 

Kõige kiirem viis fotode peitmiseks on ühtlasi kõige lihtsam, sest see ei vaja lisaäppe. Selle juures peab arvestama, et pilte saab peita kollektsioonidest, aasta ülevaadetest ja Moments’itest. Peidetud fotod jäävad endiselt nähtavaks, kui läbi vaadata albumeid. Kasutades iCloud Photo Library pilveteenust, siis peidetud fotod jäävad peidetuteks ka teistes seadmetes, kaasa arvatud Mac’is.

  1. Ava Photos äpp.
  2. Vajuta Select ülemisest paremast ekraani nurgast ning seejärel vali, millised fotod soovid peita. Seda saab teha iga foto kohta ka ükshaaval, kui see foto on parasjagu lahti.
  3. Vajuta Share vasakul ekraani allserval (ruut, millest tuleb välja nool). Tekivad kaks rida, alumiselt leiad Hide nupu.
  4. Vajuta Hide. Peidetud fotod kogutakse albumisse, mille nimi on Hidden.

 

Piltide tagasi toomine

 

Piltide jälle nähtavaks tegemine on sama lihtne, kui nende peitmine ja seda saab teha otse iPhone’st. Seda tehes toimuvad muutused ka iCloud Photo Library’s.

  1. Ava Photos äpp ja Albums.
  2. Vali Hidden kaust. Kui sul on palju albumeid, siis tuleb ilmselt natuke alla kerida, et see leida.
  3. Vali üks või mitu fotot, mida soovid nähtavaks teha.
  4. Vajuta Share ikoonile ja vali Unhide, mis on nüüd Hide nupu asemel, nähes sarnane välja. Kui eemaldada kõik fotod Hidden kaustast, siis see kaust kaob automaatselt, kirjutab Digital Trends. Pilte uuesti peites, tekib kaust uuesti.

Soovides pilte päriselt “luku taha” panna, nii et need ainult koodi sisestamisel nähtavale tulevad, tuleb tõmmata eraldi äpp. “Private Photo Vault” ja “Keep Safe Photo Vault” on kaks head näidet, mis lisaks Apple’i seadmetele on Google Play’st leitavad ka Androidile.

 

The post Piltide peitmine nutitelefonis appeared first on Digitark.


Võrdleme Samsungi ja LG tipptelereid

$
0
0

Uue teleri soetamine ei pruugi olla kerge ülesanne. Erinevaid tootjad, tehnoloogiad ja termineid on palju, hinnaskaalast rääkimata. Kokkuvõttes soovib aga pea iga ostja saada oma raha eest võimalikult head seadet, mis peab lisaks ka üsna kaua vastu pidama, kuna telerite keskmine kasutusaeg on pigem rohkem kui viis aastat.

 

Hinnaskaala kõrgemas otsas asuvad televiisorid pakuvad suurepärast pilti, mitmeid lisavõimalusi ning näevad ka ise väga head välja, kuid nagu öeldud, maksavad üsna palju. Seetõttu ei tule valik lihtsalt ning eelnev uurimustöö ja omadustega tutvumine kulub igati marjaks. Seega tutvustamegi pisut lähemalt Samsungi ja LG tippude sekka kuuluvaid ekraane Q85R ja SM90. Valikus on just need, kuna oma olemuselt on tegemist võrreldavate tehnoloogiatega ning nii-öelda otseste konkurentidega. Olgu veel öeldud, et juttu on LED LCD ekraanidest, mida on erinevate vahekihtidega täiustatud ja OLED kui selline jääb seekord kõrvale.

 

Samsung QLED ja LG NanoCell

 

Kõigepealt veidi kasutatavast ekraanitehnoloogiast. Põhimõtteliselt on mõlemad tootjad tavalist LCD ekraani paremaks muutnud, lisades paneelile erilisest materjalist kihte, mille tulemusena paranevad värvid, kontrast ja vaatenurk.

Samsungi QLED baseerub Quantum dot nimelisel lahendusel, mis siis tähendab nanokristallide vahekihti paneelis. See võimaldab parandada värviedastust ehk saavutada väga teravat ja täpsete värvidega pilti. Kõik toonid on vajadusel kirkad ja vabad nii-öelda pleekinud efektist. Kõrge on ka kontarst, valge on tänu taustavalgusele väga hele ja must värv jällegi väga tume. Vaatenurk on põhimõtteliselt 180 kraadi.

LG Nano Cell  ekraan on põhimõtteliselt sarnane. Ka siin pakub teler väga puhtaid värve ja suurt vaatenurka tänu sellele lisatud nano osakeste kihile. See neutraliseerib väga edukalt taustavalguse üleliigse „lekkimise“ ning tõstab värvide täpsust. Ka nurga alt vaadates ei muutu pilt põhimõtteliselt üldse ehk värvid püsivad samasugused seni kuni pilti veel näha on. Koos ekraani taha pagutatud taustavalgustuse ja väga täpse pildi juhtimisega on saavutatud pilt tõesti väga-väga ilus.

 

Esmamulje

 

Iga seadme juures on oluline esmamulje ehk viis kuidas see on pakendatud, milliseid materjale on kasutatud ning kui kerge on seadistamine. Peab ütlema, et mõlemad telerid on pakendatud hoolikalt ning mõeldud on nende võimalikult väikeste kahjudega üles seadmisele. Nii LG kui Samsung on kasutusele võtnud ekraani servasid kaitsvad pehmendused ning Samsungil on lisaks veel kogu ekraani kattev kile, et vältida selle kogemata kriimustamist näiteks jala külge kruvimisel. Rääkides jalgadest, jääb silma, et Samsungil on see metallist, LG-l aga plastikust. Väike asi, kuid metall näeb ja tundub lihtsalt rohkem premium. Mõlemal teleril saab kaablid peita jala sisse nii, et üldmulje jääks puhas ja juhtmevaba. Põhimõtteliselt on seadmetel erinev ka muu juhtmetega seonduv. Nimelt on LG tagaküljel traditsioonilised ühendused, kuhu käivad siis voolukaabel, digiboks jms. Samsung aga on kasutusele võtnud eraldi „aju“. See tähendab, et kõik, kaasaarvatud elektrijuhe, ühendatakse sinna ja edasi ekraanini viib vaid peenike poolläbipaistev kaabel. Tegelikult on see mugav, kuna nii läheb telerisse vähem juhtmeid ja erinevaid lisaseadmeid nagu näiteks mälupulka on hulga lihtsam ühendada, eriti kui teler on seinale kinnitatud. Kuna pult toimib Bluetooth tehnoloogial, võib „aju“ vabalt näiteks ka kappi, silma alt ära panna.

 

Puldid

 

Täiesti erinevalt on lähenenud ka kasutatavatele pultidele. Samsungi pult on minimalistlik ja metallist ehk näeb väga kallis välja. Selle kasutusmugavusel pole ka viga, kuid arvestama peab, et enamasti käib liikumine nooleklahvide abil ning teatud toimingute tegemiseks koguneb vajutusi üsna palju. LG aga pakub endiselt mugavat magic remote nimelist pulti. See toimib viibete teel ehk õhus pulti liigutades ilmub teleri ekraanile kursor ja õigele kohale hõljudes saab valiku tehtud. Kuigi kõlab keeruliselt, on selle kasutamine tegelikult äärmiselt lihtne ja intuitiivne. Paraku aga on LG puldi välimus lihtsakoeline, et mitte öelda odav. Eriti Samsungi omaga kõrvutades.

 

 

Disain

 

Kuigi tänapäeval on peamiseks suunaks nii-öelda raamita pilt, saab mõne sõna rääkida ka telerite disainist. Eestvaates on küll mõlemal seadmel fookuses ekraan ning seda ümbritsevat serva ei ole peaaegu nähagi. LG on selle vähesegi värvinud tumedaks nii, et see veelgi märkamatum oleks. Samsung aga kasutab harjatud metallist viimistlust, mis raami veidi esile toob. Maitse asi, kuid koos samast materjalist jalaga ei näe ka see lahendus paha välja. Mõlemad tootjad on aga lisaks esiküljele rõhku pannud ka tagumise poole välimusele. See on küll plastikust, kuid struktuurne ning ilusam ikka kui tavapärane sile plastmass. Veidi rikub üldmuljet Samsungi puhul seinakinnituse osa ja LG-l jällegi erinevad pesad liideste jaoks. Mõneti ootamatult on aga mõlemad telerid üsna paksud, korpuse sügavus on vastavalt 6,2 ja 6,3 cm. Imeõhukeste OLED ekraanidega võrreldes on seda paljuvõitu, kuid siin seab omad piirid tehnoloogia. Nimelt kasutavad mõlemad telerid full-led taustavalgustust, mis tähendab, et taustavalgustuse led-id on paigutatud sektorite kaupa otse ekraani taha. Selle tulemusena saab pilti palju täpsemalt juhtida ehk mittevajalike led-e välja lülitades saavutatakse parem kontrastsus. Miinuspoolena aga ongi teler ise tagantpoolt pisut kogukam.

 

Nutisisu

 

Nutiajastule kohaselt saab mõlemad telerid ühendada internetiga ning neis kasutada erinevaid rakendusi. Nii LG kui Samsungi smart keskkonnad on mugavad kasutada ja vajaliku leiab kiirelt.

 

 

Samsung toetub enda arendatud Tizen nimelisele operatsioonisüsteemile ning on näha, et see on nutitelerites juba väga kaua eksisteerinud. Ehk kasutamine on lihtne ja kiire. Ekraani alaossa kuvatakse rakenduste nimekiri ning külgedele ja üles liikudes saab teha soovitud valikud. Mõneti sarnane on ka LG Web OS. Ka siin ilmub rakenduste nimekiri ekraani alaossa ning puldiga viibates saab oma soovid telerile selgeks teha. Tänu võimekatele protsessoritele ei koormata kasutajaid ka tarbetult pikkade oote- ja laadimisaegadega. Muidugi pakuvad mõlemad seadmed juba tehase poolt mitmeid voogedastuskeskkondi nagu näiteks Netflix ja Amazon prime. Erilisemate funktsionaalsuste poole pealt aga võiks Samsungi puhul välja tuua Ambient mode nimelise. See võimaldab koostöös nutitelefoniga, mille abil pildistatakse üles teleri taga olev sein, ekraanile kuvada sama pildi mis telerit ümbritseb. Nii muutub ekraan justkui pooleldi nähtamatuks. LG pakub aga lihtsalt erinevate maalide kuvamist koos sulnilt kõlava taustamuusikaga. Ka see on vahva, kuid mitte nii äge kui Samsungi lähenemine.

 

 

Mõlema teleriga on võimalik Bluetoothi abil ühendada ka erinevaid lisaseadmeid nagu näiteks kõlarid, klaviatuurid jms.

 

Pilt

 

Kuna nimetatud telerid kuuluvad lipulaevade hulka, on pilt mõistetavalt väga-väga hea. Esiteks on kasutatav tehnoloogia see, mis iseenesest võimaldab palju. Tänu eelpool mainitud vahekihtidele on saavutatud väga ilusad värvid ning full-led taustavalgustus võimaldab kõrge kontrasti, mis muudab ka kinoelamuse suurepäraseks. Kui siia lisada veel HDR-i (mõlemad toetavad mitmeid erinevaid standardeid) tugi ja võimas protsessor, mis kuva pidevalt optimeerib, võibki öelda, et pildi poolest ei pea pettuma kummagi ekraani ostja. Lihtsalt peab arvestama, et otse karbist võttes on Samsungi pilti pisut rohkem peale keeratud, ehk värvid on kärtsumad ja tulemus ei ole nii rahulik kui LG oma. Samas aga on soovitatav nii või naa võtta pisut aega ja endale sobivaimad sätted rahulikult paika sättida. Selleks on ekraanidel nii eelseadistatud režiime, kui ka väga täpselt reguleeritavad profi-sätted. Üsna hästi saavad mõlemad seadmed hakkama ka SD signaali, mida veel mõni telekanal edastab, kuvamisega oma UHD ekraanil. Samas on näha, et mõlemale telerile meeldib selgelt rohkem kui sisse tuleb Full HD signaal.

Hea pildi juurde kuulub aga ka hea heli ning peab ütlema, et kuigi mõlemad tootjad on siin pingutanud, ei saa füüsika vastu siiski keegi ning õhukese ekraani sisse lihtsalt ei mahu piisavalt madalaid sagedusi pakkuvad kõlarid. Seega on pikemas perspektiivis soovitatav siiski mõelda ka sellele, kuidas suurepärast ekraani vastava heliga täiendada.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõttes saab aga kasutaja QLED või NanoCell tähisega ekraani soetades tänase päeva parima, mida LCD tehnoloogia pakkuda suudab ehk pilt on enam-vähem kindlasti väga-väga hea. Muus osas ilmnevad tootjate lõikes aga küllalt suured erinevused, seda nii disaini, kasutamise, kui pakutavate lisavõimaluste poole pealt. See, mis meeldib ühele, ei pruugi sobida teisele jne. Nii, et kokkuvõttes sõltub kõik ikkagi kasutajast endast ja sellest, mis konkreetselt temale rohkem meelepärane on.

 

The post Võrdleme Samsungi ja LG tipptelereid appeared first on Digitark.

46 000 kodu sai esimesel poolaastal senisest kiirema interneti püsiühenduse

$
0
0

Selle aasta esimese kuue kuu jooksul rajas Telia kiire ja tänapäevase interneti püsiühenduse ligi 46 000 Eestimaa koduni.

 

Telia Eesti võrgu- ja infrastruktuuri arendamise üksuse juhi Toivo Praakeli sõnul sai tänu tempokale arendustööle 45 900 kodu ligipääsu senisest kuni kümneid kordi kiiremale internetile.

„Kolmandikuni nendest kodudest jõudis Telia fiiberoptiline kaabel, mis pakub koduinterneti kiirusi kuni 1 Gbit/s. Ülejäänud kodud said võimaluse tellida kuni 200 Mbit/s kiirusi,“ sõnas Praakel.

Suuremad arendusprojektid toimusid Tallinnas Nõmmel, Kristiines, Haaberstis ja Pirital, Viimsis Metsakasti asulas, Saku vallas Juuliku külas, Tartus Supilinnas, Karlovas, Tammelinnas ja Kruusamäel, Võrus Tamula järve ümbruses, Viljandis Lossi ja Lina tänavate piirkonnas ning Haapsalus Kalda, Endla ja Võnnu tänavatel.

Esimese poolaasta üks tähelepanuväärsemaid projekte toimus aga koostöös Saaremaa vallaga, mille tulemusel jõudis Telia ülikiire püsiühendus ka Abruka saarele.

Esimese poolaasta lõpu seisuga kasutas Telia interneti püsiühendust 243 000 kodu.

Toivo Praakeli sõnul jätkab Telia interneti püsivõrgu uuendamise programmiga ka teisel poolaastal, mil kiire internetiühendus jõuab taaskord kümnete tuhandete kodudeni.

Täpsema info Telia poolt pakutavate koduinterneti kiiruste ja arenduste kohta leiab veebilehelt https://www.telia.ee/era/koduinternet, mis pidevalt täieneb värske infoga uute arenduspiirkondade kohta.

Lisaks teeb Telia koostööd nii Elektrilevi kui ka teiste juurdepääsu taristut rajavate ettevõtetega, kelle võrgu toel jõuavad inimesteni ka Telia koduinterneti- ja TV-teenus.

Telia investeerib vahemikus 2017-2021 oma interneti püsivõrgu uuendamisse ja laiendamisse ligi 50 miljonit eurot ning tänaseks on senisest kiirema interneti endale saanud enam kui 120 000 majapidamist.

 

The post 46 000 kodu sai esimesel poolaastal senisest kiirema interneti püsiühenduse appeared first on Digitark.

5 võimalust luua ägedamaid ja targemaid Spotify playliste

$
0
0

On oluline, et alati, kui tuju tuleb, oleks midagi head kuulata. Spotify’l on miljoneid lugusid, mida kasutajad saavad kuulata niipalju, kui tahavad. Kuid kellel on aega, et kõigisse neisse kaevuda ja välja valida parimad? Playlistide koostamine käsitsi, lisades lugusid ükshaaval, võtab kõvasti aega.

 

Praegusel striimimise ajastul on ligipääs heale muusikale hea hinnaga möödapääsmatult vajalik. Kus sa ka muusikat ei kuulaks, siis tõenäoliselt just striimid seda, ise omamata. Vähemalt sama tähtis on teada tööriistu ja allikaid, kust avastada muusikat ja kuidas ehitada playliste kiiresti ja efektiivselt. Meil on lihtsalt liiga kiire, et panna lugusid üksteise järgi käsitsi, ilma kellegi abita.

Nii et kui soovid luua killer-playliste ilma tunde ohverdamata, siis toome välja mõned vahendid, mis ongi mõeldud ägedate Spotify playlistide tegemiseks. Osad neist on Spotify enda, teised kolmandate osapoolte tehtud.

Elu on liiga lühike, et otsida ideaalset lugu järgmisesse playlisti. Igaüks väärib rohkem aega lugude kuulamiseks ja vähem nende leidmiseks ja organiseerimiseks.

 

The Playlist Miner

 

Esimesed kaks tööriista tulevad sama tootja, “Playlist Machinery” poolt. Oletame, et sul on mingi kindel meeleolu, teed mingit tegevust või tahad kuulata kindla žanri muusikat. The Playlist Miner on nagu otsingumootor, mis sööb termineid nagu “pehme”, “trenn” või “pidu” ja leiab kõige populaarsemad märksõnaga sobivad lood Spotify playlistidest.

See ühendab ennast Spotify kontoga ja seejärel näitab playliste, mis sobivad otsitud märksõnaga. Sealt saab valida parimad lood, et näha personaalseid soovitusi ja palade punktisummat ehk mitmes playlistis need lood sama märksõnaga on.

Ava Playlist Miner

 

Boil the Frog

 

Kas oled vahel tundnud, et tahaks kuulata kahte erinevat artisti või muusikastiili, ilma et peaks valima ühe? Proovi “Boil the frogi”, luues sujuv playlist kahe erineva artisti loomingust.

See tööriist võtab esimese artisti ning kasutades sarnaseid ja seotud lugusid, jõuab läbi nende teise sisestatud artistini. Kui see nö teekond ühe artisti juurest teiseni kõnetab, siis võib selle salvestada enda Spotify playlistide sekka.

Ava Boil the Frog

 

Spotibot

 

Üks võimalus automaatselt genereeritud playlistide ehitamiseks on Spotibot. Sisesta artisti nimi ja saad vastu kuni 50 loost koosneva playlisti. Lisaks on võimalus eelistada populaarsemaid lugusid.

Veel võib Spotiboti abiga luua lühemad lingid ning saada rohkem infot albumite, biograafiate, kujunduste ja muu kohta.

Ava Spotibot

 

Magic Playlist

 

Vajad playlisti, mis on loodud kõigest sekunditega ja just sinu jaoks? “Magic Playlist” vajab sinult ainult üht loo nime, mis esindab soovitud žanrit või meeleolu, millega playlist võiks sobituda. Vastu annab ta 29 lugu, mis on sarnased originaallooga.

Läbi Magic Playlisti Spotify’sse logides saab loodud playlistid mugavalt Spotifysse lisada. MP laseb igale playlistile pealkirja panna ja valida avaliku ja privaatse vahel.

Ava Magic Playlist

 

Discover Weekly

 

Discover Weekly on Spotify enda playlist, ligipääsetav igale premium-kasutajale. Igal esmaspäeval uuendab Spotify seda playlisti 30 uue looga, mis põhinevad sellel, mida juba oled kuulanud.

See pole mitte ainult hea viis saada ilma vaevata uus playlist, mis sobib sinu maitsega, vaid ühtlasi võimalus avastada uut muusikat, mida saab lisada teistesse playlistidesse. Mida rohkem Spotifyd kuulata, seda paremaks Discover Weekly playlistid lähevad, kirjutab Lifewire. Alati on õige aeg nautida head muusikat.

 

The post 5 võimalust luua ägedamaid ja targemaid Spotify playliste appeared first on Digitark.

Tänavune iPhone on ilmselt viimane tuttava Lightning laadimispesaga

$
0
0

Nagu ikka sel ajal igal aastal, hakkavad kuuldused järgmisest iPhone’st kuhjuma ja tekivad teatud eeldused ja ootused. Viimase info kohaselt tuleb iPhone 11 kahes suuruses, OLED ekraaniga, pakkudes kõigil versioonidel sama resolutsiooni. Lisaks lainurk kaamerat, paremat selfie-kaamerat, ilmselt mõnda ägedat uut funktsiooni ja tagatipuks: tuttavat laadimist läbi Lightning-ühenduse.

 

Just see viimane on inimesi sotsiaalmeedias kõige rohkem puudutanud. USB-C on standard, mille kõik teised tootjad peale Apple’i on kasutusele võtnud kui hea ja toimiva lahenduse telefoni laadimiseks ja ühendamiseks. Jäämine Lightningu juurde valmistab paljudele teatava pettumuse.

Tõenäoliselt on iPhone su uuematest seadmetest ainus, mida ei saa laadida läbi USB-C ja võiks ju eeldada, et Apple tuleb lõpuks sel aastal trendiga kaasa ja loobub oma Lightning’ust, kuid see on siiski kaheldav.

Kui kuulujutud paika peavad, siis jätab Apple tuttava laadimispesa alles. Mistahes pordi muudatus on kasutajatele alai traumaatiline ja häiriv. Nii võib telefonitootjast aru saada, nad ei taha, et kliendid pahaseks saaksid.

Lisaks on ajalugu näidanud, et sedalaadi muutused on talutavamad, kui need tulevad mõne teise suurema muudatusega koos. Toetudes mitteametlikele kuuldustele, siis iPhone 11 ei hakka välja nägema eriti teistsugune eelmisest, seega ei taha suurfirma inimesi muutustega laadimisel šokeerida.

Suured muutused tooteliinis võivad muuta ka seda, kuidas tarbijad neid tooteid tajuvad. Kui firmal õnnestub kliente veenda, et seade teistsuguse pistikupesaga ongi teistsugune, siis on lihtsam muutust põhjendada.

Suurepärane hetk USB-C peale üleminekuks oli iPhone X-i väljatulek. See oli täiesti uus disain, midagi, mis pani mitmes mõttes aluse iPhone’de uuele ajajärgule. Kui sel hetkel oleks öeldud, et “teie ees on tulevik ja tulevikus kasutavad kõik sama kaablit, vähemalt senikaua kuni me saame nendest täiesti lahti”. Kasutajad, kes poleks valmis olnud, oleksid saanud valida mõne traditsioonilisema mudeli, mis olid endiselt saadaval ja väga head.

Apple otsustas aga jääda Lightningu juurde, magades vähemalt paljude arvates maha võimaluse astuda edasi. Kuidas jätkus neil julgust võtta välja kõrvaklapipesa, kuid jäi puudu kindlameelsusest muuta laadimispesa?

Sellele on tegelikult mitmeid vastuseid. Lihtsustatult on Lightning mõnes mõttes parem, kui USB-C. See on väiksem ja Apple’i kontrolli all. See viimane annab võimaluse kontrollida kvaliteeti. Muidugi andes aluse ka rahariisumise teooriatele, kus kliendil ei jää teist valikut, peale Apple’i omade. Ükskõik, kuidas ka kritiseerida, on Lightning pesa jätmine iPhone’le siiski kuidagi põhjendatav… Kuni ühel hetkel enam pole. Arvatavasti saabub see hetk aastal 2020, kui lõviosal Apple’i kasutajatel on vähemalt üks seade, arvuti või iPad, mis laeb läbi USB-C. Nii on millalgi saabumas hetk, kus USB-C kasutamine kaalub üle jäämise Lightningu juurde, mis hakkab tunduma nagu veel üks erilahendus, mille jaoks on vaja kaasas kanda donglit, kirjutab The Verge.

USB-C peamine eelis on võimalus laadida kõiki seadmeid sama laadijaga. See oleks palju mõnusam, mugavam ja keskkonnasõbralikum. Uut seadet ostes poleks vaja enam seina-adapterit, vaid piisaks laadimiskaablist.

Kui Apple vahetas 30-pinilise laadija Lightningu vastu oli kisa palju. Draama, pisarad. Samas on Android läbi teinud palju suuremaid muutuseid mängleva kergusega ning nendele pole kuigi palju tähelepanu pööratud. Androidi maailm on niigi segane ja suuremad pöörded kaovad teiste vahele. Kui aga Apple midagi muudab, pääseb põrgu lahti. Ja Apple teab väga hästi, et kui see möll juba vallandada, siis sellel peab hea põhjus olema.

 

The post Tänavune iPhone on ilmselt viimane tuttava Lightning laadimispesaga appeared first on Digitark.

Milliseid võimalusi ja ohte loob üha enam digitaliseeruv maailm?

$
0
0

Tänavusel Arvamusfestivalil toimuvad taas põnevad arutelud Digitarkuse alal, kus räägitakse sellest, milliseid muutusi, võimalusi ja ka ohte loob üha enam digitaliseeruv maailm.

 

Tehnoloogia ning erinevate digilahenduste kiire areng mängib üha suuremat rolli kõigis eluvaldkondades. Seega – kui soovime prognooside mõne valdkonna arengut või võimalikke muutusi, tuleb selle juures arvestada ka tehnoloogilise faktoriga.

Me oleme keset tõsisemat digirevolutsiooni elanud viimased paarkümmend aastat. Selle aja jooksul on tänu uute digilahenduste pidevale juurdekasvule paljud kunagised tegevused ja harjumused asendunud uutega. Alustades sellest, kuidas me oma pangatehinguid teeme ning tuludeklaratsioone täidame, kuni selleni välja, kuidas tarbime meediat ja meelelahutust ning suhtleme sotsmeedias oma sõprade-tuttavatega.

Mõned digiajastu muutused on olnud kiiremad, mõned aeglasemad. Kuid kindel on see, et meie elu mõjutavad tehnoloogilised uuendused jätkuvad ka edaspidi.

Teine põnev pool on see, et tehnoloogia esitab nii inimestele, ettevõtetele kui tervetele eluvaldkondadele pidevalt uusi väljakutseid. Need väljakutsed on erineva moega. Osa nendest sunnib meid muutma oma seniseid harjumusi ning tegema asju teisiti. Teisalt saame pidevalt juurde uusi võimalusi, mugavusi ja vabadusi. Kõige selle kõrval peab aga arvestama, et muutustega tekivad ka uued kohustused, mängureeglid ja ohud, kuna see, mida ühed kasutavad tööriistana hüvangu ja arengu loomiseks, võivad mõned kasutada relvana segaduse ja kahju tekitamiseks.

Tehnoloogia ja digielu arenguga käib paratamatult kaasas see, et mitmeid asju tuleb õppida käigult. Ning tihtipeale hoopis tagantjärgi. Uued seadmed, lahendused ja teenused loovad värskeid ja seninägematuid kasutusvõimalusi, mis omakorda muudavad tänaseid arusaamisi sellest, kuidas töötada, õppida, meelt lahutada või üksteisega suhelda.

Kõigi nende uuenduste ja muutuste keskel ongi äärmisel oluline roll meie endi teadmistel ja tunnetustel. Mida teadlikumad me muutuva maailma võimalustest ja väljakutsetest oleme ning mida enam digitarkusi omandame, seda paremini tuleme selles keskkonnas toime.

Tänavuse Arvamusfestivali Digitarkuse alal ongi fookuses väga erinevad teemad, mis rohkemal või veidi vähemal moel on seotud digiarenguga. Kutsume kõiki neid arutelusid kuulama, kaasa mõtlema ja ka oma arvamust avaldama!


Arvamusfestivali Digitarkuse ala kava.

REEDE, 9. august

12:00 – 13:30
Meedia ja meelelahutus 2030
Arutelu juht: Henrik Roonemaa
Osalejad: Ingrid Peek (Vikerraadio peatoimetaja), Karl Anton (Telia televisiooni ja multimeedia valdkonna juht), Raul Rebane (meediaekspert), Mart Normet (meediaekspert)
Korraldaja: Telia Eesti

14:00 – 15:30
Generatsioon R ja robotite pealetung
Arutelu juht: Ave Laas
Osalejad: Karl-Tanel Paes (Generatsioon R esindaja, robootikahuviline), Sander Laas (Generatsioon R esindaja, robootikahuviline), Andres Sirel (Insplay tegevjuht), Aivar Haller (Eesti Lastevanemate Liidu juhatuse esimees), Ede Shank-Tammkivi (Hüppelaud suvekooli tegevjuht)
Korraldaja: Robotex MTÜ

16:00-17:30
Haip, millest ei saanud midagi. Ennustused, mis ei täitunud
Arutelu juht: Henrik Roonemaa
Osalejad: Taavi Kotka (ettevõtja), publik
Korraldaja: Telia Eesti


LAUPÄEV, 10. august

12:00 – 13:30
Küberrünne külmkapist? Tulevikukuriteod
Arutelu juht: Toomas Kärner
Osalejad: Klaid Mägi (küberturbeekspert), Merle Liivak (ajakirja EMA peatoimetaja), Liisa Tallinn (SpectX turundusjuht), Kristjan Port (Tallinna Ülikooli õppejõud)
Korraldaja: Telia Eesti

14:00 – 15:30
Mis soost on ükssarvikud? Ehk tüdrukud tehnoloogiasse
Arutelu juht: Ave Laas
Osalejad: Liis Koser (HK Unicorn Squad juhendaja), Liis Kuusik (SPARK Makerlabi juhendaja), Kelly Olvi (noor robootikatalent), Helen Biin (TeaMe+ programmi juht), Irina Kuzina (Telia vene kommunikatsiooni juht / Telia TechGirlsi algataja)
Korraldaja: Robotex MTÜ

16:00 – 17:30
Noored soovivad olla tarbijad, mitte loojad?

Arutelu juht: Catlyn Kirna
Osalejad: Kristjan Kruus (Pelgulinna Gümnaasiumi informaatika õpetaja), Maria Murumaa-Mengel (PhD, TÜ Ühiskonnateaduste instituudi sotsiaalmeedia lektor), Artur Luik (eetiline häkker)
Korraldaja: Eesti Interneti Sihtasutus

18:00 – 19:30
Kust leida vaikust?
Arutelu juht: Jannus Jaska
Osalejad:
Rober Kõrvits (ajakirjanik), Ville Jehe (ettevõtja ja koolitaja), Kätlin Konstabel (psühholoog), Jaan Aru (ajuteadlane)
Korraldaja: Telia Eesti

 

The post Milliseid võimalusi ja ohte loob üha enam digitaliseeruv maailm? appeared first on Digitark.

CAT B30 nuppudega telefon, mis on mõeldud lihtsalt helistamiseks

$
0
0

Tänapäeva nutitelefonide maailmas, kus ilma teevad suured ekraanid ja meeletult palju arvutusvõimsust on nuppudega ja lihtsalt helistamiseks mõeldud seade muutunud haruldaseks. Samas aga ei ole mitte kõigile seda nutikust alati vaja ning eelistatud on seade, millega saabki vaid helistada ning mille aku seejuures pikalt kestab. CAT B30 just selline ongi, lisaks on see veel tolmu-, vee- ja põrutuskindel.

 

Omadused

 

Pakutavate võimaluste ja funktsionaalsuste poolest on B30 äärmiselt lihtsakoeline. Lühidalt on tegemist nuppudega telefoniga, millega saab helistada ja sms-e saata ja enam-vähem sellega ka asi piirdub. Rangelt võttes on aga sellised enam-vähem kõik nuputelefonid. Veidi uhkematest omadustest võib mainida bluteooth võimekust, ehk telefoni saab ühendada auto käed-vabad seadmega. Põhimõtteliselt on olemas ka kaamera, kuid selle tehtavad pildid on pehmelt öeldes kesised. Veel on seade varustatud taskulambiga ning kuulata saab kõige tavalisemat FM raadiot. Selleks viimaseks toiminguks tuleb aga ühendada kõrvaklapid, sest need töötavas ka antennina.

CAT-i eripäraks on hoopis robustne ja tugev korpus. See on kummine, mis tähendab, et telefon istub hästi kätte ja ei ole libe. Veel talub see lööke ning põrutusi. Väidetavalt võib telefoni ilma fataalsete tagajärgedeta kuni 1,8 meetri kõrguselt maha kukutada, kuid seda me igaks juhuks siiski järgi proovima ei hakanud.

 

 

Ja veel on CAT veekindel. Nii võib selle pooleks tunniks kuni meetri sügavusse vette pista ja telefon töötab edasi. Huvitav on aga see, et sama (IP67) veekindluse klassi pakuvad ka mitmed uued nutitelefonid, kuid CAT-i  puhul on nii põhjas asuvad pistikud eraldi katte alla paigutatud, samas kui muud tootjad seda vajalikuks ei pea.

 

Kasutamine

 

CAT-i tööle pannes meenuvad vanakooli Nokiad. Nimelt tuleb siin kõigepealt eemaldada tagumine kaas, see käib lahti spetsiaalse kruviga, ning seejärel aku mille all asuvad SIM kaartide, neid on kaks, pesad. Kui veel mõnda aega tagasi oli aku eemaldamise võimalus üsna loomulik, siis nüüd tundub see päris retrona. Isegi nii, et püüdes esimese hooga karbist välja võttes telefoni sisse lülitada tekib kerge segadus kui see ei õnnestu. Ei õnnestu aga seepärast, et akut pole. Kui SIM ja aku paigas, teeb  telefon sisse lülitamisel mehist traktorihäält ja annab märku, et on tööks valmis. Edasi selgub, et ekraan on üsna väike, kõigest 2 tollil ning tõtt-öelda pigem kehva pildiga. Samas aga pole sealt pealt ka eriti midagi vaadata. Menüüsid on vähe ja need on lihtsad. Kõik põhiasjad nagu sõnumid, kontaktid seaded ja mõned lisad nagu näiteks äratus on olemas. Teha saab ka pilte, kuid nagu eelpool öeldud, ei ole nende kvaliteet kõige parem. Olemas on ka veebibrauser, kuid selle nuppudega kasutamine on piisavalt ebamugav, seega peale paari üritust enamik ilmselt loobub. Edasi selgub, et kontakte telefoniraamatus ei olegi. See on nii, kuna tänapäeval asuvad need nutiseadmete omanikel enamasti pilves ja seega tuleb need käsitsi sisestada või eelnevalt vanas telefonis SIM kaardile kopeerida. Üldiselt aga on kõik menüüd arusaadavad ja kõik kõned saavad tehtud ning sõnumid saadetud.

 

Kellele?

 

Kellele see seade siis mõeldud on? Kindlasti on üheks sihtgrupiks päris töömehed, ehk need, kes vajavadki tugevat telefoni, mis kannatab vibratsiooni, mustust, kukkumist jne.. Lisaks sobib CAT ühiskasutatavaks telefoniks. See tähendab ettevõtetesse lauatelefoni asenduseks. On ju mobiil siiski viimasest mugavam aga CAT on samas tugev ja vastupidav, ehk eeldatavasti kestab. Veel võib seade sobida neile, kes lihtsat ei soovi nutitelefoni või siis nii-öelda varutelefoniks. Seega on sihtgrupp tegelikult lai ja CAT võib sobida paljudele. Lisaks eristub ta väga kitsast nuputelefonide valikust nii välimuse kui tugevuse poolest.

 

Kokkuvõte

 

Kokkuvõtteks võibki öelda, et CAT B30 on lihtne ja robustse olekuga nuputelefon. See ei püüagi olla midagi enamat kui telefon, ehk on helistamiseks mõeldud toode. Antud juhul on see toode lihtsalt täiendavalt tugevdatud, et vastu panna tavapärasest karmimatele oludele. Lisaks tuleb ta veel soodsalt kätte, kuna maksab antud hetkel kõigest 69 eurot.

The post CAT B30 nuppudega telefon, mis on mõeldud lihtsalt helistamiseks appeared first on Digitark.

Telia e-poes algas Galaxy Note10 ja Note10+ eelmüük

$
0
0

Samsung esitles eile hilisõhtul oma populaarse Note-seeria uusi telefone Galaxy Note10 ja Note10+, mille eelmüük algas Telia e-poes täna hommikul.

 

Samsungi teatel jõuab Galaxy Note10+ kasutajateni ajaloo suurima ekraaniga, mis ulatub 6,8 tollini. Note10 pakub aga veidi väiksemat ehk 6,3-tollist ekraani.

 

 

Telefonidel on vastavalt 12GB ja 8GB muutmälu ning kuni 512GB ja 256GB salvestusruumi. Jätkuvalt on Note10 telefonidel olemas S Pen puutepliiats, mis lubab otse telefoni mugavalt märkmeid teha.

Telefoni tagaküljel on kolm kaamerat – telefoto kaamera tavaliste piltide tegemiseks ning lainurk- ja ülilainurkkaamerad, millega saab jäädvustada suuremaid objekte või inimeste gruppe, mis muidu nii hästi kaadrisse ei mahuks.

Uute telefonidega saab lähemalt tutvuda Telia e-poes.

Galaxy Note10 ja Note10+ eelmüük algas Telia e-poes 8. augusti hommikul ning kestab 22. augustini. Eelmüügist tellijad saavad seadme Note10+ eelisjärjekorras kätte juba alates 12. augustist ning Note10 seadmete tarned algavad 19. augustist.

Seejuures saab Note10 näidistega juba lähipäevil tutvuda Telia suuremates esindustes Tallinnas ja uues Tartu Lõunakeskuse esinduses.

Kaasa tasuta kingitus

Note10+ telefoni ostja saab Samsungi poolt kaasa ka tasuta kingituse Samsung Galaxy Buds kõrvaklappide näol (piiratud koguses!).

Galaxy Note10 hind on Telia e-poes 949 eurot, Note10+ mudeli puhul aga 1099 eurot. Lisaks pakub Samsung mõlema mudeli ostjale 100€ lisaboonust, kui klient tagastab oma vana seadme. Lisainfot selle kohta leiab veebilehelt www.tagasiost.ee

Uute telefonide tavamüük erinevates kanalites algab alates 23. augustist.

Telia Eesti kauba ja seadmete valdkonnajuhi Pepe Aaviksoo sõnul võtavad Galaxy Note10 ja Note 10+ kokku parima, mida Korea tehnoloogiahiid sel aastal telefonide segmendis pakub.

„Kindlasti on tegu huvipakkuva seadmega, eriti kui inimene ootab oma ühest peamisest igapäevasest tööriistast tehnoloogia viimast funktsionaalsust, suurepärast disaini ja parimat kasutuskogemust. Kuigi viimastel aastatel on osa tarbijaid ehk tundnud, et nutitelefonide innovatsioon on jõudnud lõpusirgele, siis Note10 esmalt väiksena tunduvad parendused on tegelikkuses märkimisväärne samm edasi. Julgustan kõiki juba lähipäevil külastama Telia suuremaid esindusi Tallinnas ja uuenenud Tartu Lõunakeskuse esindust, kus saab omal käel seadmetega tutvuda  ning usun et huvilised saavad positiivse üllatuse osaliseks,“ märkis Aaviksoo.

 

The post Telia e-poes algas Galaxy Note10 ja Note10+ eelmüük appeared first on Digitark.


5 kõige parema akuga telefoni

$
0
0

Nende telefonide aku vastupidavus on praegu müügisolevatest kõige parem.

 

Sel aastal on uusimatesse nutitelefonidesse jõudnud mitmeid uusi võimalusi – 5G, volditav ekraan, ekraani sees asuv sõrmejälje lugeja, korpusest välja liikuv kaamera jne. Me ei tea veel, kas need uued trendid on siin selleks, et jääda või vaibuda, kuid üks on telefoni puhul vaieldamatult oluline, nimelt võimalikult kauakestev aku.

Viimane asi, mida telefonist ootaks, on aku tühjaks saamine siis, kui seda oleks hädasti vaja.

Tänapäevased telefonid peavadki tavaliselt terve pika päeva vastu, seda mõõduka kasutamise juures. Kasutades telefoni terve päeva jooksul aktiivselt, võib aga tekkida vajadus vahepeal laadida. Akud väsivad aja jooksul. Mida kauem on telefon olnud, seda kiiremini aku tühjaks saab. Kui aku on tühi, siis on kogu telefon samahästi kui kasutu.

Kui tundub, et su telefoni aku on jäänud kuhugi 90ndatesse aastatesse ja ei kesta piisavalt kaua, siis sa pole üksi. Kui kauakestev aku on sinu jaoks prioriteet, siis järgnevad telefonid on saanud muljetavaldava skoori just selles. Akusid testiti lennurežiimil, mängides videosid ilma katkestamata kuni telefoni kustumiseni.

 

Apple iPhone XR

 

Parima tulemuse viimastest iPhone’i mudelitest sai XR, mis kestis kokku 19 tundi ja 53 minutit.

 

Allikas: Telia e-pood

 

Ühtlasi on sellel mitu ihaldusväärset iPhone’i omadust nagu näiteks väga hea suur ekraan mugavas korpuses, see on kiire ükskõik mille tegemises ning omab näotuvastust ja juhtmevaba laadimist. Kirsiks tordil kaamera, mis on peaaegu samahea, kui tippmudel XS-l.

Vaata lähemalt.

 

Samsung Galaxy S10 Plus

 

Sellel telefonil on fenomenaalne AMOLED ekraan, palju kasulikke kaamerafunktsioone ja võimalus ilma juhtmeta laadida teisi seadmeid.

Massiivne aku pidas testis vastu 21 tundi. Kui see telefon on liiga kallis või suur, siis võib kaaluda väiksemat venda, S10 mudelit, mis pidas testis vastu 18 tundi.

Vaata lähemalt.

 

Motorola Moto G7 Power

 

See telefon jõudis tippu. Kuigi sellel pole kahte tagumist kaamerat nagu Motorola praegusel lipulaeval Moto G7-l, siis see Power mudel sisaldab metsikult suurt 5000mAh akut, mis pidas vastu 23 tundi ja 10 minutit, tehes sellest kõige kauem vastupidava akuga telefoni, mis hetkel saadaval.

Vaata lähemalt.

 

Huawei P30 Pro

 

Neli kaamerasensorit ja silmapaistvalt ilus disain, lisaks teeb P30 Pro parimaid pilte.

 

Allikas: Telia e-pood

 

Selle suur 4200mAh aku kestis 22 tundi ja 57 minutit. Väiksem Huawei P30 pidas vastu peaaegu sama kaua, 21 tundi ja 31 minutit.

Vaata lähemalt

 

Samsung Galaxy Note 9

 

Samal ajal, kui maailm ootab Note 10 müügile jõudmist, on Note 9 endiselt väljapaistev telefon. Aku pidas vastu 19 tundi ja 20 minutit, kirjutab cnet. Lisaks sellele leiab suure ja ereda ekraani, pliiatsi ja heldelt sisemist ruumi asjade hoidmiseks.

Vaata lähemalt.

 

 

 

The post 5 kõige parema akuga telefoni appeared first on Digitark.

Trendid telekomi vallas, mida ei tohi maha magada

$
0
0

Mis praegu ikkagi telekomimaailmas toimub? Selle valdkonna trendidest ja lähitulevikust rääkis Tuuli Elstrokile Telia ärikliendi üksuse direktor Tarmo Kärsna.

Artikkel ilmus esmakordselt ajakirjas Director. Autor:  Tuuli Elstrok, vabakutseline ajakirjanik

 

Viimasel aastal on Eesti telekomi vallas toimunud põnevad arengud: detsembris avati TalTechi linnakus riigi esimene 5G-võrk, mõned kuud hiljem kogu Eestit kattev asjade interneti võrk. Märtsis hakati pakkuma VoWiFi teenust, tänu millele saab teha mobiilikõnesid WiFi-s. Mai lõpus kerkis aga päevakorda küsimus, kas kauaoodatud 5G on ikka tervisele ohutu.

„Vahel ma ikka imestan, kui kiireks tempo on läinud,” ütleb Tarmo Kärsna. „Kõik need arengud ja trendid on omavahel tihedalt seotud ja annavad suuniseid, kuhu ettevõtjatel tasub fookus seada klientide paindlikumaks teenindamiseks ja äri edukaks juhtimiseks.”

Toomegi siin ära olulisemad trendid.

 

Asjade internet ehk loT (Internet of Things)

 

„Asjade internet, kus kõik kodused seadmed meie ümber on ühendatud, jääb veel aastateks haibiks,” arvab Tarmo Kärsna. „Kõik ootavad, et see tuleb kohe, siis saavad kõik seadmed kodus üksteisega ühendatud ja elu muutub lihtsamaks. Aga tegelikult… näiteks 3D-teIekad tulid ja kadusid, sest keegi ei vaata kodus telekat prillidega – see efekt tekib ainult suure ekraaniga ja pimedas ruumis. Või pesumasin ja röster, mille äpist saad vaadata, kas see töötab või ei. Aga kas sul on ikka päriselt ka seda infot vaja?“ Kärsna arvates arendatakse kohati midagi lihtsalt seepärast, et vaadata, kuhu välja jõutakse.

Küll aga usub ta kindlalt, et asjade internetil on tulevikku seoses ühiskonna ja ärikeskkonnaga. Näiteks sensorite näol, mis aitavad kasvõi tootmisest paremat üldpilti saada ja vigu avastada. Sensorite kasutamises pole muidugi midagi uut, vaid uus on nende juhtmevabadus. Seni kulus tootmise ümberpaigutamisel juhtmete vedamise peale meeletu ressurss, juhtmevabadus võimaldab aga kiiret ümberkorraldust.

Elulise näitena võib tuua, et jäätmefirmadel pole praegu kuigi head ülevaadet sellest, kus täpselt nende renditud konteinerid paiknevad. „Andur, mis annab signaali konteinerite asukohast, võiks siin suureks abiks olla,” ütleb Kärsna. „Või vaguneid opereeriv firma – neil on praegu koolitatud või lihtsalt kogenud ja hea kõrvaga inimesed, kes rongi tulles hoolikalt kuulatavad, kas mõni vaguni ratas teeb teistmoodi häält ning vajab remonti, ja panevad selle kirja. Selle asemel võiks panna vaguni või rööbaste külge sensorid, mis suudavad kiiremini ja täpsemalt vea üles leida.” Nii et kuigi ühest küljest-tavakliendile-on asjade internet paljuski praegu veel ebavajalik, on see väga selge ja arendamist vääriv teatud kohtades: liikluses, meditsiinis, tootmises, tööstuses.

 

5G

 

Asjade interneti arengule aitab väga palju kaasa 5G ehk viienda põlvkonna mobiilsidestandardi kasutuselevõtt. See on lairibaühendus, mis tähendab kuni 20 korda kiiremat võrku, inimsilmale tajumatut viiteaega ning andmeside massiivset ja kiiret kasutamisvalmidust kohe, kõikjal, igast seadmest. Ettevõtetele tähendab see uusi ärimudeleid, innovatsiooni ja veel suuremat digitaliseerumist.

„Esialgu on 5G mõeldud pigem äriklientidele,” selgitab Kärsna, „sest see pakub madalat latentsust, nii et ettevõtted saavad hakata internetti ühendama üksteisest sõltuvaid seadmeid.” Tulevikus leiab see tõenäoliselt rakendust ka eraklientidele mõeldud teenustes. Ta meenutab, kuidas 3G turule tulles ei osanud paljud sellega midagi peale hakata: mis mõttes sa vaatad internetti telefonisti „4G-st saadi juba rohkem aru: ahaa, see on kiirem ja e-kiri avaneb kiiremini. Tehnoloogia vajabki aina kiiremat andmesidet, nii et 5G võidukäik oli asja loogiline jätk.” Lõpuks tuleb muidugi füüsika ette: „Õhk oma sagedustega on piiratud ressurss. 5G puhul võtame kasutusele uusi sagedusi, ent osaliselt kasutame ka 3G ja 4G omi, erinevus on tehnoloogias.”

 

Eristumine

 

Selleks et klientidele korda minna, on oluline eristuda. „Telekommunikatsioonifirmad kasutavad standardseid ja tihti samade tootjate tehnoloogiaid. Eristuvus tuleb oskusest luua klientidele korda minevaid teenuseid.” Näiteks tekkis Hollandis ilma oma võrguta virtuaaloperaator, kes rentis olemasolevalt operaatoriltsagedusi. Fookus seati türklastele.

Türgikeelne koduleht ja arved ning ka Türki helistamine oli soodne. Aastaga suudeti saada Hollandist ja Belgiast kokku ligi 2 miljonit klienti. Ja ei mingit uudset tehnoloogiat, lihtsalt hea segmendi sihtimine ja eristumine selle kaudu.

 

Big data

 

Üks võimalus, kuidas teiste seast silma paista ja kliente võita, on ligipääs andmetele ja oskus neid lugeda. Kärsna sõnul oli aastaid tagasi klassikaline lähenemine selline: palkame andmeanalüütikud, kes võtavad kogu meie andmemahu ja otsivad sealt mingeid mustreid. „Mis mustreid?” hüüab ta. „Sa pead teadma, mis probleemi sa lahendad, ja alles seejärel hakkad lahendust otsima. Siis hakkab big data jõudsalt liikuma.”

Näiteks tegi Telia eelmisel aastal projekti Helsingis, kus tõestati, et andmete abil saab inimeste liikumist suunata. „Avati aastaid oodatud metrooliini pikendus, ent kui liin avati, oli see tühi.” Telia abil uuriti siis inimeste liikumist jaama lähistel ja selgus, et metrood kasutasid vaid 300 meetri raadiuses elavad inimesed. Seega muutis linn bussiliine, nii et need tõid inimesi metroojaamadesse nn ette. „Pool aastat hiljem kaardistab inimeste liikumine uuesti ja tuli välja, et raadius, kust inimesed metroojaamadesse tulevad, on liikunud 2,5-3 kilomeetrini. Seda on päris palju!” Nii et andmetes peitub õige kasutamise korral võimas jõud ja ressurss. Muu hulgas toidavad andmed tehisintellekti arengut, mis elab ja õpibki neist.

 

Kas tehisintellekt võtab meilt töö üle?

 

„Ühe hinnangu kohaselt on praegune tehisintellekt maailmas kolmeaastase lapse tasemel. Nii et see teeb ikkagi vaid seda, mida me ütleme talle, et ta teeks,” ütleb Kärsna. „Siiski muutub see juba meie eluea jooksul palju taibukamaks.” Näitena võib tuua chat-ja voicebot’id, mis suhtlevad meiega juba, enamasti kodulehel või Facebookis. „See on kogemuspõhine vestlus, kus chatbot õpibki kogemuse kaudu,” selgitab ta. „Inimene on sel puhul nagu ema, kes ütleb lapsele, kas õpitu on õige või vale.”

Kas hirmul, et robotid võtavad maailma üle, on siis alust? Kärsna toob paralleeli 90. aastatega, mil hoiatati, et raamatupidamisprogrammide tulekuga tekib meeletu tööpuudus. „Aga ei tekkinud! See on lihtsalt kohanemine, inimestele tekivad uued ametid, mille peale me praegu isegi ei tule. Kuna robotid on hästi praktilised, siis on nende väljund rutiinse töö tegemises: millegi tõstmine, väljade täitmine ja teised vähese lisandväärtusega tööd.” Inimestele jääb alles kõik see inimlik, mida ei saa kuidagi robotitega asendada. „Saksamaal toodi vanadekodusse inimkujulised robotid,” toob ta näite. „Jah, nad olid palju täpsemad – kõik proovid ja rohud olid õiges koguses ja õigel ajal valmis ilma inimlike eksimusteta – ent seda ei soovitud. Robot polnud inimene, aga seal oli vaja just inimest, kellega suhelda.”

 

Touch and feel

 

Tarmo Kärsna usub, et maailmal seisab ees huvitav inimlik dilemma. „Näiteks on ennustatud kogu muusikatööstuse liikumist digitaalsetele platvormidele, kuid samal ajal näeme vinüülide müügi kasvu. Järjest rohkem inimesi tahab midagi omada, nimetagem seda niisuguseks nähtuseks nagu touch and feel – inimesel on ikka sisemine vajadus midagi füüsiliselt katsuda, tunnetada, eriti digiajastul.” Seetõttu usub ta, et uus põlvkond väärtustab füüsilisi asju ja kõik ei liigu virtuaalsesse maailma. Või teine variant, kus kasutatakse küll kõike virtuaalset, ent oodatakse, et see on privaatne ja ainukordne iseenda jaoks. Märk sellest on kasvõi sotsiaalmeedia – ei taheta olla seal, kus on kõik teised, ja seepärast luuaksegi FBs omaette suletud gruppe (nt koolikaaslased, trennikaaslased, majanaabrid) või otsitakse uusi sotsiaalmeediaplatvorme, mis pole nii levinud.

 

Küberturvalisus

 

„Viis aastat tagasi oli see küberkuritegu, kui kellegi ettevõtet rünnati, arvutid zombiks lasti või üldse üle võeti. Halba tehti kellegi tellimusel ja raha saadi tellija käest. Nüüd on see ümber pööratud, rünnatakse arvutite kasutajaid, püüdes neilt saada andmeid, meelitades neid maksma võltsarveid või siis klikkama linkidele, mis arvuti andmed krüpteerivad – seda nimetatakse phishinguks ehk pettusega andmete õngitsemiseks. Andmete taastamiseks on vaja reeglina maksta,” selgitab Kärsna. „Eestis on ettevõtteid, kes on nii päris suuri summasid maksnud”. Salakavalam on olukord, kus kurjategija on pannud arvutisse tarkvara, mis jälgib meilivahetust ettevõtte klientide ja partneritega, ning astub vahele, saates identse arve, kuid muutunud konto numbriga, lisades teate selle muutumisest ja paludes kanda raha uuele kontole. Ettevõtetes võib kuluda mitu ülekannet, enne kui pettust märgatakse.

Meil on küberturvalisus Kärsna hinnangul veel lapsekingades, eelkõige just mõtteviis: asjad vist pole korras, aga sellest ei taheta teada ega sellega tegeleda.

Või arvatakse, et teatakse piisavalt. ..Ettevõtetele tundub, et ah, me oleme nii väiksed, kes meid ikka ründab! Ent kui igaühelt 50 eurot välja petta ja petetuid on tuhandeid, siis on ju kasu märkimisväärne.” Just nii kurjategijad mõtlevadki. “Juhtidel on tark seda olukorda mitte karta ja kindlasti oma töötajaid koolitada. Saksamaal tellivad ettevõtted suisa küberturvalisuse auditeid, et oma positsioonis kindel olla.”

 

Jätkuv tööjõupuudus IT-sektoris

 

Kärsna sõnul on selle taga lihtne loogika. ..Ülikoolid annavad spetsialiste välja tsüklitena, mis läks nihkesse, kui meie enda startup’induse ükssarved (Skype, Transferwise, Bolt jt) vajasid korraga rohkem spetsialiste,” selgitab ta. „Sa ei saa nagu „Matrixi“ filmis lihtsalt tarkvara endasse laadida ja kopteripiloodiks hakata, see võtab aega.” Ülikoolide reageerimise aeg uute õppekavade koostamisest esimese lennu lõpetamiseni on 3-8 aastat. „Lisaks oleme kuni 90. aastate lõpuni kestnud väikese sündivuse mõju sfääris ning 20. eluaastates noori ongi vähem. Meil lihtsalt pole noori inimesi võtta.”

Palju sõltub ka riigist, maksudest ja ettevõtluse toetamisest. „Ega noored pole siia laulatatud – kui asi muutub ebamugavaks, kolitakse lihtsalt mujale, kus on parem elada ja äri teha,” ütleb Kärsna.

Ühe kasutamata potentsiaalina tehnoloogiavallas näeb ta naisi. „Neid on hästi vähe ja üle maailma, mitte vaid Eestis. Seega tuleb tekitada inimestes huvi ja pakkuda neid valikuid juba põhikoolis.” Soostereotüübid, mille kohaselt poisid peavad justkui spetsialiseeruma matemaatikale ja tüdrukud kirjandusele, on Kärsna meelest endiselt olemas. ..Mõtteviisi tuleb kujundada, arvestades muidugi isiklike eelistustega – humanitaarhuvilist ikka IT-d õppima ei sunni. Positiivne näide on üritustesari Tech Girls ja Taavi Kotka robootikakool tüdrukutele.

Startup-maailm sõltub majanduse käekäigust ja kuigi praegu läheb sellel hästi, tunnetab Kärsna teatavat tiksuvat ohtu. „Kui kraanid kinni jooksevad, paiskub turule palju IT-inimesi, kes on harjunud väga hea eluga, olukorraga, kus nad ütlevad, mida nad tahavad, ja neile võimaldatakse see. Ja siis tekibki sotsiaalne kriis. Kui me väga ainult ühte sektorisse panustame, siis sõltume sellest liiga palju.”

 

Ühiskondlik vastutustunne

Telia annab endale Kärsna sõnul väga hästi aru, et ühest küljest loob telekomi valdkond palju võimalusi, teisalt peituvad selles ka ohud, nii digiriskid ja küberkiusamine kui ka keskkonnal lasuv koormus.

Seetõttu võeti ette väga ambitsioonikas looduskeskkonnaprojekt kuni aastani 2030: null prügi, null C02 emissiooni, ja mitte ainult Telia enda äris ja tegevustes, vaid kogu tarneahelas, kõikide partnerite puhul.

Mujal maailmas tegelevad ettevõtted juba ammu sellega, et panustavad ühiskonda. Telia püüabki oma eeskujuga nakatada teisi ettevõtteid ka Eestis. “Keskkonnahoid ei ole ainult valitsuste teema ja asjad hakkavad liikuma alles siis, kui suured ettevõtted astuvad samme,” arutleb Kärsna.

„Praegu tarbivad kõik maailma andmekeskused energiat kokku sama palju kui terve Suurbritannia aastas. Nende genereeritud C02 jälg on sama suur kui kogu lennundusel,” räägib Kärsna.

„Näiteks Eestis kütame andmekeslcuste energiaga oma kontorihooneid ja uue andmekeskuse ehitame taastuvenergiat tootva Utilitase koostootmisjaama kõrvale,” ütleb Kärsna.

Peale selle on Telia hingeasjaks võtnud digiprügi koristamise. Selle aasta algul toimunud suure Digitaalse koristuspäeva käigus puhastasid tuhanded inimesed ja üle 70 ettevõtte oma seadmeid kasutuna seisvatest failidest umbes ühe petabaidi ehk miljoni gigabaidi ulatuses. Liitu 2020. aasta Digitaalse koristuspäevaga siin.

 

 

 

 

The post Trendid telekomi vallas, mida ei tohi maha magada appeared first on Digitark.

IT auditid ja diagnostika aitavad ennetada ettevõtete võimalikke karisid

$
0
0

IT tehnoloogia on pidevas muutumises ja see tähendab, et ka ettevõtetel lasub lakkamatu kohustus veenduda, et kõik kasutusel olevad IT lahendused on kaasaegsed ja maksimaalselt turvalised. Sellest, mis vahe on IT auditil ja diagnostikal ning mis kasu ettevõtted neist saavad, kirjutab Telia IKT teenuste grupi juht Alar Kurvits.

Autor: Alar Kurvits.

 

Selguse huvides on tark alustada praktilisest näitest, nimelt läbis audiitor- ja konsultatsiooniettevõtja BDO Eesti hiljuti Microsoft’i andmetöötluse nõuete vastavuse auditi. Kuna BDO Eesti töötleb Microsoft’i personaalset või tundlikku informatsiooni, siis oli auditi eesmärgiks kontrollida, kas BDO Eesti IKT lahendused vastavad Microsoft’i andmetöötluse nõuetele, mis omakorda tulenevad Euroopa Liidu isikuandmete kaitse üldmäärusest (GDPR).

Auditi viis läbi sõltumatu sertifitseeritud infosüsteemide audiitor (CISA) ja BDO Eesti läbis selle edukalt. BDO Eesti IT-teenuse terviklahenduse pakkujana on auditi positiivne tulemus tunnustuseks ka Telia Eestile, kuna kontroll kinnitas, et kõikide BDO Eesti seadmete, serverite ja litsentside eest on maksimaalselt hoolt kantud. Just selline kinnitus on aeg-ajalt kõikidele ettevõtetele suisa eluliselt oluline.

 

Vana tõde „usalda, aga kontrolli“ kehtib ka ITs

 

Audit on süsteemne, dokumenteeritud ja sõltumatu hindamisvorm, mis võib teenuse või toote kasutajale olla mõnikord ka kohustuslik, mitte valikuline otsus. On ka lihtsamaid võimalusi analüüsimaks, kas ettevõtte IT on korraldatud parimal võimalikul viisil. Näiteks usaldusväärselt partnerilt tellitud IT diagnostika ehk analüütiline ülevaade IT süsteemide hetkeolukorrast. Ikka selleks, et ühel hetkel kohustusliku auditeerimisega silmitsi seistes saaks südamerahus edasi tegutseda.

Kui auto armatuuril hakkab tuli põlema, siis diagnostika autotöökojas aitab tuvastada võimalikke probleeme. Selleks, et auto valed seadistused ja ebapiisav hooldus ei kahjustaks lisaks mootorile ka keskkonda ja maanteedel liiklejate elusid, kohustab liiklusseadus autosid läbima korralist tehnoülevaatust. Ehkki seadus ettevõtteid selleks ei kohusta, on IT diagnostika vajalik täpselt samal põhjusel – et IT süsteemide „punane ohutuli“ ei hakkaks mitte kunagi ootamatult põlema.

Toimiv IT süsteem tähendab seda, et seadmed, riistvara ja ühendused peavad laitmatult töötama. Aga mitte ainult – andmed peavad olema hõlpsalt kättesaadavad ja samas turvaliselt kaitstud. See on oluline ka väiksemate ettevõtete puhul.

Ei tasu arvata, et küberkurjategijad ründavad ainult suurettevõtteid, sest väiksemate ettevõtete sageli nõrgemat turvalisust on tegelikult ahvatlevam ära kasutada.

Sellistes olukordades võib ettevõtte igapäevane tegevus mõneks ajaks seiskuda ja lisaks käibe vähenemisele võib kuluda palju raha andmete kättesaamiseks või taastamiseks. Tasub meeles pidada, et kahjumlikke tagajärgede likvideerimine ja tavaolukorra taastamine on enamasti kulukam kui terviklik ja turvaline IT lahendus.

 

Mitte ainult ettevaatusabinõu

 

IT diagnostika on hea tööriist nii ettevõtte siseselt kui ka rahvusvahelises äritegevuses. Terviklik ja turvaline IT-teenuste süsteem annab ettevõtte juhtkonnale kindlustunde, et kasutusel olevad infosüsteemid on võimalikest absoluutselt parimad. IT diagnostika annab ka teadmise, kas ja millistesse IT lahendustesse täiendavalt investeerida. Harvad pole ka juhused, mil ettevõtte turvaraamistikud on üheks oluliseks eelduseks rahvusvaheliseks äritegevuseks. Eesti ühe suurima IT-teenuste terviklahenduse pakkujana on Telia Eesti kogemustepagasis palju praktilisi näiteid ja soovitusi, mida ettevõttes nii turvalisuse kui ka süsteemide ja seadmete elujõulisuse hoidmise nimel rakendada.

Loe lisaks ka küberturvalisusest ettevõttes või küsi IT diagnostika kohta täpsemalt Telia IT spetsialistidelt.

 

The post IT auditid ja diagnostika aitavad ennetada ettevõtete võimalikke karisid appeared first on Digitark.

Avaliku ja erasektori koostöös turvatud e-valimised möödusid intsidentideta

$
0
0

Riigikogu valimistel andis tänavu oma hääle elektrooniliselt 247 232 valijat ehk 28 protsenti kõigist valimisõiguslikest Eesti kodanikest. Euroopa Parlamendi valimiste e-hääletamisel osales 155 521 inimest ehk 17,6% valijaskonnast. Elektrooniline hääletamine, mida korraldas riigi valimisteenistus, möödus turvaintsidentideta ning seda tänu erasektori ja riigi ühisele pingutusele.

Autor: Aigar Käis

 

Riigi Infosüsteemi Ameti intsidentide käsitlemise osakonna CERT-EE juht Tõnu Tammer ütles, et möödunud valimistel oli erasektori ja riigi koostöö tihedam ning turvalisuse tagamiseks valmistuti varakult ja suuremalt. „See ka kandis vilja, sest ühtegi intsidenti ei olnud ning süsteemid on kaitstud. Testisime süsteemide vastupanuvõimet rünnakute osas ning süsteemi dubleerivad osad paigutati turvaliselt erinevatesse andmekeskustesse eraldi interneti- ja elektriühendusega, et tagada nende tõrgeteta töötamine,“ sõnas Tammer.

Ta lisas, et  koos partneritega, kelleks olid Telia ja Tele2, võeti esmakordselt kasutusele e-valimiste turvamiseks suurte teenusetõkestusrünnete kaitse lahendus, mis kaitseb tervet riigivõrku. „Inimesed, kes tagasid e-valimiste süsteemi tõrgeteta töö ja seire, monitoorisid veebis toimuvat terasemalt ning jälgisid ööpäevaringselt, et süsteemid töötaksid. Kõige suurem kübernõrkus on peaaegu alati inimene, sestap tegime küberteadlikkuse koolitusi erakondadele ja kandidaatidele. Meie jaoks oli esmakordne nii suurelt ja laialt valimiste üldist küberturvalisust tagada ja e-valimiste toimimist korraldada,“ lõpetas Tammer.

Esmakordselt majutati sel korral e-valimiste platvormi üks oluline osa Telia andmekeskusesse. „Riiklikult sedavõrd olulise projekti turvalahenduse tagamisel näitab erasektori kaasamine, kui tõsiselt mõeldakse läbi võimalikud riskistsenaariumid ning nende avaldumise tõenäosus,“ ütles Telia Eesti seadmemajutuse teenuste juht Erik Janson. Lisaks aitas Telia projekti raames tagada riigile vajalikud andmeside ühendused.

Lisaks kaasati e-valimiste platvormi lahendusse teenus, mille eesmärk on kaitsta e-platvormi suunalist liiklust ning blokeerida võimalikud rünnakud. „Potentsiaalsete rünnakute korral oleks ilma sellise kaitseta võinud soovimatu liiklus e-valimiste platvormi tööd häirida ja halvemal juhul süsteemi mingiks ajaks kokku jooksutanud. Valmisolek oli olemas, ent õnneks selliseid rünnakuid ei esinenud,“ kinnitas Telia IKT riskide ja turva grupi juht Aigar Käis.

Kuigi e-valimiste käigus otseseid turvaintsidente ei esinenud, näitab trend, et e-teenuste vastu suunatud erinevate rünnakute arv ajas siiski kasvab.

„Näiteks Riigikogu e-hääletuse järgselt toimus 3. märtsil www.eesti.ee aadressile suunatud rünnak, mille käigus blokeeriti rohkem kui 200 000 ebasoovitavat päringut ühes sekundis ja seda 20 minuti vältel. Tavapärasega võrreldes kasvas ründe ajal lehele suunatud liiklus umbes tuhat korda, ent spetsiaalne kaitse ei lubanud sel lehekülje tööd halvata,“ lisas Käis.

The post Avaliku ja erasektori koostöös turvatud e-valimised möödusid intsidentideta appeared first on Digitark.

Google Maps juhatab kohale uutmoodi

$
0
0

Kasutajateni on jõudnud Google Maps’i uuendus, mis juhatab jalgsi liiklejaid teistmoodi, kui varasemalt.

 

Selleks on kasutusele võetud mõned aastad tagasi kõvasti jutuainet pakkunud liitreaalsus, mida kasutas ka näiteks populaarne Pokemon GO mäng. Google on funktsiooni nimeks pannud Google Map Live View, mis on saadaval või kohe jõudmas enamikule Androidi ja iPhone’i seadmetele.

Reaalajas jalgsi navigeerimine toimub läbi telefonikaamera. Hoides telefoni käes ja kaamerat avatuna, näeb ümbritsevat sellisena nagu see on ja lisaks juhiseid liiklemiseks.

Androidi seadmed, mis toetavad ARCore’i või iPhone’d ARKit-toega saavad uut tüüpi juhiseid proovida. Nimekirja nutiseadmetest, millel nimetatud tugi olemas, näeb siit.

Testida saab Live View’d avades äpi ja sisestades sihtkoha. Seejärel vajutades juhiste peale ekraani allservas. Ülevalt tuleks valida juhised jalakäijale, mitte autole. Ekraani allserva tekib Live View, millele vajutades saabki liitreaalsusega juhised. Uuendus jõuab erinevatele telefonidele ja regioonidesse järk-järgult ning kui seda hetkel ei näe, siis tasub proovida mõne aja pärast uuesti. Abi võib olla ka äpi uuendamisest.

Tegu pole maailma muutva revolutsiooniga, kuid vahel just jalgsi Google Maps’i abiga kuhugi minnes, võib orientiir või suund käest kaduda. Sellistes olukordades on Live View’l oma kindel koht, tehes juhendamise selgemaks.

 

The post Google Maps juhatab kohale uutmoodi appeared first on Digitark.

Viewing all 3234 articles
Browse latest View live