Quantcast
Channel: Digitark
Viewing all 3234 articles
Browse latest View live

Ärikliendi kogemus: interneti kasutamine väljaspool Euroopat on lihtne ja selge.

$
0
0

Interneti kasutamine nii tööreisil kui ka puhkuse ajal on muutunud iseenesestmõistetavaks. Ent kuigi mobiilse interneti rändlustasud kaotati Euroopa Liidus juba poolteist aastat tagasi, on inimesed endiselt ettevaatlikud mobiilse interneti kasutamisel kaugemates sihtkohtades. Palusime ühel Telia kliendil kirjeldada, kuidas ta reisil Singapuris ja Tais internetti kasutas.

 

Vii end kurssi sihtriigi teenustega

 

Esmalt tuleks end kurssi viia operaatori pakutavate teenuste ja teenustasudega sihtriigis. Peamine reegel on hinnata, kas oled reisil kauem kui kolm päeva või soovid reisil kasutada internetti üle 200 MB, et otsustada, kas sul on vaja paketti nädalaks või sobib päevapakett. Kui nädalapakett valida, siis on see mõttekas ära tellida enne reisi, siis ei pea netiühendusega kohapeal tegelema.

 

Mõtle läbi, millal ja milleks internetti vajad?

 

Kui vajad internetti ainult e-kirjade vaatamiseks või sotsiaalmeedia sirvimiseks ja ajafaktor pole oluline, võib kasutada hotelli, kohviku või lennujaama WiFi-t. Kui aga soovid kasutada kaardirakendust, et näiteks lennujaamast hotelli sõites teada saada, kus sa asud, kui palju sõit aega võtab ja millised vaatamisväärsused on lähedal, siis peaksid valima mobiilse interneti.

 

Kuivõrd kasutada avalikke wifi võrke ja kohalikke internetilahendusi?

 

Avalike WiFi võrkude kasutamise puhul tuleb arvestada, et osade hotellide traadita internet oli väga katkendlik. Seega võib olla tavaline, et mobiilse neti vajadus on ka hotellis, kui näiteks on soov pidada Skype’i nõupidamist või vaadata Eesti tennisisti mängu live’i.

Veel tuleb arvestada avalike WiFi võrkude kasutamisel, et need ei ole turvalised. Kõiki turvalisust vajavaid tegevusi, nagu ülekanded internetipangas või töövõrku logimine oli turvalisem teha Telia mobiilses internetis.

Ka pakuti kohalikku SIM-kaarti kohalikus telefonis, taskuruuterit või hotellis kiirema interneti juurde ostmist. Kuid lahendused tundusid ebaturvalised ja ebamugavad ning pigem sobis avaliku WiFi võrgu ja mobiilse interneti kasutamine.

 

Kuidas lahendada interneti kasutus sihtriigis?

 

Kasutada saab majutus- ja toidukohtade ning lennujama pakutud WiFi-t ja muul juhul mobiilset internetti. Eelnevalt ostetud nädalapakett kattis peamise reisi perioodi. Lisandus juurde 3-4 päevapaketti, et näha live ülekannet. Päevapaketi uuendamine lühisõnumi abil oli lihtne, kuigi ette planeerides oleks võinud tellida lisaks ühe nädalapaketi. Nädalapaketi hinnad on tõesti soodsad ning erinevalt eelmistest reisidest oli Minu Telia äpis selge ülevaade, palju on mahtu kulunud. Oli selge ülevaade, palju raha on kulunud ja mida sai viimati juurde ostetud. Võrreldes eelmise samasuguse reisiga olid kulutused internetile kokku ca 50% madalamad.

NIPP: Enne reisi uuri, mis on Telia sihtriigi netipaketid ja mõtle läbi vajadus interneti kasutamiseks. Telli oma reisiks nädalapakett siit.

 

The post Ärikliendi kogemus: interneti kasutamine väljaspool Euroopat on lihtne ja selge. appeared first on Digitark.


Telia asjade interneti võrk lihtsustab ettevõtlust

$
0
0

Telia asjade interneti võrguga saavad ettevõtted muuta igapäevaelu lihtsamaks ja tõhusamaks.

 

Telia Eesti asjade interneti valdkonna juhi Toomas Kärneri kinnitusel on värskelt avatud NB-IoT (narrow band internet of things) võrgu näol tegu sisuliselt esimese 5G perekonda kuuluva asjade interneti võrguga, mis levib üle kogu Eesti.

Seoses Asjade Interneti järjest suurema levikuga ning seadmete hindade alanemisega võiks iga ettevõte endalt küsida, et millised on tema tegevuses need alad, kus kasutatakse mingite andmete hankimiseks endiselt inimest. Heaks näiteks on igasugused keskkonna jälgimise teemad, mis kaardistavad hetkeolukorda. Olgu see siis temperatuur, niiskus, mõne energia-allika kulu vms.

Toomas Kärneri kinnitusel saavad Telia asjade interneti võrku kasutama hakata väga erinevad ettevõtted, et muuta oma igapäevaelu lihtsamaks ja tõhusamaks. Nii on uue võrgu teenus avatud ka kõigile senistele M2M klientidele ja see on kasutatav tegelikult ka olemasolevate SIM-kaartidega. Vajalik on vaid NB-IoT tehnoloogiat toetav seade.

“Näiteks on hetkel väga suur osa M2M teenustest kasutusel autode jälgimise lahendustes, makseterminalides ja muudes sarnastes lahendustes. Kõik need Telia kliendid võivad nüüd alustada oma tootjate poolt pakutavate NB-IoT seadmete katsetamist. Põhjusi selle tegemiseks on mitmeid: pikem aku eluiga, parem levi ning asjaolu, et maailm on liikumas 2G tehnoloogia sulgemise suunas. Näiteks veoauto jälgimise lahenduste puhul on oht juba varsti sattuda riikidesse, kus 2G seade enam võrku ei pääse ning veok kaob n-ö ekraanilt,” selgitas Kärner.

Loe lähemalt asjade interneti võrgu kasutamisest ettevõtetes.

 

Telia asjade interneti võrk katab ligi 98% Eesti territooriumist ning võrgu puhul tasub meelde jätta kolm olulist mõtet.

  • Võrk on ametlikult avatud, üle-eestiline ja reaalselt kasutatav.
  • Võrk on juba aktiveeritud kõigile Telia SIM-kaartidele. Leia vaid endale sobilik ja vajalik seade, pane sellesse olemasolev SIM sisse ja seade ongi kasutamiseks valmis.
  • Esimesed kliendid juba kasutavad võrku ja tegu pole enam testiga.

 

Telia M2M teenuste kohta saab lisateavet siit ja asjade interneti kohta siit.

 

 

The post Telia asjade interneti võrk lihtsustab ettevõtlust appeared first on Digitark.

Samsung Galaxy S10 saab olema üks esimesi telefone WiFi 6 toega

$
0
0

Samsung Galaxy S10 tuleb välja kiirema WiFi toega, mida pakub WiFi 6. Järgmise generatsiooni WiFi standardi toe saavad Samsungi telefonide kolm uut mudelit.

 

Esialgu pole nende kiirustega veel midagi teha. WiFi 6 ruutereid praktiliselt pole, mis tähendab, et ilma nendeta ei saa ka kiiremalt netis surfata. WiFi 6 ei anna ka kiirust juurde individuaalsetes seadmetes. Selle eesmärk on parandada kiirust kodudes ja WiFi võrkudes, kuhu on ühendatud palju erinevaid seadmeid. Ühtlasi on ka nendele kõigile seadmetele vaja WiFi 6, et saada sellest kasu.

Sellegipoolest on see hea omadus, muutes telefoni natuke rohkem tulevikukindlaks.

Kui lähiaastatel tuleb osta uus ruuter, siis väga tõenäoliselt saabub sellega koju ka WiFi 6.

Siiani pole eriti palju WiFi 6 toega seadmeid, kuid Galaxy S10 näitel võib öelda, et see on muutumas. Telefonis hakkab olema Qualcommi parim protsessor, Snapdragon 855, mis sisaldab WiFi 6 tuge. Nimetatud kiip pole veel laialdaselt kasutuses, kuid peaks jõudma mitmetesse tänavustesse Androidi lipulaevadesse.

Samsung kuulutab kõigi eelduste kohaselt Galaxy S10 välja kuu lõpus, kirjutab The Verge. Oodatakse kolme erinevat mudelit: standardne S10, suurem S10 Plus ja odavam S10E. 5G versioon peaks lisanduma hiljem.

The post Samsung Galaxy S10 saab olema üks esimesi telefone WiFi 6 toega appeared first on Digitark.

6 äppi igale veganile

$
0
0

Need kuus äppi on abiks nii teadlikule vegan-elustiili esindajale kui ka neile, kes astuvad esimesi samme eetilisema ja loomasõbralikuma elustiili poole.

 

  • Vegsafe on veganite taskuteatmik. Kas E180 on taimset päritolu? Miks ei pruugi vegan tahta kanda velvetit? E-ained, tekstiil ja ilutoodete koostisosad on omaette keeruline maailm, mis komplitseeritusest olenemata mõjutab loomasõbra tarbimisotsuseid. Vegsafe annab kiiresti vajalikud vastused.
  • Kui oled leidnud ilutoote, mille koostisosad sulle sobivad, tahad ilmselt veenduda, et kreemi, šampooni või huulepulka poleks testitud loomadel. Bunny Free annab vastuse enamiku rahvusvaheliste brändide kohta. Äpi andmed pärinevad PETA-lt (People for the Ethical Treatment of Animals) ning on regulaarselt uuendatud.
  • Gonutss aitab leida taimse alternatiivi loomset päritolu toidule või toidu koostisosale. Otsingu lihtsustamiseks saad soovi korral kasutada filtreid, leidmaks näiteks tooted, mis on FairTrade või suhkruvabad. Lisaks aitab valgukalkulaator arvutada, kui palju ja milliseid valkurikkaid alternatiive vajad loomsete valguallikate asendamiseks.
  • Pole oluline, kas reisid mõnes välisriigis või sõidad Viljandisse teatrisse ning tahad teada, kust saaks linna parimat vegan-pitsat. Mõlemal juhul aitab sobiva söögikoha leida HappyCow äpp. Äpp ise on küll tasuline, kuid selleks, et veenduda, kas asi võiks olla oma hinda väärt, saad esialgu kasutada tasuta veebilahendust www.happycow.com.
  • Plant Jammer on äpp, mis seisab selle eest, et toit ei läheks raisku. Süsteem on lihtne – sisestad äppi, millised toiduained sul olemas on ning saad vastu soovituse, mida neist teha võiks. Seda koos retsepti ja eeldatava toidu valmimise ajaga. Samuti õpetab äpp toitu maitsestama ning arvestab sinu võimalike allergiatega.
  • Miks peaks vein olema mitte-vegan, see on ju viinamarjadest? Miks sobib veganile Corona, aga mitte soomlaste Somersby siider? Veggiebeers on äpp, mis kasutab Barnivore andmebaasi, andes selle abil vastuse, kas jook on vegan või ka näiteks gluteenivaba. Paljude vastete puhul on lisatud ka detailsem selgitus tootmisprotsessi kohta.

 

 

 

 

The post 6 äppi igale veganile appeared first on Digitark.

Vaata, kui palju rajati 2018. aastal maakondades kiiret internetivõrku

$
0
0

2018. aastal sai kiire internetiühenduse 50 000 Eesti kodu, sel aastal jõuab  ülikiire netiühendus enam kui 40 000 koduni, selgub Telia interneti püsivõrgu uuendamise programmi kokkuvõtetest ja plaanidest.

 

Telia ajakohastas 2018. aastal oma interneti püsivõrku kõigis maakondades. Kõige enam arendusi toimus Tallinnas ja Harjumaal, Tartumaal, Pärnumaal ning Viljandimaal. Telia Eesti tehnoloogiadirektori Kalle Arula sõnul ehitas ja uuendas ettevõte eelmisel aastal oma püsivõrke enam kui 200 piirkonnas, mis hõlmab nii linnu, alevikke kui ka külasid.

“Suurimad tööde mahud olid Tallinnas, Harju-, Pärnu- ja Tartumaal, kus viidi ellu arendusobjekte kümnetes eri piirkondades ning kus tuhandete klientideni viidi vähemalt 100 Mbit/s internetiühendused. Piirkondadena saab siin välja tuua Pirita ja Nõmme linnaosad Tallinnas, Viimsi ja Rae vallad Harjumaal, Ihaste linnaosa Tartus jpt,“ ütles Arula.

Tema sõnul vajab eraldi tunnustamist Telia ehituspartnerite ring, kes oli mitu korda kasvanud tööde mahuks hästi ette valmistunud ja sai oma ülesannetega edukalt hakkama.

 

Majapidamiste arv maakonniti, mis said 2018. aastal ülikiire Telia Koduinterneti:

 

 

 

*Kaardi loomisel on kasutatud Wikimedias avaldatud kaardiversiooni

 

2019. aastal on Telial plaanis internetivõrgu uuendamist jätkata sarnases tempos ning kavas on ehitada uut ja ajakohastada olemasolevat võrku enam kui 41 000 majapidamise jaoks. Tänavused mahukaimad arendused toimuvad Tallinnas, Harjumaal, Tartu linnas ja maakonnas, Pärnus, Paides ja Viljandis. Täpsemat infot arenduste kohta saab kontrollida pidevalt uuenevalt Telia Tulevikuinterneti veebilehelt: www.telia.ee/tulevikuinternet

Lisaks teeb Telia koostööd nii Elektrilevi kui ka teiste juurdepääsu taristut rajavate ettevõtetega. “Soovime, et kõik Eesti majapidamised saaksid lähiaastatel nende tänaseid ja homseid vajadusi rahuldava internetiühenduse,” lisas Arula.

Kokku investeerib Telia 2017–2020 enam kui 50 miljonit eurot nii olemasolevate internetiühenduste moderniseerimiseks kui ka uute ühenduste rajamiseks.

Telia eesmärk on pakkuda aastaks 2020 kõigile oma interneti püsivõrgu klientidele enam kui 100 Mbit/s kiirusega internetti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The post Vaata, kui palju rajati 2018. aastal maakondades kiiret internetivõrku appeared first on Digitark.

Miks on vaja äriklassi sülearvutit?

$
0
0

Äriklassi sülearvutid on eelkõige mõeldud kasutajatele, kes vajavad usaldusväärset seadet rohkemaks, kui lihtsalt aja veetmiseks ja internetis käimiseks. Teisisõnu on need masinad loodud igapäevase reaalse töö tegemiseks.

 

Mida see tähendab?

 

Kuna jutt käib töö tegemisest, on ka nõudmised, mis arvutitele esitatakse, võrreldes kodukasutajatele mõeldud seadmetega teised. Kasutaja eeldab, et tema arvuti on usaldusväärne, peab kaua vastu ning ei vea teda kriitilisel hetkel alt. Seda kõike on äriklassi arvutite juures ka silmas peetud ning nende loomisel arvestatud. Näiteks on kasutatud kvaliteetsemaid materjale ja komponente, tagamaks kasvõi seda, et igapäevasel kasutamisel arvuti korpus ei painduks kui seadet nurgast tõsta, mis tähendab, et kannatada ei saa emaplaat ning muud komponendid. Samuti on selline arvuti palju vastupidavam füüsilisele kulumisele, kriimudele ning tugevam on ka klaviatuur. Sama kehtib ka ekraani hingede ning kaane kohta.

 

Sama välimus, erinev sisu

 

Äriklassi sülearvutitel on suured konfigureerimise võimalused. Ehk sama nime ja välimusega seade võib sisemuses protsessori, mälu ja salvestusruumi osas olla täiesti erinev. Seda seetõttu, et iga klient leiaks oma vajadustele kõige paremini sobiva süleri. Teisalt aga saab tootja sel viisil muid komponente unifitseerida ja pikema aja jooksul kasutada ning seega kokkuvõttes kliendile parema kasutuskogemuse tagada.

 

Muud eelised

 

Palju on tähelepanu pööratud ka seadmete turvalisusele ning haldamise võimalustele. Nii on sõrmejäljelugeja pigem standard kui erand. Samuti on arvutid sageli parandatud veekindlusega, ehk klaviatuurile kogemata sattunud vedelik voolab lihtsalt ilma suuremat kahju tegemata korpuses olevate aukude kaudu välja. Kuna sülerid on mõeldud töö tegemiseks, on neil olemas ka dokkimisvõimalus. Nii ei pea iga kord kaableid eraldi ühendama. Veel tasub tähele panna, et palju pikem on ka selliste arvutite garantii. Reeglina on see kolm aastat, kuid leidub ka 5 aasta pikkust garantiid ja seda ka ärikliendile. Võrreldes paljude tavaliste sülearvutite kehtiva 12 kuu pikkuse garantiiperioodiga on siin suur vahe.

 

Tarkvara

 

Teadupärast vajab iga arvuti oma tööks ka tarkvara ning rääkides Windowsist, peaksid ärikasutajad eelistama selle Pro versiooni. Võrreldes Windows Home variandiga, on see turvalisem ning kergemini hallatav. Samuti tuleb valida ka kontoritarkvara, ehk leida sobiv Office pakettide hulgast.

 

Office 365

 

Office koosneb programmide kogumikust. Sinna kuuluvad Word ja Excel aga ka OneNote, PowerPoint ja sõltuvalt versioonist veel mõned tööriistad. Kes soovib võib litsentsi soetada kohe terveks aastaks, või siis otsustada igakuiste maksete kasuks.

 

Alati kõige uuem versioon

 

Office 365 puhul saab kasutaja Microsofti poolt oma paketile kogu aeg jooksvalt uuendusi, et oleks alati kõige uuem versioon. Seega ei jää programm kunagi “vanaks” ning on igal ajahetkel varustatud uusimate funktsioonide ning visuaaliga. Traditsioonilise toote puhul saab klient ostes küll uue ja kaasaegse programmi, kuid mõne aasta möödudes jääb see paratamatult vanaks ning ühel hetkel tuleb soetada taas uus versioon.

 

Office 365 töötab igas seadmes, sealhulgas ka pilves

 

Nagu ikka, saab ka Office 365 soetamisel klient omale võtme, mille abil on võimalik programm alla laadida ning arvutisse paigaldada. Seejärel tuleb Office ka enda Microsofti kontoga siduda ning see tähendab, et nii-öelda pilves on nüüd olemas kasutaja litsentsi info. Nüüdsest saab sama kasutaja ka oma muudes seadmetes programme kasutada, kuna Microsoft teab, et tal on vastav litsents soetatud. Toetatud seadmete hulgas on ka tahvelarvutid ja nutitelefonid.

Lisaks saab kasutaja enda käsutusse koos programmidega ka 1TB pilveruumi, kuhu oma dokumente ja ka muid faile salvestada, et neile igal ajahetkel üle interneti ligi pääseda. Pilves on lisaks võimalik ka Office dokumente avada, luua, redigeerida ning jagada ja seda kõikide seadmetega.

 

Finantseerimine

 

Kuna iga seadme soetamise puhul tuleb mõelda tehingu finantseerimisele, on mõistlik lisaks väljaostule kaaluda ka Telia Liisingut. Telia Liising on mõeldud kõigile ettevõttetele, kes soovivad teha väiksemaid või suuremaid investeeringuid infotehnoloogia ja kommunikatsiooni seadmetesse ilma suurte ühekordsete investeeringuteta. Toodet saavad kasutada kõik Telia ärikliendid, kelle maksekäitumine on olnud korralik ning kes on riigile esitanud kõik nõutavad aruanded.

 

Liisingu eelised

 

Kui tavapäraselt nõuab liisinglepingu vormistamine erinevat paberimajandust ning eraldi limiidi taotlemist, siis antud juhul see nii ei ole. Kliendile kehtestatakse liisinguteenuste jaoks limiit automaatselt. See tähendab, et klient saab etteantud summa ulatuses koheselt Telia poolt müüdava kauba soetamiseks liisingteenust kasutada.

 

Sõlmi leping otse veebis

 

Kord juba Telia kliendiks saanud ettevõte ei pea liisinglepingu sõlmimiseks edaspidi esindusse minema. Piisab vaid e-poodi sisse logimisest, et näha kehtestatud limiidi suurust, kehtivaid tingimusi ning kohe peale kauba valimist on võimalik sõlmida ka leping. Valida saab lepingu perioodi (sõltuvalt kaubast 6-48 kuud) ning otsustada, kas teha ka mingis ulatuses sissemaks või mitte. Peale lepingu sõlmimist lisanduvad liisingu osamaksed igakuisele teenuste arvele ning lepingust saab iseteeninduses igal ajahetkel ülevaate.

 

 

The post Miks on vaja äriklassi sülearvutit? appeared first on Digitark.

6 telefonitrendi, mida sellel aastal oodata

$
0
0

Ehkki aasta on juba paar kuud kestnud, on uudishimulikul digitargal põnev teada saada, mida asjatundjad algavaks aastaks nutitelefonidele ennustavad, ootavad ja loodavad. Allpool toomegi mõned suundumused, mis spetsialistide arvates nutitelefone tänavu ees ootavad.

 

Kasvavad laadimiskiirused

 

Kui iPhone XS Maxi täislaadimine komplektis oleva laadijaga võtab aega tunde, siis Huawei Mate 20 Pro mahult suurem saab laetud nullist sajani umbes tunniga. See näitab, et vähemalt Apple’il on arenguruumi veel küllaga. Seega ootame ja loodame algaval aastal suuremaid laadimiskiiruseid nii õunafirmale, kui ka mitmele teisele. Sealhulgas ootaks ka juhtmevaba laadimise kiiruse kasvu.

 

Sõrmejäljelugejad telefoni ekraanil

 

Ehkki see pole enam eriline uudis, sest selliseid telefone liikus juba 2018. aastal, siis arenguruumi on selles valdkonnas veel kuhjaga. Nii OnePlus 6T kui ka Huawei Mate 20 Pro ekraanile paigutatud sõrmejäljesensorite töö ja kasutusmugavus jätavad esialgu veel palju soovida. Sõrmejäljelugeja telefoni ekraanil on ainuõige lahendus vähemalt sõrmejäljelugeja jaoks, kuid algava aasta uutelt mudelitelt ootaks sellele paremat lahendust, samuti võiks selline lahendus ilmuda üha enamatel telefonimudelitel sh ka Apple’I omadel.

 

‘Kulmu’ vähendamine

 

Telefoniekraani ‘kaunistav’ nö kulm, mille laialdasele levikule pani alguse iPhone X, on muutunud peaagu kohustuslikuks. Siiski püüavad paljud tootjad sellele disainielemendile mingit paremat lahendust leida. Kui Samsung, Huawei ja OnePlus püüavad ekraanikulmu lihtsalt vähendada, siis Hiina tootjad pakuvad juba välja telefonikorpusest mehhaaniliselt väljahüppavaid nö pop-up kaameraid. Kuna ekraanikulmu disain on kaugel täiuslikkusest, siis loodetavasti tegeleb selle probleemiga ka Apple, kes selle nuhtluse nö kotist välja lasi.

 

HDR ekraanid ka soodsamatel telefonidel

 

Kuigi HDR (High Dynamic Range)-võimekusega telefoniekraanid pole midagi uut, on neid siiani kasutatud vaid kõrgema klassi telefonide juures. Uuel aastal on oodata nende saabumist ka keskklassi telefonidesse. Ning see pole enam ennustus või lootus, vaid fakt – esimene pääsuke saab olema Nokia 8.1. Loodetavasti leiab Nokia eeskuju peatset järgimist ning tippklassi telefonide soetamise mõtekus saab järjekordse löögi.

 

Hämaraspildistamise režiim

 

Kuna enamus kaasaegse inimese sotsiaalsest elust toimub paratamatult õhtuhämaruses, siis pole midagi imestada ka hämaras pildistamise populaarsuse kasvus. Hämaras pildistamise režiimid on juba saadaval Google Pixel 3 ja OnePlus 6T telefonides, kuid algav aasta toob neile kindlasti ohtralt lisa nii tipp- kui ka keskklassi telefonide seas.

 

5G

 

Kuigi 5G veel järgmisel aastal Eesti telefonikasutajani ilmselt ei jõua, siis mujal maailmas on oodata selle jõudsat levikut, mis omakorda tähendab ka 5G toega telefonide levikut. Samas on aga teada, et Apple 5G toega ei kiirusta, väidetavalt pole 5G toega iPhone’e oodata enne 2020. aastat.

 

Milliseid suundumusi ja trende ootad uutelt nutitelefonidelt sina, hea lugeja? Paljasta julgelt oma soovid ja fantaasiad allpool kommentaariumis.

 

 

 

The post 6 telefonitrendi, mida sellel aastal oodata appeared first on Digitark.

Android 9-ga ei saa kõnesid salvestada

$
0
0

Android 9, ehk nutitelefonide hetke kõige uuem operatsioonisüsteem, on tasapisi levimas ja jõudmas üha rohkematesse seadmetesse. Sellekohase uuenduse on saanud juba mitmeid Nokia mudelid ning ka Samsungi Note 9. Lisaks kasutavad uut Androidi mitmed uued telefonid, nagu näiteks Huawei P Smart 2019.

 

Nagu tavaks saanud, toob iga operatsioonisüsteemi suurem uuendus reeglina kaasa mitmeid uusi funktsionaalsusi ja muudab telefoni kasutamise mugavamaks ning intuitiivsemaks. Lähemalt võib Adroid 9-ga kaasnevatest funktsioonidest lugeda näiteks siit.

 

Samas aga tuleb välja, et vahel jääb uue tarkvara saabumisega telefonis funktsioone hoopis vähemaks, sest Android 9 puhul kadunud võimalus kõnede salvestamiseks.

 

Tõe huvides tuleb küll öelda, et sisseehitatuna polnud sellist asja Android telefonidel enam ammu, kuid siiani sai erinevaid rakendusi kasutades igaüks oma kõnesid rahumeeli salvestada ning vajadusel hiljem üle kuulata. See tähendas, et telefoni paigaldatud äpp toimetas peale installeerimist taustal omasoodu ja salvestas automaatselt kõik räägitu. Hiljem sai rakenduse kaudu kõnesid üle kuulata, kustutada, edastada jne. Nüüd aga on Google asja tõsisemalt ette võtnud ning ka selline lähenemine ei toimi ning salvestamise osa on kinni keeratud.

 

Salvestub vaid enda hääl

 

Teisisõnu saab sellekohaseid rakendusi küll telefoni paigaldada, kuid need lihtsalt ei tööta enam korrektselt. Ehk näiliselt kõned küll talletatakse, kuid hiljem neid üle kuulates on kosta kas ainult vaikus või siis ainult telefoni omaniku hääl. Vastaspoole juttu aga kuulda ei ole.

Olgugi, et enamikele inimestele ei pakkunud nimetatud võimalus niikuinii erilist huvi, leidub siiski teatud sihtgruppe, näiteks ajakirjanikud, poliitikud jne., kellele see võimalus oluline on. Seega tuleb siin enne uue telefoni soetamist või tarkvara uuendamist nimetatud faktile hetkeks tähelepanu pöörata.

 

Miks?

 

Muidugi tekib siin küsimus, mis selle kõige taga on ning miks peaks kõnede salvestamist üldse keelama. Põhjuseks on siin erinevad andme- ja privaatsusekaitsega seotud seadused. Need on küll riigiti erinevad, kuid Google ehk Androidi tootja on siin läinud kindla peale ning vaidluste ja segaduste vältimiseks kõik kinni keeranud.

 

Kokkuvõtteks

 

Kokkuvõttes tuleb siinkohal nentida, et alati ei too uus tarkvara midagi juurde, vaid vahel kaob midagi ka ära. Seekord on kaduja rollis siis kõnede salvestamine ning sellega tuleb leppida. Õnneks nimetatud funktsioon küll väga suurt hulka kasutajaid ei puuduta, kuid mine sa tea võib-olla on mõne aasta pärast ka kõik telefonidega tehtud pildid sellised, kus inimeste näod on automaatselt häguseks muudetud.

 

 

 

 

The post Android 9-ga ei saa kõnesid salvestada appeared first on Digitark.


Telia hakkab pakkuma VoWifi kõnesid

$
0
0

Telia toob juba lähiajal oma klientideni VoWiFi teenuse, mis võimaldab teha mobiilikõnesid WiFi võrgus.

 

VoWifi võimaldab teha nutitelefoniga kõnesid traadita interneti ehk WiFi võrgus, laiendades niimoodi mobiilikõnede „leviala“ ning pakkudes võimalusel siseruumides ka paremat kõnekvaliteeti. Telia on omalt poolt VoWiFi võimekuse oma võrgus juba avanud ning nüüd jääb üle vaid oodata esimeste telefonitootjate tuge sellele.

Ainsa mobiilioperaatorina pakub Telia Eestis juba 2016. aastast VoLTE teenust ehk mobiilset kõnesidet 4G võrgus. VoWiFi on nimetatud teenuse oluliseks täienduseks.

„VoWiFi on oma tööpõhimõttelt 4G mobiilikõne pikendus – kui hoones pole näiteks mobiililevi VoLTE kõne tegemiseks piisavalt tugev, valib telefon helistamiseks saadaoleva WiFi võrgu. WiFi levialast väljudes liigub aga kõne sujuvalt üle 4G mobiilivõrku,“ selgitas Telia Eesti tehnoloogiadirektor Kalle Arula.

WiFi kõnede tegemiseks peab kasutajal olema VoWiFi toega nutitelefon, mis on varustatud telefonitootja kõige värskema tarkvaraga ning seadmes peab olema aktiveeritud Telia VoLTE ja VoWiFI kõneteenus.

Kalle Arula sõnul jõuab VoWiFi teenus Telia klientideni järk-järgult, vastavalt telefonitootjate tarkavarauuendustele. „Nii, nagu on meie klientideni sammhaaval jõudnud VoLTE, jõuab ka VoWiFi teenus. Teeme aktiivselt erinevate telefonitootjatega koostööd tarkvara testimisel, et VoWiFi toega telefonide valik kiirelt laieneks. VoWifi kasutamine sõltubki  telefonitootja tarkvarauuendusest konkreetsele telefonimudelile.“

WiFi kõnede toe olemasolu telefoni tarkvaras saab kontrollida selle järgi, kas telefoni kõneseadete all on olemas WiFi-kõnede nupuke, mida annab sisse ja välja lülitada Üks esimesi telefone, mis Telia võrgus VoWiFi kõnesid toetama hakkab, on Huawei Mate 20 Pro.

Telia VoWiFi teenusega liitumine eraldi midagi ei maksa. Samuti ei erista Telia VoWiFi kõnesid teistest mobiilikõnedest – kõnede tasustamine toimub samal põhimõttel nagu „tavaliste“ mobiilikõnede puhul, vastavalt kliendi poolt valitud kõnepaketi tingimustele.

Telia poolt Eestis 2016. aastal avatud VoLTE kõneteenus tegi eelmisel aastal läbi mitmekordse kasvu ning selle kasutajate arv suurenes aastaga 35 000 pealt 180 000-ni. Täna moodustab VoLTE kõnede maht 32 protsenti kogu Telia Eesti mobiilikõnede kogumahust.

 

The post Telia hakkab pakkuma VoWifi kõnesid appeared first on Digitark.

Kuula, miillest rääkisid Telia Eesti juht Robert Pajos ja Henrik Roonemaa raadiosaates Restart

Bose Soundwear laulev krae rõõmustab kõrvu

$
0
0

Aastate jooksul on minu käest läbi käinud mitmeid väga toredaid ja mitte nii toredaid vidinaid, kuid sellist nagu Bose Soundwear, mitte kunagi. Heas mõttes. Tegu on ühe enam rahuldustpakkuvama vidinaga ever. Kas pole mitte ahvatlev sissejuhatus? Põhiline aga, et tõene.

 

Muusika on minu nagu ilmselt väga paljude teiste inimeste sh mitte ainult noorte igapäevaseks kaaslaseks. Nii olen ma juba aastaid lahutamatu oma kõrvaklappidest. Kusjuures juba ammu ei piirdu ma tavaliste odavate klappidega, vaid püüdlen maksimaalse helikvaliteedi poole. Lemmikklappideks on aastate jooksul saanud Denon D600 ja Shure 535. Viimastel aastatel aga olen hakkanud klappide puhul eelistama just kasutusmugavust. Soovitavalt mitte järeleandmistega helikvaliteedis. Mugavus tähendab eeskätt juhtmevabadust, sest korra seda juba proovinuna enam tagasiteed ei ole. Nii olidki minu viimasteks klappideks enne Bose Soundweari testimist Apple AirPod’id. Mõistagi pole nende helikvaliteet just kõige kõrgem, kuid kasutusmugavus on isegi kõrgem kui näiteks iPhone’il endal. Seda enam, et tegelikult ühistranspordis, kus ma tihti klappe kasutan, pole just kõige parem keskkond Hi-Fi elamuse saavutamiseks. Sellisesse atmosfääri sobivadki Apple Airpodid nagu kirss vahukooretordile. Või siis näiteks ka Bose, mis tõeliste melomaanide hulgas põlualune on.

Nüüd aga asjast. Bose Soundwear’iga puutusin esmakordselt kokku eelmise aasta lõpus, kui käisin ühes Tallinna Hi-Fi poes endale juhtmevabasid kõlareid ostmas. Soundweari idee – kraena õlgadel asetsevad kõlarid – tundus alguses pisut pentsiku vidinana, millele esialgu mingit rakendust ei osanud leida. Paraku puudus kohapeal võimalus nende helikvaliteeti pikemalt testida ning seepärast olin meeldivalt üllatunud, kui Digitark neid mulle kodus testimiseks pakkus. Ning juba mõne aja pärast olin ma müüdud mees. Aga sellest juba allpool.

 

Välimus

 

Oma disainilt meenutabki Soundwear kõige rohkem matsakat musta kraed. Musta värvi sellele ’kraele’ annab tekstiilist ja kunstnahast ümbris. Siin pakuks Bosele kohe tootearendus ideed – luua  Soundwear’ile komplekt erivärvilisi ja -mustrilisi ümbriseid, mis muudaksid selle ka stiiliikooniks. Praegusel kujul on see mustana üpris ilmetu, kuid samas sobiks oma ilmetusega kasvõi musta ülikonna juurde. Eraldiseisvana aga moodustab see üsna nägusa futuristliku ja minimalistliku kaare, mis näiteks naisterahva õrnadel õlgadel võib tunduda mingi moodsa kaelaehtena. Soundwearil on kokku 5 nuppu – sisselülitusnupp, Bluetoothi nupp, meediahaldusnupp ning kaks nuppu helitugevuse reguleerimiseks. Lisaks port mikro-USB ühenduse jaoks, mille abil vidinat laadida saab. Kõik nupud ja ühendused jäävad kenasti ümbrise varju. Põhiline nupp mida mina neist kasutasin oli sisselülitusnupp, sest üldiselt peale telefoniga paaritamist polnud mul Bluetoothi-ühendust enam luua vaja ning heli reguleerisin ja lugusid vahetasin ma hoopis oma Apple Watchi abil, sest juurdepääs jope all asuvale Soundwear’ile oli piisavalt ebamugav.

 

Heli

 

Kõlarite puhul on helikvaliteet mõistagi primaarne. Bose Soundware heli pakkus mulle sellist elamust nagu pole teinud ükski kõrvaklapp või kõlar. Aga ma ei räägi siin mitte helikvaliteedist. Soundwear tekitas sellise tunde nagu tuleks heli sinu enda seest. Sellel polnud mingit suunda, see lihtsalt ümbritses sind. Mida rohkem ma Soundweari kasutasin, seda rohkem see efekt mulle meeldis. Kõrvaklappide kasutamine ei tulnud mulle mitte pähegi. Eriti mõjuv oli kuulata ambienti või filmimuusikat, mis tekitas erilise muusika sees viibimise illusiooni. Erinevalt kõrvaklappidest ei eralda Soundwear sind ümbritsevast keskkonnast, vaid laseb muusikal ja reaalsetel helidel omavahel seguneda ja mulle see efekt meeldis. Tegelikult meenus mulle üks poliitiliselt mittekorrektne multifilmiseriaal ’Family Guy’, kus peategelane Peter püüab kinni džinni ning nõuab temalt isiklikku saatemuusikat. Nagu tummfilmides, kus muusika nö elab kaasa tegelase liikumisele ja emotsioonidele. Soundwear tekitas ka minus tunde, et mul on oma isiklik taustamuusika. See oli hea tunne.

Mis aga heli kvaliteeti puutub, siis arvan, et 99,9% minu arvustuse lugejatest on sellega täiesti rahul, kuigi nagu ma juba varem mainisin, on Bose melomaanide arvates helitehnikamaailma häbiplekk. Minul isiklikult Bosega probleeme ei ole, juba mitu aastat tagasi soetasin omale Bose Soundlink Mini II juhtmevaba kõlari ja rõõmustan sellega igapäevaselt ennast ja oma kolleege töö juurest.

 

Kasutamine

 

Bose Soundwear on ilmselt esimene kõlar, mida õlgadel kantakse. Tõeline handsfree vidin, mille olemasolu võib ära unustada, kui mitte poleks sellest tulevat muusikat. Sedavõrd mugavalt istub ta ümber kaela. Ainukene häiriv detail on, kui ümbrise kunstnahk vastu paljast nahka puutub ja selle kiiresti higiseks ajab. Kui esialgu oli mul tunne, et sellega võiks äkki olla hea teha näiteks tervisejooksu vms, siis reaalses elus õnnestus mul see mingi valemiga siiski oma kaelast paar korda maha kukutada, kui ’krae’ otsustas vargsi õlgadelt lahkuda. Õnneks ilma eriliste tagajärgedeta aga siiski, me kõik teame, et elektroonikale ei meeldi, kui seda ringi loobitakse.

Mina isiklikult kasutasin seda peamiselt kodust tööle ja koju tagasi liikudes ning minu jaoks oli tegu ideaalse kaaslasega. Ainukeseks ebakohaks oli helitugevuse reguleerimine, sest spetsiaalsetele kõlarinuppudele läbi jope ligipääseda oli võimatu. Seega kasutasin heli reguleerimiseks peamiselt oma kella. Seda on lihtne teha, sest muuhulgas on Soundwear mõeldudki eeskätt iOS-i kasutavate seadmete jaoks, kuigi kindlasti saab seda kasutada ka Androidiga. Ilmselt aga väiksema funktsionaalsusega. Samas ma aga antud väites 100% kindlust ei oma, mistõttu tasub enne selle kõlari ostu kindlasti müüja käest täpselt järele küsida.

Mis funktsionaalsusesse puutub, siis kuna kasutasin Soundweari peamiselt üleriiete all, siis jäid mul nuppude funktsionaalsus järeleproovimata, sest lihtsam oli lugusid peatada ja helitugevust reguleerida telefonist või kella pealt. Samas aga arvan, et soojemal ajal või koduses/töises miljöös pole ka nuppude kasutamisest suuremat probleemi, tegelikult leiab õige nupu sealt üles suhteliselt kergesti. Üleriietes kuulamine tekitas teatavat ebamugavust ka telefonikõnedele vastamisel, sest selleks vajalik nupp jäi ebamugavalt riiete varju. Nii tuli iga kord taskust telefon välja otsida. Samas oli kõnede ja sealhulgas ka mikrofoni töö igati tasemel ka talvejope varjust. Mõlemapoolne kuuldavus oli igati kiiduväärt, mikrofon oli vast isegi liiga tundlik, sest vastaspool kurtis, et lume kriuksumine mu taldade alt oli liiga kõva.

Kõlari aku vastupidavus oli hiilgav. Ehkki ma spetsiaalseid koormuskatseid ei teinud ei õnnestunud mul akut kunagi alla 40% saada, ükskõik kui pikalt ma seda ei kuulanud. Siin pole tegu vaid sõiduga tööle ja tagasi, vaid pikkadest mitmetunnistest jalutuskäikudest. Tegelikkuses kulus mul päevas umbes paaritunnisele kuulamisele st tööle ja tagasi liikudes umbes 10% akust, mis on tegelikult väga hea. Samas pälvivad Bose akud ka üldisemalt kiitust, sest ka Soundlink Mini II aku pidas vastu pikki kuulamisperioode.

Ometi võib selle suurepärase kõlariga üks probleem siiski tekkida. Eriti rahvarikastes kohtades. Tegu on ikkagi kõlariga, mis tähendab, et selle heli kuulevad suuremal või vähemal määral lähedalviibijad. Ning kuigi Soundwear summutab suhteliselt edukalt nende nurina, võivad Soundweari kasutajat riivata teda tabavad vihkavad pilgud. Kõik sõltub muidugi kasutaja pieteeditundest. See tähendab, millise helitugevusega ja millist muusikat ta kuulab. Kuna mina ise kuulasingi valdavalt eelmainitud ambienti, klassikalist ja jazzmuusikat, ning tegin seda ülimalt mõistliku helitugevuse juures, siis ma oma suhteid kaassõitjatega eriti ei rikkunud. Vähemalt ei soendanud keegi seda kuidagi välja näidata. Tegelikult aga oligi heli levik üllatavalt väike arvestades selle tugevust. Bose on osanud suunata kõlarid nõnda, et kassid on söönud ja hiirtel ka hing sees.

 

Kokkuvõtteks

 

Bose Soundwear oli üks väheseid vidinaid, mis suutis minu kalestunud südant sedavõrd mõjutada, et testperioodi lõppedes tekkis mul kirglik soov seda suhet jätkata ning koos kõlariga põgeneda kuhugi kaugele maale, kust Telia ega seadusesilmad mind ega kõlarit üles ei leia. Jalutada mööda inimtühja lõunamere randa ning muudkui kuulata ja kuulata oma lemmiklugusid muusika ja loodusega ühte sulades. Ütlen veelkord, et kuigi seadmeid on mu käest läbi käinud palju ja erinevaid, siis soov antud vidin või seade endale jätta, on olnud enam kui harv. See tähendab antud toote kohta suurt (kui mitte suurimat) minupoolset kiitust.

Erinevad meditsiiniväljaanded on korduvalt hoiatanud kõrvaklappide hukutava mõju eest meie kuulmisele. Bose Soundwear kaotab selle probleemi täielikult, kuulaja kõrvad puhkavad ning side välismaailmaga säilib. Ehkki ka siin on oht muusika liigvaljuks keerata, kuid see vähemalt ei liigu täie võimsusega vastu meie kuulmekilet, mõjudes negatiivselt pigem lähedalolijate närvidele. Sedagi juhul, kui muusikamaitse kõlariomaniku omast totaalselt erinev on. Tavalisest juhtmevabast kõlarist aga eristab Soundweari mugavus – enam ei pea mingit heliallikat käeotsas tassima või taskusse/kotti toppima. Lisaks levib selle heli märgatavalt vähem kui tavalise kõlari oma, niiet kuulaja ei terroriseeri oluliselt teisi samas ruumis viibijaid.

Mina isiklikult näeksin suurima rõõmuga sedasorti kõlarite nagu Bose Soundwear laiemat levikut. Paraku aga seab sellele ilmselt piirid seadme kopsakavõitu hind, mis ulatub kõrgema klassi kõrvaklappideni välja. Aga ehkki Soundweari helikvaliteet võibolla ei ulatugi tippklassi kõrvaklappideni, siis on sedasorti kõlar kõrvade vastu hea hoopis teistmoodi.

 

 

 

 

 

The post Bose Soundwear laulev krae rõõmustab kõrvu appeared first on Digitark.

Üks ainus viirusetõrje blokeeris Eestis kuu ajaga ligi 25 000 viiruserünnakut

$
0
0

F-Secure’i poolt loodud turvarakenduse Telia SAFE jaanuarikuine kokkuvõte näitas, et aasta esimesel kuul aitas kõnealune viirusetõrje blokeerida ligi 25 000 viiruserünnakut.

 

Täpsemalt blokeeris Telia SAFE turvarakendus jaanuaris 24 801 viirust. Lisaks blokeeris rakendus jaanuari jooksul 188 000 kahjulikku veebisessiooni.

Telia Eesti finantseerimise ja lisaväärtusteenuste valdkonna juhi Maksim Melamedi sõnul näitavad need numbrid ilmekalt, kui palju erinevaid viirusi igapäevaselt internetiruumis liigub ning erinevatele seadmetele ligipääsu otsib.

„Me külastame iga päev kümneid erinevaid veebilehti ning kunagi ei tea, kus meid milline oht varitseb. Ammu on möödas need ajad, mil arvuti ekraanilt vaatas kasutajale vastu suur teade, et arvutil on mingi viirus või tundmatu viga ja seda kasutada ei saa. Tänapäevane pahavara toimib vaikselt muude protsesside taustal ja kasutajale nähtamatult ning sellel on kindel eesmärk. Pahavara võib inimesele nähtamatult koguda isiklike andmeid, paroole, krediitkaardi ja panganduse andmeid. Samuti saab nakatunud arvutit omanikule teadmata kasutada suuremahuliste küberrünnakute korraldamisel,“ ütles Melamed.

Telia SAFE turvarakendusel on Eestis enam kui 20 000 kasutajat ning lisaks viirusetõrjele võimaldab lahendus seadistada lapseluku funktsiooni, positsioneerida oma pereliikmeid jpm. Telia SAFE sobib nii Windows, iOS, Mac kui Android seadmetele ning esimesel kolmel kuul on selle kasutamine tasuta.

Telia SAFE pakutavate võimalustega saab tutvuda SIIN.

The post Üks ainus viirusetõrje blokeeris Eestis kuu ajaga ligi 25 000 viiruserünnakut appeared first on Digitark.

Täna algab Eestis Samsungi juubelilipulaeva Galaxy S10 eelmüük

$
0
0

Juba täna õhtul algab Telia e-poes Samsung Galaxy S10 erinevate mudeliversioonide eelmüük.

 

Samsung tutvustab täna, 20. veebruari õhtul oma uusi tipptelefone ehk mudeleid Samsung Galaxy S10eS10 ja S10+. Telefonide eelmüük algab Telia Eesti e-poes 20. veebruaril kell 21:30 ning kestab kuni 7. märtsi hilisõhtuniMudel S10e jõuab aga juba homsest Telia  e-poodi  tavamüüki.

S-seeria juubeliaasta telefonid on uuenduslikud nii disaini, kaamera kui sisu poolest. Esimese asjana hakkab silma telefoni esikaamera uus asukoht. Ekraanid on suuremad kui varem ning telefoni on võimalik avada sõrmejäljelugejaga ekraanil. Loomulikult on kaamera teinud läbi ka korraliku uuenduse.

Juubelimudelite puhul on märkimisväärne, et ka kõige tagasihoidlikuma salvestusruumiga S10 mudel pakub 128GB salvestusruumi. Kõige vingem mudel pakub aga 1024GB ehk 1 TB (terabaidi) ulatuses salvestusmahtu. Tegu on ühtlasi esimese Eestis müüdava telefoniga, millel sellised numbrid välja käia.

Eelmüügi ajal pakub Telia kõigile eraklientidele uute Galaxy S10 mudelite soetamisel Telia järelmaksu 0% intressi. Kahe mudeliga (Galaxy S10 ja S10+) saab kaasa ka tasuta kingituse Samsung Galaxy Buds valgete juhtmevabade kõrvaklappide näol, mille tavahind on 149 eurot.

 

 

 

The post Täna algab Eestis Samsungi juubelilipulaeva Galaxy S10 eelmüük appeared first on Digitark.

Mis on klaasi taga? Huawei lipulaev Mate 20 Pro

$
0
0

Aastaks 2018 on nutitelefonide tootjad jõudnud seisu, kus edasi on minna väga keeruline. Keeruline selles mõttes, et nutitelefoni väline kuju on lõpuks vist valmis saanud. Ja milline ta on – pealtvaates ümarate nurkade ja servadega must ristkülik. Keegi ei taha eristuda, keegi ei soovi olla omanäoline. Väljas näeb Mate 20 Pro välja täiesti klassikaline – kahel pool klaas, keskel peenike alumiiniumraam. Ja aksessuaariks punast värvi ON/OFF nupp.

 

 

Vaatame klaasi alla

 

Kui väliselt eristuda ei julge või ei saa, sest siis sinu mudel ei ole trendikas, tuleb ette võtta sisemised muutused. Ja Huawei Mate 20 Prol on neid mitmeid. Ja üheks silmatorkavamaks muutuseks on sõrmejälje sensori kolimine otse ekraanile.

 


Tavapäraselt on sõlmejälje tuvastamiseks eraldi sensor. Kõige levinumalt telefoni tagaküljel või Sony moodi ON/OFF nupuga ühildatud. Nüüd piisab sõrme asetamisest ekraanile ja lukust lahti tema ongi. Mis omakorda seab kasutaja dilemma ette – millised sõrmed tuleb telefonile selgeks õpetada. Kõik taandub lõpuks ikka sellele, kumma käeline kasutaja telefoni vaates on. Hoides telefoni tavapäraselt vasakus käes, sobib mulle kõige paremini vasaku käe pöial – võtad telefoni kätte ja pöialt ekraanile surudes on telefon automaagiliselt lukust lahti. Erinevalt konkurentidest, peab Huawei puhul ekraanile väikest survet avaldama, sest muidu sõrmejälje lugeja korrektselt ei toimi. Kes näpu või pöidlaga ekraani surkida ei soovi, saab kasutada telefoni avamiseks infrapuna kaameraga näotuvastust. Huawei on panustanud mõlema lukuviisi arendamisse hulga aega ning ressurssi – telefoni avamine on ülikiire ja usaldusväärne.

 

Tehnika osakond

 

Huawei Mate 20 Pro klaasi alt leiab kaheksatuumase Kirin 980 protsessori ja graafika eest hoolitseva kümne tuumase Mali-G76 MP10. Vaadates erinevate testide tulemusi, jääb vaid nentida, et hetkel on Kirin 780 Android-turul kõige kiirem toimetaja. Samas GPU poole pealt jääb veidi tipust puudu, sest  Qualcomm kõige värskem Adreno 630 on suutlikum. Pikaajalisel video vaatamisel muutub tagapaneel mõnest kohast veidi soojemaks, kuid mitte kuumaks. Eks näita ka see 7 nm tehnoloogia plussi. Kui juba videovaatamisest jutt, siis 4200 mAh aku võimaldab filme vaadata üle 15 tunni jutti. Kiita saab telefoni aku ka tavapärasel kasutusel – Tallinn – Tartu – Tallinn teekond on laadimata läbitav ja seda ilma kasutamise piiranguteta – Waze näitab teed, meilid liiguvad ning päevaks jagus kõnesid ka üksjagu.

Uus superlaadija on suuteline laadima 40W ehk siis 10V x 4A, mis lahti seletatult tähendab poole tunniga 70% ja tunniga 100%. Seda laadijat võib kasutada tavalaadijana teiste tootjate telefonide laadimiseks, sest olemas on ka tavapärane 5V kahe ampriga laadimine.

 

 

Aku menüüst leiab uuendusena juhtmevaba teiste seadmete laadimise, mis lubab Mate 20 Pro-d kasutada juhtmevaba akupangana. Samsung Watch laadima ei hakanud, kuid iPhone XR sai poole tunniga 40% pealt 55% peale. Pole paha, nagu ütleks üks tuntud poliitik.
Inimene harjub mugavustega, mida pakuvad näiteks Apple ja Sony, nii võiks ka Huawei lubada akule automaatse säästurežiimi, kui aku tase langeb alla 20%. Mate-s tuleb teavitus ja säästurežiimi aktiveerimiseks pead andma nõusoleku. Rohkem AI-d, paluks!

Huvitava lähenemise on Huawei valinud SIM kaardi pesale. Võimalik on sisestada kaks tavapärast nano-SIM kaarti ja kasutada neid helistamiseks ja/või andmesideks. Võimalik on ka teine valik: ühes pesas SIM kaart ja teise kaardipesasse saab lisada Nano Memory Card nimelise mälukaardi. Mõõtmetelt on see 45% väiksem kui tavapärane MicroSD, kuid murekohaks on hetkel see, et ükski teine mälukaardi tootja ei paku hetkel veel NMC tüüpi mälukaarte. Nüüd jääb üle vaid oodata, kas võetakse Huawei uus standard omaks või mitte.

Kui keegi lugejaist märkab ekraanitõmmistel VoWiFi ikooni, siis selgituseks nii palju, et Huawei Mate 20 Pro on hetkel ainus nutitelefon, mis toetab mobiilikõnesid WiFi võrgus.

Ja sellest teenusest saavad abi need, kel hoovis küll korralik 4G ühendus, kuid tuppa see läbi maja seinte ja pakettakende ei jõua.

 

Kaamera osakond

 

Selles valdkonnas jätkub koostöö tuntud kaameratootjaga Leica. Kaameraid on jätkuvalt kolm ja nüüd on kõik kolm varustatud värvisensoriga. Kadunud on monokroomne sensor, millest oli abi vähese valgusega oludes. Kuid võime tõdeda, et kolmikkaamera 40 MPix (lainurk, f/1.8 ava) + 20 MPix (ülilainurk, f/2.2 ava) + 8 MPix (teleobjektiiv, f/2.4 ava) koostöö on muutnud paremaks, mitte halvemaks. Põhikaamera jäädvustab algseadetes fotosid 10 MP resolutsiooniga, kuid seadetest saab käsitsi valida ka maksimaalne 40 MP.

 

 

 

Fookuskauguste erinevus teeb kolmikust korraliku 5-kordse suumiga kaamera ning nende juhtimiseks ekraanilt piisab vaid suumi valimisest – ülilainurk, vali suumi aste 0,6x, lainurka valides on suumiks 1x ja tele osas saab valida kahe suurenduse vahel 3x (80 mm) ja 5x (135 mm). Kui kolme esimese puhul on tegemist optilise suumiga ehk Huawei järgi kaamerate ümberlülitamisega, siis neljanda puhul on tegemist miksiga optilisest ja digitaalsest suumist. Kõike režiime toetab kiire ja toimekas Huawei tehisintellekt koos optilise pildistabilisaatoriga.

 

 

Heli osakond

 

SIM-kaardi pesa kolimisega USB laadimisliidese kõrvale tuli leida uus asukoht alumisele kõlarile. Ning selle ülesandega tuli Huawei välja taaskord uuendusliku lähenemisega. Alumine kõlar on koha leidnud USB liideses. Stereokõlarid teevad valju heli, mis kvaliteedilt on pigem väga hea kui suurepärane. Kuid vaid seniks, kuni ühendad laadimiskaabli – siis jääb helist alles vaid 50% ja see ei ole positiivne.

Heliosakonnast ootaks üht tehnoloogilist uuendust, mis muudaks Bluetooth kõrvaklappide kasutamise rohkem kõrvasõbraks. Prooviks sai kasutatud nii JBL kui Lindy kõrvaklappe, mis näiteks Sony ja iPhone erinevate mudelitega on end juhtmevabalt õigustanud. Mate 20 Pro suudab edastada lõigatud heli, kus puudu nii sügav bass kui kõrged toonid. Täpselt sama tulemuse annab ka kahe erineva auto helisüsteemi katsetused, kui ühendus oli juhtmevaba. Ühendades samad kõrvaklapid aga juhtmega ja valides autos juhtmega AUX sisendi, on helipilt palju laiem ja kõlalt paremini tasakaalus. Eks oma rolli mängib heliseadete piirang, mis võimaldab kasutada ja seadistada sisemist ekvalaiserit vaid juhtmega ühendustega.

 

 

Ostusoovitus

 

+ Kui soovid tipptelefoni ja ei taha selle eest maksta üle 1000 euro, siis Mate 20 Pro on väga õige ja mõistlik valik. Aku kestab pea kaks ööpäeva ja superlaadija suudab 15 minutiga juurde anda 30% mahtu. Väga hea kolmikkaamera koostöö ning juhtmetega kõrvaklappide heli.

Veidi peab harjuma Huawei kasutajaliidesega ja rakenduste omapäradega. Samas saab Exchange kasutaja asendada algse kalendri ja meilirakenduse näiteks Microsofti Oulook-ga.

The post Mis on klaasi taga? Huawei lipulaev Mate 20 Pro appeared first on Digitark.

Telia: näeme Eestis juba lähiajal esimesi 5G kommertsvõrke

$
0
0

Riik kuulutas sel nädalal avatuks 5G sagedusalade oksjoni, mis Telia Eesti tehnoloogiajuhi Kalle Arula sõnul võimaldab tuua juba lähiajal võtmeklientideni esimesed 5G kommertslahendused.

Arula tunnustas riiki kiire tegutsemise eest 5G sagedusalade konkursi korraldamisel, mis muudab Eesti üheks esimeseks Euroopa riigiks, kus jagatakse välja 5G tehnoloogia toimimiseks vajalik 3,5 GHz sagedusala.

“Meie kliendid on 5G tulekut oodanud ja täis tahet seda rakendada ning selle nimel on tehtud nii Telia kui ka meie partnerite poolt märkimisväärsel hulgal ettevalmistusi. Enam pole kaugel aeg, mil Eestis avatakse esimesed 5G levialad nii äri- kui ka eraklientidele,” sõnas Arula.

Telia on IT- ja telekomituru innovatsiooniliider ning Telia tehnoloogiajuhi kinnitusel osaleb ettevõte kindlasti 5G lubade oksjonil.

“Sagedusloa olemasolu annab meile võimaluse asuda 5G võrku rajama ning selle toel reaalseid teenuseid pakkuda,” lisas Arula.

Tema kinnitusel on oluline, et lisaks olemasoleva mobiilivõrgu pidevale arendamisele tegeleb Telia ka uute tehnoloogiate turule toomisega, kuna nii saab soodustada uute ja põnevate ärimudelite ning teenuste teket.

“Hea näide on Telia 4G mobiilikõned ehk VoLTE kõneside tehnoloogia, mille kasutajate arv kasvas eelmisel aastal meie võrgus 35 000-lt enam kui 180 000 kasutajani ning täna moodustab VoLTE kõnede maht Telia mobiilikõnede kogumahust 32%,” ütles Arula.

The post Telia: näeme Eestis juba lähiajal esimesi 5G kommertsvõrke appeared first on Digitark.


Facebook Messengeris saab nüüd saadetud sõnumeid tagasi võtta

$
0
0

Mõned kuud tagasi kirjutasime Facebooki uuest funktsioonist, mida paljud on kaua oodanud. Nüüd on varem kuulujutu tasandil olnud võimalus, sõnumeid kustutada pärast nende saatmist, ametlikult välja tulnud. Nii et kui peaks juhtuma, et saadetakse sõnum ekslikult valele inimesele või lipsab sisse andestamatu näpuviga, siis nüüd on võimalik see Messengerist kustutada.

 

Kui vajutada sõnumile, mida soovitakse kustutada, kümne minuti jooksul, siis tekib kaks valikut: “Remove for everyone” ja “Remove for you”.

 

 

Valides esimese, asendatakse saadetud sõnum kirjaga, mis annab adressaadile märku, et sõnum on kustutatud.

Eelmisel aastal tuli välja, et Facebooki juhi Mark Zuckerbergi teatud sõnumid, mis ta oli saatnud, kustusid hiljem jäljetult.

Pärimise peale kinnitas Facebook, et Zuckerbergi saadetud tekstid tõepoolest turvakaalutlustel kustutati.

Peale seda, kui inimesed said teada Zuckerbergi (ja tõenäoliselt ka teiste Facebooki juhtivtöötajate) privileegist kustutada sõnumeid, hakati seda võimalust nõudma ka tavakasutajatele, kirjutab The Verge. Peatselt teatas Facebook, et funktsioon tuleb ja on juba töös.

Tänaseks päevaks peaks tagasi võtmise võimalus olema kasutamiseks valmis nii iOS kui ka Androidi kasutajatele. Kes kasutab Messengeri Desktop-versiooni laua- või sülearvutis, siis ka selles on nimetatud uued võimalused. Kui uut funktsiooni ei paista, siis võib proovida äpi uuendamist.

Kuigi sõnumeid saab enda ja adressaadi silmade eest kaotada, siis väga tõenäoliselt jäävad need Facebooki serveritesse ikka alles, lisaks on Messengeri vestlused krüpteerimata kujul.

 

 

The post Facebook Messengeris saab nüüd saadetud sõnumeid tagasi võtta appeared first on Digitark.

Kuidas iPhone’is Youtube’i rakendus taustal mängima panna

$
0
0

Youtube’i armastamiseks on mitu põhjust. Kõigepealt on see muidugi maailma suurim audiovisuaalse loomingu kogumik, kuhu iga päev lisandub tuhandeid tunde erinevat sisu. Lisaks liikuvatele piltidele on Youtube ka üks suurimaid muusikavaramuid ning paljud muusikasõbrad kasutavadki Youtube’i sellise muusika kuulamiseks, mida Spotify ja Apple Music pakkuda ei suuda.

 

Lisaks sellele on Apple seadnud asjad nii, et erinevalt Spotifyst ja Apple Musicast ei saa Youtube’i rakendust kasutada teiste rakenduste taustal. Õunafirma selline põikpäisus on valmistanud juba mõnda aega peavalu iPhone’ide kasutajatele. Tegelikult on selline võimalus olemas, kuid teatava mööndusega. Kui kasutaja telefonis on iOS 10 või 11, siis saab Apple’i kentsakast tahtmisest mööda hiilida. See on isegi lihtsam, kui võis arvata.

Ava oma telefonis Safari veebilehitseja ning mine seal Youtube’i lehele. Leia seal video, mida tahad kuulata ning käivita see. Nüüd vajuta telefoni Home/Kodu-nupule, mis viib kasutaja tagasi telefoni avaekraanile. Nüüd too sõrmeviipega ekraani alaservast esile kontrollkeskus/Control Center. Viipa sellel sõrmega vasakule, mis avab omakorda meediapleieri. Käivita see ja soovitud Youtube’i lugu hakkabki taustal mängima.

Kahjuks ei tööta see nõks enam iOS 12-ga, mis annab Youtube’i kuulamisel vähemalt ühe eelise just vanematele iPhone’i mudelitele. Kui aga sina, hea lugeja, tead mõnda nõksu, millega saaks Youtube’i kuulata teiste rakenduste taustal ka iOS12-ga, siis ära kõhkle, vaid jaga oma teadmisi teistega.

 

The post Kuidas iPhone’is Youtube’i rakendus taustal mängima panna appeared first on Digitark.

Samsung S10+ on võimas 5 kaameraga nutiseade

$
0
0

Samsung on katte 2019. aasta uutelt S- ehk tippseeria telefonidelt maha tõmmanud. Just need on seadmed, millega Lõuna-Korea suurtootja loodab käesoleval aastal rambivalguses püsida ning nutitelefonide lipulaevade konkurentsis koore riisuda. S10 seeria seadmeid on koguni kolm (kui mitte arvestada Eestis mittemüüdavat 5G mudelit): pisem ja soodsam S10e, nii-öelda tavaline S10 ja ning S10+, mis neist suurim-võimsaim. Just S10+ mudeliga tutvust tegimegi, et esmamuljeid jagada.

Suur ja kerge

Nagu iga telefoni puhul, jääb ka kümme plussi juures esimese asjana silma selle välimus – seade on välja tulnud igati soliidne ja kena. Ekraani-korpuse suhte osas on astutud veel üks sammuke edasi ning pilt ulatub nüüd tõesti peaaegu igast küljest täiesti servadeni. See tähendab, et 6,4-tollise ekraanidiagonaali juures on S10+ pool sentimeetrit lühem, võrreldes sama suure ekraaniga Samsung Note 9-ga. Märkimisväärne vahe on ka kaalus. Note 9 kaalub 212 grammi, S10+ aga vaid 175 grammi. Ning kuna telefon on ka õhem ja ümaram, siis on kaalu ja mõõtmete muutus tunnetatav kohe esimesest hetkest alates.

10+ ei mõju raskepäraselt ega jäta “labida” muljet. Üllataval kombel on suudetud ka klaasist tagakülg viimistleda nii, et lisaks heale välimusele ei ole see eriti libe. Seega püsib telefon küllaltki hästi käes ning on ka ilma täiendava ümbriseta väga mugav kasutada. Pakutavate värvitoonide (must, valge ja roheline) seast peaks samuti igaüks omale sobiva leidma, sest kasutatud toonid on huvitavate varjunditega ning omanäolised. Välimuse ja disaini eest saab telefon küll täispunktid.

Uus kulm on auk ekraanis

Kui Apple oma iPhone X mudeli juures nn kulmuga välja tuli, tundus see uudne ja huvitav ning tekitas olukorra, kus kõik teised seda kopeerima kippusid. S10 seeria puhul on esikaamera aga paigutatud otse ekraani sisse ehk paremasse ülanurka. Sinna on justkui augurauaga selleks tarbeks lihtsalt üks auk löödud. Kuigi mitte päris esimene, võib üsna kindlalt öelda, et see ei ole ka viimane telefon, kus sellist lahendust kasutatakse. Auguke ekraanis jääb piisavalt märkamatuks ning tundub samas lahe. Seega saab tõenäoliselt nüüdsest uueks normaalsuseks esikaamera otse ekraani sisse paigutamine ning kulm vajub unustusehõlma.

Esikülje kaamera: Pilt: Mart Laanemägi

Kuna selfide tegemine on väga populaarne, väärib S10+ puhul märkimist, et eesmisi kaameraid on nüüd kogunisti kaks. Neist üks on peamine 10-megapiksline ning selle kõrval veel 8 Mpix, andmaks piltidele täiendavat sügavust. Kuna pildid tulevad head, võib seda arengut igati tervitada ning nentida, et kahe kaamera ja pakutavate efektide koostöös saab ka nõudlikum kasutaja kõik selfid kenasti tehtud ning Facebook ja Instagram kvaliteetsete fotodega täidetud.

Sõrmejäljelugeja

Üks telefoni silmapaistvamaid omadusi on kindlasti ekraani sisse ehitatud sõrmejäljelugeja. Kuigi reaalsuses paikneb see hoopis ekraani all, paistab kasutajale ikkagi, justkui oleks lugeja üks osa ekraanist. See tähendab, et telefoni avamiseks tuleb pöial ekraanil lihtsalt õigele kohale asetada ning sellest piisab. See on tõeliselt lahe ja vau-efekti pakkuv lahendus. Kuna erinevalt konkurentidest on kasutusel ultraheli tehnoloogia, toimib see ka juhul, kui käed on mingil põhjusel niisked või suisa märjad. Ekraanisisene lugeja on parem ka asukoha poolest, kuna pöial on telefoni kätte võttes automaatselt õiges kohas ning lugeja asukoha üle pole vaja juurelda.

Sõrmejäljelugeja asub ekraani peal. Pilt: Mart Laanemägi

Viis kaamerat

Galaxy S10+ tagaküljel leidub kenas rivis kokku kolm kaamerat. Kokku on seadmel kaameraid seega suisa viis. Tagumised objektiivid on paigutatud telefoni korpuse suhtes risti ja moodustavad koos välguga eraldi, korpusest pisut välja ulatuva sektsiooni. Viimase õnnestunud paigutus tagab selle, et aparaati lauale asetades ei jää see seal kõikuma. Võib tunduda pisiasjana, aga viimase aja iPhone’i mudeleid on seetõttu lauale asetatuna üsna ebamugav kasutada.

Kaamerad pakuvad sealjuures 12, 16 ja 12 megapikslit ning teevad väga-väga häid pilte. tehisintellekti ning erinevate objektiivide omaduste kombineerimisel suudab telefon korraliku pildi ära tuua ka keerulistes olukordades. Täiendavalt saab ise stseene ning erinevaid efekte ja seadistusi valida, seega saavad rahuldatud ka nõudlikuma pildistaja soovid.

Kõige suurema uuendusena aga pakub S10+ nüüd võimalust kasutada ka lainurk-objektiivi ning see muudab asju kolossaalselt. Väiksemas ruumis jääb nüüd ka päriselt midagi peale ühe nurga pildile ning telefoniga saab nüüdsest mõistlikust kaugusest teha ka grupipilte ja pildistada näiteks autosalongi. Liikuva pildi ehk video poole pealt on aga toetatud nii ülim aegluup kui ka UHD-formaadis filmimine.

Võrdluseks on toodud väiksemas ruumis ühest ja samast kohast tehtud pilt.

Lainurk võttega tehtud foto testitud Samsungiga. Foto: Mart Laanemägi

Elekter – akuvaba laadimine seadmest seadmesse

Arvatavasti ei tule see suure uudisena, et ühel tipptelefonil on juhtmevaba laadimine ning endisest suurem aku, mis muide mahutab nüüd 4100 mAh ning kestab normaalse kasutamise juures vähemalt kaks päeva. Küll aga tasub elektrimajanduse juures ära märkimist, et ka seade ise võib olla juhtmevaba laadija ning enda akus olevat energiat teistele seadmetele edasi anda. Selleks tuleb vaid vastav funktsionaalsus aktiveerida ja seadme tagaküljele kas teine telefon või näiteks nutikell asetada. Kõik, kes on kunagi akupanka kasutama pidanud, saavad aru, kui oluliseks võib mõningates situatsioonides selline võimalus osutuda. Lisaks on toetatud muidugi kiirlaadimine.

Tehnilised näitajad

Salvestusmahuna on võimalik valida 128 GB, 512 GB või lausa 1 TB pakkuv eksemplar ning neile kõigile saab veel lisada ka kuni 512 GB suuruse mälukaardi. Põhimälu on 128 ja 512 mudelitel 8 GB ning 1 TB variandil suisa 12 GB. Koos kaheksat tuuma sisaldava protsessoriga muudavad sellised numbrid telefoni väga kiireks. Jõudluse taha ei jää ka 8 GB variandil küll midagi, nii et 12 GB tundub isegi veidi üle pakutuna.

Viimase aja kombe kohaselt on olemas ka kahe SIM-kaardi lisamise võimalus ning kasutusel USB-C ühendus. Ekraan põhineb AMOLED tehnoloogial ning on 522 ppi pikslitihedusega. Säilinud on ka ekraani kumerad servad ehk edge-lahendus ning endiselt on seade ka veekindel (IP68) ja alles on ka 3,5 mm kõrvaklapipesa. Tarkvara osas on kasutusel Android 9, mis tähendab, et saadaval on nii Digital Wellbeing, mis jälgib kasutaja harjumusi kui ka muud selle opsüsteemi poolt pakutavad uuendused.

Kokkuvõtteks

Esmamuljed Samsung S10+ kohta on väga head. Olgugi et otseselt ei ole välja tuldud tõeliselt uute asjadega ning telefonilt ei leia midagi sellist, mida varem tehtud ei ole, on ikkagi kõik nutitelefonide maailma hetke parimad omadused ja tehnoloogiad kümme plussi kokku pandud. Ja need kõik toimivad ning miski ei jäta poolikut ega toorest muljet. Olgu see siis servast servani ekraan koos esikaamerate paariga, ultraheli sõrmejäljelugeja või hiiglama hea põhikaamerate komplekt. Kokkuvõttes kipuvad lugema just väikesed asjad ning kuna Samsung on need paika saanud, siis saab S10+ küll kindla ostusoovituse.

The post Samsung S10+ on võimas 5 kaameraga nutiseade appeared first on Digitark.

Kuidas drooniga meisterlikke õhukaadreid filmida?

$
0
0

Lummavad rabamaastikud, muljetavaldavad peegeldused pilvelõhkujatelt, selfi-plaanist kõrgele taevasse – seda kõike suudab droon. Järgnevalt mõned nõuanded, mis aitavad droonist viimast võtta ja maanduda kaadritega, mille üle uhkust tunda.

Filmimulje

Esimene asi, mida menüüs üle vaadata, on kaadritihedus. 30 kaadrit sekundis (fps) meenutab pigem telesaadet. 24 fpsi on filmimaailma standard – seega vali pigem 24 ning filmitud materjal näebki rohkem filmilikum välja. Reeglina tasub salvestada 4K kvaliteedis, mis püüab kinni ka kõige väiksemad detailid ja annab montaažilaual võimaluse sisse suumida ilma kvaliteedis kaotamata. Action-kaadrite jaoks, kus on kiired liikumised, vali 1080p ja 60 või isegi 120 fpsi. Suur kaadrite hulk sekundis võimaldab materjali hiljem sujuvalt aeglustada.

Oota õiget valgust

Ilmselt oled tähele pannud, et sa näed fotodel hea välja pehmes valguses, kuid meenutad kunksmoori, kui valgus langeb teravate varjudena. Sama põhimõte kehtib ka droonivideote puhul. Filmimine golden hour’i (vahetult enne päikeseloojangut) ajal või koidu ajal esimese valgusega annab dramaatilise kontrasti, varjud, mis aitavad välja tuua detaile. Ühtlasi on “maagilise tunni” jooksul värvid enamasti soojad ja eeterlikud, luues erilise tunde.

Jälgi tiivikuid

Keset imeilusat võtet pöörab droonikaamera pisut liiga palju üles ning tiirlevad terad ilmuvad kaadrisse, rikkudes kogu maagia. Siin üks trikk, kuidas seda õnnetust vältida: lennuta droon täpselt sellesse kohta, kus sa soovid, et video lõppeks. Seejärel lenda tagasi ning hiljem monteerides pane video tagurpidi liikuma. Jälgi, et kui kaadris on liikuvaid inimesi, autosid või linde, siis see nipp ei tööta, sest nende tagurpidi liikumine pole loomulik.

Kasuta filtrit

Et liikumised jääksid võimalikult loomulikud, seadista säriaeg (shutter speed) kaadrisagedusest kaks korda kõrgemaks – kui filmid 24 fps, siis säriaeg peaks olema 1/50 sekundis. Kui seejuures tuleb filmitavasse liiga palju valgust, kinnita kaamera külge neutraalne filter. Filtrid on odavad ja aitavad valgust reguleerides filmida ka aeglasema säriga.

Lase robotil lennata

Enamik uusi droone tuleb eelprogrammeeritud intelligentsete lennurežiimidega. Nende seas “Dronie”, mis paneb lennumasina taganema, hoides kaamerasuunda sinul, ning orbiidirežiim, kus droon tiirutab ümber paigalseisva objekti, millel hoiab kaamerat, kirjutab Wired. Osa droone suudab jälitada ka kiiresti liikuvaid objekte, näiteks jalgratturit.

Leia originaalne perspektiiv

Ebatavaline vaatenurk on see, mis eristab droonivideo sadadest teistest telefoniga filmitud videotest. Leia võimalus lennata näiteks läbi ukseava ning seejärel tõusta kõrgele taevasse ühe sujuva kaadri jooksul – võid kindel olla, et vaatajate suud vajuvad lahti. Lihtsalt pea meeles mitte lennata rahvarohketes kohtades või alal, kus droonid on keelatud. Juhendi droonide lennutamiseks leiad Lennuameti kodulehelt.

Digitark soovitab DJI Mavic 2 Prodrooni

The post Kuidas drooniga meisterlikke õhukaadreid filmida? appeared first on Digitark.

5 asja, mida teha uue iPhone’iga

$
0
0

Kas sina oled üks neist õnnelikest, kelle jaoks oli jõuluvana kotti sokutanud uue ja särava iPhone’i? Kui jah, siis on meil sulle tõsi küll väikese hilinemisega mõned nõuanded ja nipid, et selle niigi sujuvat kasutuskogemust veelgi mõnusamaks muuta.

 

Käepärasta kontrollkeskus

 

Tõmmates näpuga oma iPhone’i ekraanilt ülevalt alla, avaneb telefoni kontrollkeskus (nagu sa loodetavasti juba avastanud oled). Kontrollkeskus on põhimõtteliselt hulk vajalikke otseteid, mis on mugavalt käepäraseks tehtud. Sealt saad sa sisse lülitada WiFi-t, Bluetoothi, kontrollida meediat ja veel palju muud. Kui vanemates iOS-ides oli nende otseteede muutmine võimatu, siis nüüd saab kasutaja paigutada seal kõik endale käepärasel moel.

 

Kasuta oma rakendusi

 

iPhone’i opsüsteemiga tulevad kaasa ka Apple’i enda rakendused. Paraku pole need alati kõige intuitiivsemad, mugavamad ja kasutajasõbralikumad. Kui sa pole varem kasutanud Mac’e või MacBook’e, siis pole su eelistus ilmselt Safari veebilehitseja. Apple Mail rakenduse asemel on samuti mitmeid meeldivamaid alternatiive. Apple’i tarbetu kola võid rahumeeli tõsta mõnda kausta kuhugi tahaplaanile.

 

Õpi ära Shortcuts-ide kasutamine

 

Shortcuts (ehk otseteed) on ilmselt üks suurimaid uuendusi, mis tuli kaasa iOS 12-ga. Tegu on põhimõtteliselt teatavate tegevuste automatiseerimisega st mitme kliki asemel teed ainult ühe või siis jälgib telefon näiteks sinu asukohta ning aktiveerib või vähemalt tuletab meelde tegevusi vastavalt sinu asukohale. Kui alguses on ehk nende otseteede loomine keerukas, siis on rakenduses endas galerii (Gallery) mitmete populaarsemate otseteedega, mida võid kasvõi kohe kasutama hakata.

 

Vali parem klaviatuur

 

Ehkki iOS-i enda klaviatuur on läbi teinud suure arengu, on sellel endiselt veel vajakajäämisi võrreldes mõnede teistega. Nagu näiteks Google Gboard. Aga App Store’is ringi vaadates võid leida just endale sobivate võimalustega klaviatuuri või kasvõi mitu klaviatuuri, sest nende vahetamine iOS-is on mugav ja kiire, klaviatuur aga on instrument, mida sul läheb vaja pidevalt.

 

Reguleeri ekraani heledust ja värve

 

iPhone’i automaatne ekraani heleduse reguleerimine ei pruugi kõigile meelepärane olla. Lisaks mõjutab see ka akukasutust ja mitte paremuse suunas. Selleks, et see oma käe järgi ära sättida pead sa minema telefoni sätetesse General-Accessibility-Display Accommodations. Sealt saab välja lülitada ekraani automaatsed sätted, valida ekraanile meelepärased filtrid või sisse lülitada Invert Colours alajaotuse alt Smart Invert režiimi, mis muudab rakenduste tausta tumedaks ja seega ka akutsäästvaks.

 

 

The post 5 asja, mida teha uue iPhone’iga appeared first on Digitark.

Viewing all 3234 articles
Browse latest View live