See ei olnudki väga ammu, kui SIM kaart käis mobiiltelefoni sisse ja nii sai helistada ning SMS sõnumeid saata. Tänaseks päevaks aga on telefonidest saanud nutitelefonid ning peamiseks teenuseks mida tarbitakse hoopiski andmeside. Mobiililevi ulatub vähemalt meie riigis pea kõikjale ning see, koos olemasolevate kõneside ning sõnumiteenustega, on loonud soodsad tingimused erinevate seadmete tekkimiseks, mis vajavad oma töös SIM kaarti ehk GSM võrgu pakutavaid ühendusvõimalusi. Kuna mõnikord võib SIM-i vajadus tulla isegi mõneti ootamatult, siis mõnda sellist nüüd tutvustangi.
Ruuterid
Üheks seadmeks, mis võib SIM kaarti vajada, on pea igas majapidamises leiduv ja seega üsna tavaline ruuter. Teatavasti on ruuteri ülesandeks internetiühenduse jagamine. See võib toimuda nii juhtmega kui juhtmevabalt, kuid jagamise eelduseks on ikka ja alati kõigepealt ühenduse olemasolu. Nii kasutataksegi piirkondades kuhu „juhe“ ei ulatu hoopis 4G ruutereid. Tarbija jaoks on selles suhtes kõik tavapärase olukorraga sarnane, ehk kusagil paikneb karbike, mis ühendab kodused seadmed internetti ja üle jääb vaid pakutavat ühendust oma äranägemise järgi kasutada. Kuid reaalsuses tagab ruuteri enda ühenduse selles paiknev SIM kaart ja seega ühendus GSM võrguga.
Valveseadmed ja nutikodu
Kõiksugu valveseadmed aga ka mitmed nutikodulahendused kasutavad samuti sidepidamiseks SIM kaarte. See võimaldab häire korral operatiivselt teavituse turvafirmasse saata ning seega loodetavasti suurema kahju ära hoidmist. Samuti saab sõltuvalt konkreetsest lahendusest ja kasutatavatest seadmetest distantsilt jälgida näiteks koduste valvekaamerate pilti, andurite olekut aga ka ruumide temperatuuri ja muid näitajaid. Kõik see eeldab aga süsteemi võrgus olemist ja siin tuleb taaskord appi mobiiliside ning kontrollerisse sisestatud SIM kaart.
Väravad
Sarnaselt valveseadmetega, kasutavad ka kõiksugu väravad, tõkkepuud ja muud läbipääsusüteemid üsna laialdaselt käskluste saamiseks GSM võrku. See tähendab, et värava või tõkkepuu kontrollerisse on sisestatud SIM kaart ja vastavale numbrile helistades viimane avatakse. Levinum on selline lahendus juhtudel, kus värava kasutajaid on väga palju, näiteks ettevõttete puhul ja kõikidele pultide jagamine seega tülikas ja ka kallis. Nii ongi lihtsam läbipääsu vajavatele isikutele anda kindel number, kuhu helistades värav avatakse.
Lauatelefonid
Nii imelik kui see ka ei tundu, leidub „lauatelefone“, mille sisse käib SIM kaart. Sarnaselt ruuteritega kasutatakse neid piirkondades, kuhu kaabel ei ulatu, kuid kus on olemas mobiililevi. Muidugi võiks ju küsida, et miks siis mitte kasutatagi mobiiltelefoni, kuid leidub kliente, kes hindavad lauatelefoni lihtsust. Aparaat on kindlas kohas, toru juhtmega selle küljes ja nupud numbri valimiseks suured ja füüsiliselt olemas. Seega ongi olemas telefonid, mis näevad välja nagu tavalised lauatelefonid, kuid kasutavad võrguna tegelikult mobiilsidevõrku ja SIM-kaarti.
Muruniidukid
Lisaks eelpool nimetatud ja võib-olla pisut traditsioonilisematele valdkondadele, muutub üha sagedasemaks ka muude seadmete ja masinate võrku ühendamine. Üheks selliseks näiteks on robotniidukid.

Need aparaadid on leidnud tee üha rohkematesse aedadesse ning muutuvad ka ise aina nutikamaks. Sageli saab paremaid mudeleid juba vastava telefonirakenduse abil juhtida, kuid selle jaoks peab ka niidumasin ise olema intrenetti ühendatud. Kuna aga suuremate aedade ja platside puhul ei pruugi WiFi igale poole ulatuda, ongi taaskord lahenduseks GSM moodul ja selle abil võrku ühendumine. Nii saab vastavat äppi avades lihtsa vaevaga ülevaate seadme aku olukorrast, niidutsüklist jms.
Kerised
Asjade internetti lisandub seadmeid üha kiiremini ja kuigi enamik selle kategooria alla käivatest vidinatest kasutab küll WiFi võrku, siis leidub ka selliseid mis toimetavad jällegi 4G-d ja SIM kaarti kasutades. Näiteks pakutakse nutikaid saunakeriseid, mille pulti käib SIM kaart ja mida saab lisaks tavapärastele nuppudele ka distantsilt juhtida.

On ju mugav saunale ette teada anda, et aeg on kütma hakata ning koju jõudes kohe kuuma leili võtta.
Autod
Ka meie autod muutuvad üha targemaks ning uuemad ja uhkemad mudelid on samuti otsapidi internetis.

Võrguühendus aitab kaasa erinevate internetipõhiste teenuste tomimisele aga ka navigeerimisele ja tootjatehase sõidukiga kontaktis olemisele. Nii saab üle õhu saata masinale uut tarkvara, diagnoosida probleeme jms. Samuti leidub juba ka mitmeid telefonirakendusi, mille kaudu auto omanik selle seisukorrast ülevaate saab ning vajadusel ka käsklusi annab. Lisaks pakuvad paljud sõidukid pardal olijatele WiFi ühendust, kuid see sama WiFi tagatakse tegelikkuses jällegi 4G abil.
Kokkuvõtteks
Kokkuvõtvalt võib öelda, et nutiajastul ühendub internetti aina rohkem seadmeid ja lisaks tavapärastele 4G võrgu ja SIM kaarti kasutavatele seadmetele, lisandub neid muudkui juurde ja seda valdkondadest, kus seda esimese hooga oodatagi ei oska. Eelpool on toodud vaid mõned sellised näited ja valdkonnad. Seega ei maksagi imestada, kui uut niidukit soetades on vaja ühendust võtta ka oma mobiilside operaatoriga ning sõlmida ka vastav mobiilse andmeside leping. Sellele aitab kindlasti kaasa ka 4G üha laiem levik ning mahtude hinnalangus ja SIM kaartide enda areng näiteks e-SIMi tuleku näol. Loomulikult ei kao kusagile ka traditsioonilised võrgu tarbijad nagu nutitelefonid ja tahvel- ning sülearvutid.
The post Kohad, kus kasutatakse SIM kaarti appeared first on Digitark.